Connect with us

Čo hľadáte?

O čom boli najnovšie Fed Minutes? Spomalenie inflácie si môže vypýtať svoju daň

FED
Zdroj: Unsplash.com

V stredu večer stredoeurópskeho času boli zverejnené Fed Minutes, ktoré tradične s odstupom času zverejní americká centrálna banka s cieľom poodhaliť detaily o témach, ktore preberali guvernéri Fed počas ich posledného dvojdňového mítingu.

Fed po poslednom stretnutí guvernérov zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov, najvýraznejšie od roku 1994, s cieľom spomaliť rýchlo rastúcu infláciu v USA, ktorá ani podľa posledných dát z indexu spotrebiteľských cien (CPI) stále nenašla svoj vrchol a je najvyššia od roku 1981.

Z Fed Minutes vyplýva, že guvernéri sa bavili aj o budúcom mítingu a ďalších plánoch – uvedené v nich je, že po stretnutí, ktoré sa uskutoční 26. 27. júla, s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšia sadzby opäť o 50 alebo 75 bodov.

,,Pri diskusii o potenciálnych politických opatreniach na nadchádzajúcich stretnutiach účastníci naďalej predpokladali, že zvyšovanie sadzieb by bolo vhodné na dosiahnutie cieľov výboru. Účastníci usúdili, že zvýšenie o 50 alebo 75 bázických bodov by bolo pravdepodobne vhodné aj na nasledujúcom stretnutí,” píše sa v zápisnici.

Kroky Fed si vyberú svoju daň

Z dokumentu taktiež vyplýva, že americkí centrálni bankári si uvedomujú, že zvyšovanie sadzieb s cieľom spomaliť infláciu si môže vybrať svoju daň. Napriek tomu však považujú boj s infláciou s cieľom dostať ju naspäť na želané 2% za najdôležitejšiu vec, hoc aj na úkor spomalenia ekonomického rastu či príchodu recesie.

,,Účastníci uznali, že upevňovanie politiky by mohlo na čas spomaliť tempo ekonomického rastu, ale návrat inflácie k dvom percentám považovali za rozhodujúci na dosiahnutie maximálnej zamestnanosti na trvalom základe,“ uvádza dokument.

Inflácia v USA je podlá posledného CPI na úrovni 8,6% medziročného rastu, pričom zvyšovanie úrokových sadzieb je najpriamejším spôsobom, ako ju možno korigovať. Ak by Fed v tomto čase nekonal, inflácia by sa mohla viac zakoreniť v reálnej ekonomike, čo by bolo ešte negatívnejším fundamentom.

Obavy z príchodu recesie však pretrvávajú. HDP USA v prvom kvartáli kleslo o 1,6% a v druhom podľa odhadov Fed v Atlante klesne o 2,1%, čo by dostalo ekonomiku do technickej, hoci historicky plytkej recesie.

Situáciu pochopiteľne komplikuje vojna na Ukrajine, problémy s dodávateľskými reťazcami, lockdowny v Číne a tiež datľa, ktoré naznačujú reálne spomaľovanie americkej ekonomiky.

Anthony Raza z UOB Asset Management v reakcii na dokument uviedol, že Fed má zviazané ruky a nemôže konať inak, pričom poznamenal, že boj s infláciou v USA môže podľa neho trvať pokojne aj rok.

Fed predpokladá, že ku koncu roka budú sadzby zvýšené na 3,4%, čo bude úroveň nad neutrálnou sadzbou, za ktorú je považovaná úroveň 2,5%. Podľa futures t existuje šanca, že Fed začne sadzby opäť znižovať niekedy okolo leta 2023.

Zdá sa, že trhy reagovali na tieto Fed minutes pozitívne. Dnes totiž posilňovali akciové trhy v Ázii, rastú akcie v Európe a optimizmus naznačujú aj futures u S&P500 či Dow.

Čaká európske a americké indexy pozitívnejší deň? Trhy reagujú aj na Fed Minutes (doobedňajší súhrn)

Zdroj: CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....