Connect with us

Čo hľadáte?

Musk otvoril prvú fabriku Tesla v Európe, EÚ nemá vôľu uvaliť embargo na ruskú ropu (ONLINE – utorok 22.3.)

online

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Elon Musk v utorok oficiálne otvoril prvý výrobný závod automobilky Tesla v Európe. Nadväzuje tak na fabriky v USA a Číne, ktoré sú pod veľkým tlakom. Musk túto príležitosť oslávil tancom pri 30 prvých elektromobiloch, ktoré boli vyrobené v Nemecku a odovzdané novým klientom a ich rodinám. Fabrika v Grunheide, ktorá nesie názov Gigafactory Berlin-Brandenburg  a je situovaná blízko Berlína by mala byť schopná produkovať až 500 000 vozov ročne. Nemecká Gigafactory by tak mala odbremeniť veľký tlak na závod v Šanghaji, ktorý nestíha s výrobou populárnych modelov 3 a Model Y.

///

Európska únia pravdepodobne neuvalí okamžité ropné embargo na Rusko. Uvádzajú to zdroje televízie CNBC, ktoré pod podmienkou anonymity uviedli, že v EÚ zatiaľ nie je dostatočná vôľa podniknúť tento razantný krok pre veľkú závislosť európskych krajín od ruských zdrojov.

Na ropné embargo voči Rusku neexistuje v EÚ dostatočná vôľa

///

Cena ropy bude v nasledujúcich mesiacoch s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne volatilná. Ukázalo sa to aj v úvode týždňa, kedy po oznámení Európskej únie o možných energetických sankciách voči Rusku posilnila o 7%, kým dnes sa obchoduje zatiaľ v 3% zľave. ,,Škála pohybu ceny ropy v akomkoľvek danom dvojtýždňovom období je veľmi široká. Za mesiac sme sa dostali z 90 dolárov na 130 dolárov na barel. Za týždeň sme sa dostali z 125 dolárov na 95 dolárov a toto bude normálny typ volatility. 10 dolárov za týždeň nie je nič, 10% je nič,” uviedol Daniel Pickering, investičný riaditeľ Pickering Enerrgy Partners, ktorý vôbec nevylučuje, že cena sa opäť môže vrátiť na 130 dolárov. (cnbc)

///

Spoločnosť Berkshire Hathaway oznámila, že kúpila poisťovaciu spoločnosť Alleghany. Firma najslávnejšieho investora všetkých čias Warrena Buffetta za ňu zaplatila 11,6 miliárd dolárov, čo predstavuje 848,02 dolárov za akciu. Očakáva sa, že transakcia bude uzatvorená vo štvrtom kvartáli tohto roka. Ide o najväčšiu akvizíciu Berkshire Hathaway za posledných 6 rokov, odkedy získal pod kontrolu priemyslovú spoločnosť Precision Castparts za 37 miliárd USD. Buffett povedal, že firmu Alleghany, ktorá vlastní aj oceliarsku firmu, výrobcu hračiek či pohrebné služby, sleduje už vyše 60 rokov, aby odkázal: ,,Berkshire bude dokonalým trvalým domovom pre Alleghany.” (cnbc)

///

Pád lietadla Boeing 737-800 v Číne vyvoláva  mnohé otázniky. Nezávislý letecký analytik Alex Macheras upozornil, že havária lietadla takýmto spôsobom je bezprecedentná a vyžaduje si čím skôr jasné odpovede. Šokujúce je najmä to, že lietadlo padlo v dobe najbezpečnejšej fázy letu keď sa nachádzalo vo vysokej nadmorskej výške. ,,Letecká doprava je najbezpečnejšia forma prepravy. Ale aj keď sa stane nejaký incident alebo nehoda, nevidíme nič podobné tomu, 4o sa stalo v Číne za posledných 24 hodín,” uviedol. Akcie Boeing sa včera prepadli zo 192 dolárov na  182 USD.

