Connect with us

Čo hľadáte?

Čaká európske a americké indexy pozitívnejší deň? Trhy reagujú aj na Fed Minutes (doobedňajší súhrn)

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Štvrtok by mohol byť v znamení posilňovaní ázijských, európskych a amerických akciových indexov. Aj dnes budú zverejnené dáta, ktoré si vypýtajú pozornosť investorov. 

Ázia

Ázijským trhom sa vo štvrtok na rozdiel od strety prevažne darilo, nakoľko podľa CNBC pozitívne reagovali na v stredu večer (nášho času) publikované Fed minutes, teda zápisnicu americkej centrálnej banky.

O čom boli najnovšie Fed Minutes? Spomalenie inflácie si môže vypýtať svoju daň

Akcie v Južnej Kórei stúpli o 1,84% v prípade indexu Kospi a o 1,79% v prípade Kosdaq. Prispel  k tomu aj rast Samsung Electronics o 3,19% po earnings za druhy kvartál 2022, v ktorom  stúpol prevádzkový zisk juhokórejského fintech giganta na 10,8 miliardy dolárov, čo je viac, než v rovnakom období v roku 2021.

Posilňovali aj japonské indexy Nikkei 225 a Topix – o 1,47% resp. 1,42%, pričom sa k ním pridal aj austrálsky S&P/ASX 200 (+0,81%) a ázijsko-pacifický MSCI (+0,88%).

Rástli taktiež akciové indexy na pevninskej Číne, z kadiaľ prišli tento týždeň ďalšie správy týkajúce sa pandémie Covid-19 a možných lockdownov. Shanghai Composite stúpol o 0,27% a Shenzhen Component o 0,97%, čím korigovali stredajšie straty. Hongkonský index Hang Seng vo štvrtok posilnil o 0,23%.

Mesto Peking k téme Covid-19 uviedlo, že od budúceho týždňa bude nutné pri vstupe do športových centier, zábavných podnikov a ďalších miest poskytnúť doklad o očkovaní, no investori majú obavy, aby sa situácia nezhoršila a neviedla k ďalším prísnym zatvoreniam domácnosti a fabrík.

Európa

Európskym trhom sa v tomto týždni darí o čosi viac, než je v tomto období štandardom, čo naznačuje aj dnešné posilňovanie – paneurópsky index Stoxx600 posilňuje o 1,54% (včera posilnil o 1,7%), nemecký DAX o 1,7%, francúzsky CAC o 1,7% a britský FTSE o 1,23%. Rovnako ako ázijskí aj európski investori vyhodnotili závery zo zápisnice Fed pozitívne, čo sa odzrkadľuje na ich dnešnom obchodovaní.

Kým Fed zverejnil tradičné Fed Minutes včera, dnes bude podobná zápisnica zverejnená Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorá si taktiež vypýta nemalú pozornosť investorov, nakoľko ECB by mala tento mesiac prvýkrát po dlhej dobe zvýšiť sadzby, aby spomalila infláciu v eurozóne. V podobnom čase sa v Bali stretnú ministri zahraničných vecí skupiny G20.

Pokiaľ ide o nové čerstvé údaje, nemecká priemyselná produkcia vzrástla v máji menej, než sa očakávalo – medzimesačne o 0,2% oproti predpokladanému rastu o 0,3%, pričom medziročne klesla o 1,5%.

USA

Najsledovanejšie americké indexy včera mierne posilnili – S&P500 pridal 0,36% (posilňoval tretí deň v rade), Dow 0,23% a Nasdaq 0,35%, pričom mierny optimizmus na trhu naznačujú aj pre-market hours, počas ktorých futures na Dow rastú o 0,38%, na S&P500 o 0,38% a na Nasdaq o 0,48%.

Skokanom počas pre-market hours sú akcie Gamestop, ktorých futures rastú o vyše 10% po osamení o splittingu akcii v pomere 4:1 – akcionári k 14. júla dostanú dividendu v podobe ďalších troch akcii za každú kmeňovú akciu Gamestop triedy A.

Americké indexy rovnako ako ázijské a európske zohľadňujú včerajšie zverejnenie Fed Minutes, z ktorého vyplýva, že americká centrálna banka po stretnutí 26. až 27. júla s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši úrokové sadzby o 50 alebo 75 bázických bodov.

Pokiaľ ide o náladu na akciových trhoch, naďalej je rozpačitá, pričom analytici upozorňujú, že niekoľko plusových dní nemožno chápať ako definitívne potvrdenie obratu trendu. Ali McCartneyová, výkonná riaditeľka UBS Private Wealth Management v stredu na CNBC uviedla:

,,Všetci sme emočne vyčerpaní. Máme pred sebou leto, počas ktorého budeme sledovať, čo robí Fed, čo sa deje v medzinárodnej politike, a kam bude smerovať CPI (inflácia).”

Dnes budú investorov v USA zaujímať správy týkajúce sa týždenných žiadosti o podporu v nezamestnanosti a dáta o medzinárodnom obchode, ktoré môžu tiež napovedať čo-to o aktuálnom stave ekonomiky.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....