Veľké hedžové fondy v posledných dňoch zverejňovali takzvaný 13F report, ktorý núti všetkých inštitucionálnych investičných manažérov s aktívami nad 100 miliónov dolárov zverejňovať svoje štvrťročné pohyby v portfóliu.
Jedným z týchto investičných manažérov je aj Michael Burry, ktorý sa preslávil svojou stávkou na pád trhu s nehnuteľnosťami v roku 2008. Počas toho, ako USA zažívali jednu z najväčších recesií vôbec, Michael Burry pre jeho fond zarobil 700 miliónov dolárov a okamžite sa stal celebritou vo svete financií. Jeho príbeh bol následne spracovaný aj v úspešnom hollywoodskom filme The Big Short, v ktorom ho stvárnil herec Christian Bale.
Okrem toho je aj Michael Burry známy tým, že pomerne konzistentne poráža trhy. Tu sú najväčšie pohyby, ktoré v prvom štvrťroku tento slávny investičný manažér urobil.
Stávka na Čínu
Michael Burry v prvom štvrťroku 2023 zvýšil svoj podiel v čínskom internetovom gigante JD.com o 233% na 250 000 akcií v hodnote 11 miliónov dolárov. Okrem toho zdvojnásobil svoju pozíciu v konglomeráte Alibaba Group s tým, že momentálne vlastní 100 000 akcií v hodnote približne 10 miliónov dolárov.
Títo dvaja čínski internetoví giganti majú 20% zastúpenie v Burryho investičnom fonde Scion Assets management.
Burry už v minulom roku na svojom Twitter účte hovoril o Číne a o tom, ako sú čínske spoločnosti podhodnotené. Konkrétne porovnával rast čínskych akcií oproti rastu čínskeho HDP.
V októbri minulého roku Michael Burry tweetoval: “Čínsky index sa za posledných 25 rokov nikam nepohol. Naproti tomu čínske HDP urobilo 18 násobok. Valuácie v Číne boli pred 25 rokmi takmer 3 násobne vyššie, ako sú dnes. To, že je čínsky prezident zvolený aj na tretie obdobie nie je v Číne nič nové.“

Burry prikupuje regionálne banky
Hedžový fond Scion Asset Management podľa záznamov v prvom štvrťroku kupoval bankové akcie v celkovej hodnote 23,4 milióna dolárov. Záznamy ukazujú, že Burry kupoval aj akcie viac rizikových bánk, ktoré už boli na pokraji bankrotu. Jedná sa napríklad o banku First Republic Bank.
Nové držby zahŕňajú 7,6 milióna dolárov v akciách New York Community Bancorp. Jedná sa o banku, ktorá kúpila pôžičky a prevzala vklady od skrachovanej Signature Bank. Ďalšou kúpou bola Liberty Latin America v hodnote 6,62 milióna a Capital One Financial v hodnote 6,48 milióna dolárov.
Ďalšie už o niečo menšie nákupné pozície boli zahájené v hodnote 4,4 milióna dolárov v banke Western Alliance a 2,4 milióna dolárov v PacWest. Obe tieto banky sa snažia uistiť investorov, že to najhoršie z regionálnej bankovej krízy majú za sebou. Za tento rok tieto banky klesli o 48% a 76%.
Okrem ďalších menších pozícií v regionálnych bankách Burry kupoval aj akcie za 4,6 milióna dolárov v bankovom gigante Wells Fargo.
Bankové akcie však nie sú jediné, ktoré môžeme v jeho portfóliu vidieť. Medzi ostatné veľké nákupy patrí spoločnosť Signet Jewellers v hodnote 9,17 milióna dolárov. Spoločnosť je najväčším maloobchodným predajcom diamantových šperkov na svete.
Druhým zaujímavým nákupom je spoločnosť Zoom, ktorá tvorí 7% Burryho portfólia. Nákup sa pohyboval vo výške 7 miliónov dolárov.
Zaujímavosťou je, že ani nie pred rokom mal fond Scion Assets management v portfóliu len jednu akciu v hodnote 3 milióny dolárov a ostatných 100 miliónov dolárov bolo pravdepodobne v hotovosti alebo krátkodobých pohľadávkach. Michael Burry tak očividne čakal na lepšie trhové príležitosti, ktoré sa mu vďaka strachu z bankovej krízy podarilo nájsť.
NEW: Michael Burry’s portfolio has been updated! pic.twitter.com/d6Ee1gfYnK
— Savvy Trader (@SavvyTrader) May 16, 2023
Ostatní investori sa bánk skôr zbavujú
Nie všetci veľkí investori počas chaosu v prvom štvrťroku hromadili akcie v bankovom sektore. U inštitucionálnych investorov skôr môžeme vidieť “presun ku kvalite.“ Väčšina investorov sa snaží zbavovať viac rizikových bánk a kupovať tie, u ktorých vidia väčšiu dôveru.
Napríklad rodinná kancelária miliardára Georgea Sorosa znížila svoju pozíciu v regionálnej banke First Horizon o 38% a predala všetky svoje podiely Citigroup.
Najväčší hedžový fond na svete, Bridgewater Associates, predal bankové akcie za približne 180 miliónov dolárov. Fond tak vynuloval pozície v 15 amerických veriteľoch.
Ďalším veľkým predajcom bankových pozícií bol fond Renaissance Technologies. Tento hedžový fond dosahoval najlepšiu návratnosť spomedzi všetkých hedžových fondov za posledných 30 rokov.
Z prvý štvrťrok Renaissance Technologies predal viac ako 400 miliónov dolárov v 25 amerických bankách.
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
Zdroje: finance.yahoo.com, scmp.com