///

Povedú americké sankcie k odklonu centrálnych bánk od dolára? Analytik Gal Luft, ktorý je hlavným poradcom Rady pre energetickú bezpečnosť USA, tvrdí, že centrálne banky si začínajú klásť otázku, či sa majú naďalej držať významných rezerv, ktoré majú v amerických dolároch. K tejto myšlienke ich motivovali samotné Spojené štáty, ktoré v rámci sankcii voči Rusku zmrazili dolárové rezervy ruskej centrálnej banky a odpojili Rusko od medzibankového platobného systému SWIFT. ,,Tento krok má kumulatívny účinok a v jeho dôsledku vidíme, že dolár začína hrať menšiu rolu v portfóliách centrálnych bank, ”varuje. Viac sa dočítate v tomto našom článku:

Povedú americké sankcie k odklonu centrálnych bánk od dolára?

///

Nový elektromobil automobilky Ford F-150 Lightning pickup bude mať dojazd až 514 kilometrov, čo je o 32 kilometrov viac, než predpokladala automobilka počas jeho vývoja. Lídrom v kategórii elektrických pickupov však zostáva GMC Hummer Edition 1 s dojazdom až 529 kilometrov. Na treťom mieste je Rivan R1T s dojazdom 505 km.

///

General Motors chce otvoriť v Číne prémiovú importnú spoločnosť, ktorá privedie na tento trh ikonické automobily, ktoré v Číne zatiaľ nie sú  dostupné. ,,Do Číny privedieme niekoľko ikonických vozidiel. Je to stratégia, ktorá je podľa mňa naozaj skvelá, pretože vo väčšine prípadov je jedinečne americká,” uviedol prezident General Motors Mark Reuss. Produkty, ktoré chce GM exportovať do Číny zahŕňajú elektromobily a tiež vozidlá s tradičnými spaľovacími motormi. Reuss však zatiaľ odmietol špecifikovať o aké modely a značky pôjde. (cnbc)

///

Viacero čínskych developerov tvrdí, že nie sú schopní včas zverejniť finančné výsledky, alebo musia zvolať správnu radu. Najväčšie problémy opäť hlási “problémový” developer Evergrande, ktorý vlani ovplyvnil trhy svojou dlhovou krízou. Evergrande v podaní na hongkonskú burzu uviedlo, že kvôli drastickým zmenám v prevádzkovom prostredí od druhej polovice roka 2021 museli byť ich audity rozšírene o veľký počet nových postupov a že auditované výsledky zverejní hneď ako to bude možné. Na problémy s auditmi sa odvolávajú aj viaceré ďalšie developerské spoločnosti z Číny.

///

Akcie spoločnosti Alibaba (HKG: 9988) kótovanej na burze v Hokgkongu stúpli v utorok o viac než 11%. Trhy tak reagovali veľmi pozitívnym spôsobom na správu, podľa ktorej čínsky e-commerce gigant zvýšil objem programu pre spätný odkup akcii z 15 na 25 miliárd dolárov. Program spätného odkupu akcii bude účinný po dobu dvoch rokov s tým, že ukončený bude v marci 2024. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.

Akcie Alibaba stúpli o 11%. Čínsky gigant sa chystá na spätný odkúp akcii

///

Jerome Powell z Fed nevylúčil možnosť prísnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Šéf americkej centrálnej banky počas pondelňajšieho výstupu uviedol, že ak inflácia bude rásť rýchlejším tempom, než očakávajú, sú v centrálnej banke ochotní pristúpiť aj k radikálnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb:

Jerome Powell z Fed nevylúčil možnosť prísnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb

///

Americké index včera oslabovali – Dow Jones ukončil deň v strate 0,58%, S&P500 v strate 0,04% a Nasdaq v mínuse 0,40%. V pre-market hours sa však obchodujú v pluse zhruba 0,50%. Európsky Stoxx 600 sa dnes začal obchodovať v plusových hodnotách (+0,50%), japonský index Nikkei 225 je v pluse až 1,5% a čínsky popredný index Hang Seng posilňuje najvýraznejšie – až o 3,15%, k čomu pomáha výrazný rast akcii Alibaba.  Cena ropy dnes oslabuje priebežne o 2,5%, Bitcoin je v pluse 3,5% a zlato mierne oslabuje o 0,3%.

///

Aj dnes vám budeme v tomto článku prinášať aktualizovaný prehľad najzaujímavejších správ zo sveta financií, technológii a vedy. Včerajší diel nájdete tu:

SpaceX vojna dohadzuje nové zákazky, ECB vylučuje stagfláciu (ONLINE – Pondelok 22.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....