Connect with us

Čo hľadáte?

Earnings firiem z S&P500 sú prevažne optimistické, no trhy aj tak klesajú – blíži sa recesia?

trh
Zdroj: Unsplash.com, Canva.com

V USA sa špekuluje  o príchode recesie, veľa dnes napovedia dnešné výsledky ekonomického rastu v eurozóne a čínske indexy dnes posilňovali – je tu tradičný doobedňajší súhrn toho najpodstatnejšieho z Ázie, Európy a z amerických trhov. 

Investori sa snažia v Číne nájsť dôvod pre optimizmus

Obchodovanie v Ázii sa v utorok zelenalo, pričom lídrom v posilňovaní bol hongkonský index Hang Seng, ktorý posilnil o vyše 3 percentá. Darilo sa aj čínskym technologickým akciám Tencent, Alibaba a Meituan, ktoré posilnili o 3,26%, 5,38% resp. 3,79%. Rast zaznamenali aj indexy na pevninskej Číne – Shanghai Composite posilnil o 0,65% a Shenzhen Component o 1,23%.

Zelenalo sa aj obchodovanie v Japonsku, kde indexy Nikkei 225Topix pridali 0,42% resp. 0,19%. Juhokórejský Kospi si pripísal rast o 0,92% a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,27%. Nuž a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonska MSCI sa obchodoval na konci dňa o 1,96% vyššie, než v na jeho začiatku.

Súčasné oživenie na ázijských trhoch komentoval pre CNBC David Wong, ktorý sa pokúsil nájsť paralely dnešného rastu so snahou obchodníkov hľadať akékoľvek pozitívne náznaky pre optimizmus. ,,Keď sa pozriete na Čínu, jej základne údaje boli také slabé a bolo tam toľko zlých správ, že podľa mňa narastá sentiment, že ekonomika a podniky sa dočkajú výraznejšej podpory zo strany štátu,” upozornil Wang na včerajšie hrozivé čísla o vývoji čínskej ekonomiky, ktoré podľa neho povedú k tomu, že čínsky priemysel sa dočká výraznejšej vládnej podpory.

V ázijskom regióne medzitým zaujala aj zápisnica zo schôdze Austrálskej centrálnej banky, z ktorej vyplýva, že sa chystá na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb s cieľom vrátiť infláciu k jej dlhodobému cieľu. Skôr než v roku 2024 to však pravdepodobne nedosiahne.

Európske trhy sa na úvod dňa zelenajú

Lepšiu náladu možno sledovať aj na trhoch v Európe, kde Stoxx600 posilňuje už o 1,5%, nemecký DAX o 1,43%, britský FTSE 100 o 0,65% a francúzsky CAC o 1,48%. Najviac sa darí oblasti cestovného ruchu, ktorá posilňuje priebežne o 2,1%.

Vojna na Ukrajine napriek tomu zostáva v Európe kľúčovou témou, pričom topicom týždňa je plánovaný vstup Fínska a Švédska do NATO, ktorý však môže skomplikovať prístup Turecka, ktoré má zdá sa problém hlavne so švédskou žiadosťou. Vladimír Putin medzitým Fínsko a Švédsko varoval, že ich prípadný vstup do Severoatlantickej aliancie nezostane bez “adekvátnej odpovede”.

Európsky kontinent zaujali aj informácie o vývoji nezamestnanosti vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. V UK klesla v prvom štvrťroku 2022 na najnižšiu úroveň od roku 1974 (3,7%) a vo Francúzsku je najnižšie za posledných 14 rokov (7,3%). Oficiálne údaje zverejnené dnes ráno však odhalili aj to, že v UK naďalej rastúca inflácia tlačí reálne mzdy prudko nadol.

Dnes by mal byť zverejnený aj odhad tempa rastu eurozóny za 1. kvartál 2022, ktorý môže taktiež nemalým spôsobom ovplyvniť náladu na trhoch – analytici očakávajú, že prvý kartál vykáže mierny rast o 0,2% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021 a medziročný nárast o 5%.

Americké futures v zelenom, earnings S&P500 firiem sú optimistické

Americké indexy včera oslabovali, keďže klesol Nasdaq (-1,2%) aj S&P500 (-0,39%) a iba Dow skončil vo veľmi miernom pluse +0,08%. V pre-market hours sa však futures zatiaľ zelenajú, keďže Dow je v pluse 1%, S&P500 1,35% a Nasdaq až 1,81%.

K situácii na amerických trhoch sa v správe vyjadrila UBS, ktorá poznamenala, že najmä technologické akcie, ktoré ovplyvňujú výkonnosť Nasdaq, môžu byť stále nadhodnotené v porovnaní s inými akciovými titulmi. ,,V istom zmysle je slabý výkon technologických akcii v tomto roku odplatou za pôsobivé výnosy, ktoré dosiahol tento segment v poslednom čase,” uviedla UBS konštatujúc, že trendy, ktoré Nasdaq posilňovali, ako boli uvoľnená monetárna politika a nízke úrokové sadzby sa teraz zmenili na protivietor, pretože Fed zvyšuje sadzby a ukončil kvantitatívne uvoľňovanie.

Pre amerických obchodníkov budú dnes podstatné informácie o výsledkoch hospodárenia maloobchodných reťazcov Walmart a Home Depot, pretože tie môžu veľa napovedať o tom, ako sa týmto firmám darilo v období rastúcej inflácie.

Spoločnosť Refinitiv k doposiaľ zverejneným earnings za Q1 doplnila, že z viac ako 90% spoločnosti figurujúcich v S&P500 indexe, ktoré už uverejnili svoje hospodárske výsledky, až 78% prekonalo k piatkovému popoludniu očakávané zisky a až 75% prekonalo predpokladané tržby.

Napriek tomu je ale obchodovanie na amerických trhoch v posledných týždňoch prevažne červené a najpopulárnejší index S&P500 je v strate od úvodu roka vyše 16 percent. Obavy z recesie preto pretrvávajú a sú zrejme hlavným dôvodom obáv investorov v súvislosti s najbližšími týždňami, keďže earnings samé o sebe negatívne nie sú.

,,Vidíme jasné indikátory neskorého cyklu a hoci riziko ekonomického poklesu alebo recesie počas prvých mesiacov tohto roka neustále stúpalo, teraz začíname prekračovať úroveň pravdepodobnosti, ktorá spôsobuje recesiu,” komentoval situáciu Darrell Cronk z Wells Fargo Invstment Institute, ktorý naznačil, že recesia by sa mohla stať realitou koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Wells Fargo však dodala, že v konečnom dôsledku by malo ísť len o „pomerne miernu a krátkodobú kontrakciu ekonomického rastu.“

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...