Recesie, inak povedané ekonomické poklesy, sú bežnou súčasťou globálneho hospodárstva. To či recesia v Amerike alebo kdekoľvek inde príde je nemožné s určitosťou predpovedať. S určitosťou vieme iba to, že skôr či neskôr každá ekonomika zažije ekonomický pokles.
Podľa definície je recesia ekonomický pokles zaznamenaný dva kvartály po sebe. V skutočnosti je však recesia oznámená výskumným úradom pre ekonomický výskum, ktorý používa o niečo širšiu definíciu. Konkrétne sa tak recesia definuje ako „výrazný pokles ekonomickej aktivity, ktorý sa šíri v celej ekonomike a trvá viac ako niekoľko mesiacov.“
Úrad používa na meranie recesie rôzne indikátory, ako je rast príjmov, nezamestnanosť alebo stav priemyselnej výroby. Dokým tak výskumný úrad v konkrétnej krajine neohlási oficiálne recesiu, tak ekonomika v recesii nie je, a to aj napriek tomu, že HDP je v mínusových číslach dva kvartály po sebe.
Aj, keď recesie netrvajú dlho (priemerne iba 9 mesiacov), dopady na investičné portfólia a na ekonomiku je veľmi zreteľne vidieť. Najčastejšie sa jedná o rastúcu nezamestnanosť, pokles produkcie a pokles spotrebiteľských výdavkov.
Žiadne aktívum nebude zaručene odolné voči recesii. Niektoré aktíva, však majú tendenciu vynikať počas ekonomického poklesu. O aké aktíva sa teda jedná?
Dlhopisy
Pri každej recesii od roku 1950 priniesli dlhopisy vyššie výnosy ako akcie a hotovosť. Je to čiastočne preto, že Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky často znižovali úrokové sadzby v nádeji, že stimulujú hospodársku aktivitu počas recesie. Zníženie sadzieb zvyčajne spôsobuje pokles výnosov dlhopisov a rast cien dlhopisových kupónov.
Pre investorov, ktorí chcú znížiť svoje vystavenie volatilite akciového trhu, môže byť obdobie pred recesiou vhodným časom na zváženie presunu časti peňazí z akcií do dlhopisov.
Majte však na pamäti, že trh dlhopisov je oveľa rozsiahlejší a pestrejší, ako akciový trh a nie všetky dlhopisy fungujú rovnako dobre počas recesie. Bezpečné korporátne dlhopisy a štátne dlhopisy historicky poskytovali počas recesie vyššie výnosy ako trebárs rizikovejšie korporátne dlhopisy.

Defenzívne akcie
Priemerný pokles trhu počas recesie sa líši v závislosti od závažnosti recesie. Všeobecne povedané, počas miernej recesie môže akciový trh klesnúť o 10-20% zatiaľ, čo počas silnejšej recesie môže trh klesnúť o 30-50%.
Nie všetky akcie však na pokles trhu a na recesiu, ako takú reagovali rovnako. Akcie spoločností, ktoré vyrábajú alebo predávajú tovary a služby v odvetví, ako sú potraviny, zdravotníctvo či energie, si počas recesie viedli relatívne dobre v porovnaní s inými sektormi.
Defenzívne akcie sú tak v podstate akcie, čo predávajú tovar/služby, ktoré ľudia potrebujú nakupovať bez ohľadu na stav svojich osobných financií alebo fázu hospodárskeho cyklu.
Prekvapivo aj akciám s menej esenciálnymi produktmi sa darilo pomerne dobre. Ide o firmy v sektore, ako cestovanie, oblečenie alebo domáce potreby. V období pred recesiou môžu stať za zváženie aj akcie spoločností, ktoré získavajú veľkú časť svojich príjmov mimo územia USA.

Vzácne kovy a komodity
Vo všeobecnosti majú komodity počas recesie tendenciu dosahovať lepšie výnosy ako akcie, pretože sú menej ovplyvnené výkyvmi na trhu a zvyknú byť stabilnejšie. Nie je to však vždy tak a pred investíciou do akejkoľvek komodity je dôležité urobiť si prieskum.
Zatiaľ, čo jedna recesia mohla benefitovať vzácnym kovom, druhá môže benefitovať energetickým komoditám ako ropa, plyn či uhlie poprípade industriálnym komoditám ako meď, hliník a olovo.
Štúdie zistili, že komodity majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky ako akcie počas recesie, pričom niektorým komoditám sa darí obzvlášť dobre počas hospodárskeho poklesu. Rôzne komodity tak reagujú na recesiu odlišne s tým, že niektoré komodity sú citlivejšie na hospodársky pokles ako iné.
Konkrétne štúdia od Federálnej rezervnej banky v Atlante zistila, že komodity počas recesie prekonali akcie v priemere o 2,1% pričom ostatné štúdie sa v tomto čísle pomerne presne zhodujú.
Hotovosť a hotovostné pohľadávky
Ako sa hovorí „hotovosť je kráľom“ a toto špeciálne platí práve v období ekonomického poklesu. Vďaka hotovosti si zabezpečíte istotu v prípade príchodu neočakávaných udalostí a taktiež si zvýšite likviditu v prípade, že by aktíva klesli na zaujímavé úrovne.
Predaj investícií s cieľom získať hotovosť v očakávaní recesie je však riskantný. Môžete predčasne predať a dostať sa tak do pasce, kedy budete mať hromadu hotovosti zatiaľ, čo trhy rastú. Preto býva lepšie portfólio rebalancovať než predávať úplne všetko.
Udržiavanie veľkej alokácie v hotovosti nie je pre väčšinu investorov dobrou dlhodobou stratégiou. Hotovosť držaná v depozitných certifikátoch však historicky poskytovala bezpečný vankúš proti poklesom trhu a počas recesie.
V neskorej fáze ekonomického cyklu, ktorá predchádza poklesu, úrokové sadzby zvyčajne dosahujú svoje najvyššie úrovne. Pre investorov, ktorí chcú zarábať a zároveň si zachovať kapitál, môže byť vhodný čas zvážiť nákup dlhodobých depozitných certifikátov, ktoré poskytujú príjem počas recesie aj mimo nej.
V prípade, že by bola vaša hotovosť príliš veľká tak je možné si počkať na nižšie úrokové sadzby, ktoré sú po recesii pomerne bežné vzhľadom na to, že štát sa snaží stimulovať ekonomiku, a kúpiť nejakú tu nehnuteľnosť.
Trhy s nehnuteľnosťami sa totiž taktiež ukázali ako pomerne slušný udržiteľ hodnoty v časoch ekonomického poklesu a ekonomickej neistoty.
Záver
Ak investujete dlhodobo, hroziaca recesia by vás nemala znepokojiť. Možno vás bude lákať myšlienka predaju zopár vašich investícií za účelom vytiahnutia zisku. Pre väčšinu ľudí však bude dávať väčší zmysel ostať zainvestovaní a v prípade poklesu jednoducho prikupovať a spriemerovať si cenu. V mnohých prípadoch totiž môže byť „najlepšie rozhodnutie nerobiť vôbec nič.“
Jedinečné ekonomické udalosti totiž môžu benefitovať iným aktívam ako v predchádzajúcom cykle. Zatiaľ, čo v jednej recesii sa viac darilo zlatu v druhej recesii sa môže viac dariť rope alebo dlhopisom.
V konečnom dôsledku neexistuje univerzálna odpoveď, pokiaľ ide o najlepšie aktíva na nákup počas krízy. Každý investor musí použiť svoj vlastný úsudok, aby sa rozhodol, ktoré aktíva sú pre jeho konkrétnu situáciu najlepšie.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: