Connect with us

Čo hľadáte?

Wozniak nemá rád Facebook, UK znižuje daň na pohonné hmoty (ONLINE – Streda 23.3.)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Britský minister financií Riski Sunak oznámil okamžité zníženie daní na pohonné hmoty. Ide o reakciu Veľkej Británie snažiacej sa zmierniť historický zásah do životnej úrovne obyvateľov krajiny pre zvyšujúce sa ceny energii a základných surovín. Sunak povedal, že daň z paliva bude znížená o 5 centov na liter po dobu 12 mesiacov, pričom toto zníženie bude „stáť” britský parlament 5 miliárd libier. Sunak verí, že tento krok zníži ceny pohonných hmôt na na pumpách, ktoré výrazne stúpli v dôsledku globálneho nárastu cien ropy. (cnbc)

///

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniack povedal, že spomedzi BigTech firiem fandí najmenej Facebooku. Wozniack počas epizódy „Steve-O’s Wild Ride!” uviedol, že on a jeho manželka si nedávno deaktivovali účty na Facebooku z dôvodu obáv o osobné údaje. ,,Zo všetkých veľkých technologických firiem je Facebook pravdepodobne na prvom mieste v zozname, ktoré nemám rád,“ uviedol. (cnbc)

///

Spoločnosť Apple mala kúpiť britský fintech startup Credit Kudos. Televíziu CNBC o tom informovala osoba, ktorá mala byť oboznámená s touto záležitosťou. Dohoda bola dokončená začiatkom tohto týždňa, pričom Apple za firmu podľa kryptomenového portálu The Block zaplatí približne 150 miliónov dolárov. Credit Cudos je firma, ktorá vyvíja softvér špecializovaný na bankové údaje spotrebiteľov a na kontrolu kredibility pri žiadostiach o úver.

///

Spoločnosť Tencent v stredu zverejnila hospodárske výsledky za štvrtý kvartál 2021.

Výkonnosť firmy ovplyvnili sprísňujúce regulácie v Pekingu týkajúce sa domáceho technologického sektora. Pokiaľ ide o príjmy, tie predstavovali 22,62 miliardy dolárov, čo je medziročný rast o 8%. Je to však najpomalší rast príjmov Tencent od vstupu na burzu v roku 2004. Pokiaľ ide o zisky, tie stúpli medziročne až o 60%. ,,Rok 2021 bol náročným rokom, v ktorom s eprijali zmeny a zaviedli určité opatrenia, ktoré posilnia dlhodobú udržateľnosť spoločnosti, ale môžu mať za následok spomalenie rastu našich príjmov,” uviedla firma v prehlásení. (CNBC)

///

Jamie Allen z Ázijskej asociácie správy a riadenia firiem si myslí, že čínske firmy v horizonte 2 až 3 rokov opustia americké burzy.

Čínske akcie kótovanie v USA boli v centre pozornosti po tom, ako SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzu) pohrozila, že 5 čínskym firmám nariadi delistovanie z dôvodu nerešpektovania platných zákonov. Americkí a čínski regulátori však zamedzili najhoršiemu a aktuálne vedú rokovania o zažehnaní takéhoto kroku. Allen k téme uviedol: ,,V súčasnej dobe prebiehajú medzi oboma stranami nejaké diskusie, ale tieto diskusie sa vedú v týchto kurzoch už pomerne dlho. Ak nedôjde k nejakej zmene v geopolitických vzťahoch medzi týmito dvoma krajinami, zdá sa, že za dva alebo tri roky budeme svedkami ich vyraďovania (čínskych firiem z US trhov).” (cnbc)

 ///

Spoločnosť SpaceX Elona Muska informovala, že na Ukrajinu poslala už tisícky terminálov Starlink.

Financovať tento proces mali aj Francúzi či Poliaci a údajne aj USA. ,,Sme hrdí na to, že sme mohli poskytnúť terminály ľudom na Ukrajine. Myslím si, že bolo nesmierne užitočné zaistiť, aby mohli stále komunikovať,” povedala Gwynne Sothwellová zo SpaceX.

///

India chce využiť sankcie voči Rusku v jej prospech. Pripravuje obchodný mechanizmusIndické ministerstvo financií a Indická centrálna banka zatiaľ nekomentovali mechanizmus, na základe ktorého bude India obchodovať s Ruskom. Očakáva sa však, že dôjde k dohode o vytvorení mechanizmu rupia-rubeľ, ktorá by mohla prísť už budúci týždeň. Indická vláda má pracovať na návrhu, ktorý by umožnil 4 alebo 5 indickým znárodneným bankám, aby sa zapojili do týchto obchodov.

India chce využiť sankcie voči Rusku v jej prospech. Pripravuje obchodný mechanizmus

///

Čínskym akciám sa v posledných dňoch darí. Index Hang Seng dnes posilnil o 1,21%. Prispel k tomu aj rast akcii Alibaba (+6,5%) či Xiaomi (+4%), ktoré oznámili plánovaný spätný odkup akcii. Darilo sa aj NetEase (+3,91%) či Meituan (+2,09%).

//

Marina Ovsyannikova sa označila za nepriateľa č. 1 pre súčasný ruský politický režim. Novinárka, ktorá v živom vysielaní štátnej ruskej televízie protestovala proti vojne na Ukrajine však tvrdí, že zostáva žiť v Rusku a že je patriotkou svojej zeme. Odmietla dokonca aj ponuku na azyl od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Ruská novinárka Marina Ovsyannikova sa bojí o život, no ponuku na azyl odmietla

///

Februárový rast inflácie vo Veľkej Británii podľa spotrebiteľského indexu CPI dosiahol medziročných 6.2%. Prekonaný tak bol aj mizerný január, kedy 5,5% medziročná inflácia predstavovala najhorší rast tohto ukazovateľa v UK za viac ako 30 rokov.

Veľká Británia hlási najhoršie inflačné čísla za vyše 30 rokov

///

Honduras by sa mohol stať po El Salvador druhou krajinou na svete, ktorá urobí z Bitcoinu zákonné platidlo. Naznačili to vyjadrenia prezidentky tejto stredoamerickej krajiny Xiamory Castrovej, ale taktiež tweet známeho Bitcoinera Maxa Keisera. Špekuluje sa, že k oznámeniu tejto novinky dôjde už čoskoro.

///

Americké akciové indexy skončili včera opäť v zelených číslach. Dow Jones posilnil o 0,74%, S&P500 o 1,13% a NASDAQ až o takmer 2 percentá. V rámci pre-market hours sa však zatiaľ obchodujú v miernom mínuse medzi 0,1 až 0,2%. Európsky Stoxx je dnes zatiaľ v miernom pluse 0,14% a čínsky Hang Seng ukončil deň s rastom o 1,2%. Zlato ani Bitcoin v priebehu posledných 24 hodín svoju cenu výraznejšie nezmenili.

///

Aj včera sme vám prinášali aktualizovaný prehľad TOP správ dňa. Nájdete ho tu.

Musk otvoril prvú fabriku Tesla v Európe, EÚ nemá vôľu uvaliť embargo na ruskú ropu (ONLINE – utorok 22.3.)

 

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....