Connect with us

Čo hľadáte?

Rusko dnes nezbankrotuje, BoE zvýšila sadzby, Schwarzeneger poslal Rusom odkaz (štvrtkový online)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Ruský bankrot sa minimálne nateraz odďaľuje. Bloomberg a následne aj ďalšie média informovali, že Rusko úspešne uhradilo splátky eurobondov v hodnote 117 miliónov dolárov. Úrokové platby za dva ruské štátne dlhopisy splatné v dolároch boli prijate korešpondenčnou bankou JP Morgan, spracované a banka ich následne poskytla formou pôžičky platobnému agentovi Citi. Táto transakcia bola pôvodne spochybnená pre ekonomické sankcie uvalené USA a ďalšími krajinami na Rusko, no americké úrady sa napokon rozhodli platbu neblokovať a Rusko sa tak aspoň nateraz vyhlo prvému nesplateniu zahraničného dlhu za viac ako 100 rokov. Naposledy sa tak stalo ešte v roku 1918.

,,Rusko dnes nezbankrotuje. Americké banky JP Morgan a Citibank už procesujú platby veriteľom, majú na to povolenie od americkej vlády,“ informoval ekonóm Lukáš Kovanda.

///

Arnold Schwarzeneger sa pokúsil osloviť ruský ľud a odkázať mu, aby ukončil vojnový teror Putinovho režimu na Ukrajine. Svetoznámy herec, ktorý je bývalým guvernérom Kalifornie, je v Rusku mimoriadne populárny a jeho video má aj v ruskej federácii potenciálny široký virálny dosah. Arnold najprv Rusom odkázal, že ich miluje a vo videu okrem iného uviedol: „Obetovali vašu budúcnosť kvôli nezmyselnej vojne, ktorú odcudzuje celý svet.“

///

Bank of England opäť zvýšila úrokové sadzby a očakáva ďalší rast inflácie. Inflácia vo Veľkej Británii sa vyšplhala na 30-ročné maximá a tento rast s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepovedal svoj koniec, pretože aktuálne čísla pochádzajú z obdobia, ktoré predchádzalo ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá bude tlačiť ceny ešte vyššie. Bank of England (BoE) z tohto dôvodu zvýšila úrokové sadzby už tretíkrát v rade. Rozhodlo o tom hlasovanie v pomere 8:1 v prospech ďalšieho navýšenia o 0.25 percentuálneho bodu. Téme sme sa viac venovali tu:

Bank of England opäť zvýšila úrokové sadzby, očakáva ďalší rast inflácie

//

Berkshire Hathaway miliardára Warrena Buffetta pokračuje v nákupoch akcii spoločnosti Occidental Petroleum. Podľa najnovšieho podania na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) kúpila Berkshire Hathaway ďalšie akcie tohto amerického ropného giganta za takmer 1 miliardu dolárov s priemernou cenou za akciu 54,41 USD. Investičná firma legendy akciových trhov, ktorej sa zatiaľ darí aj v tomto mimoriadne turbulentnom roku, tak vlastní už 136,4 miliónov kmeňových akcii Occidental Petroleum (OXY) v hodnote 7,2 miliardy dolárov, čo je viac než 14% všetkých akcii OXY v obehu. Všetky boli zakúpené v priebehu posledných 13 dní.

///

Priemerný plat Američanov síce medziročne narástol o 5,1%, no v skutočnosti sú chudobnejší ako pred rokom. Medziročná inflácia podľa CPI totiž stúpla o 7,9%, čo znamená, že v skutočnosti sú ich príjmy o 2,6% nižšie. ,,Je veľmi ťažké vyhnúť sa inflácii. Určité druhy výdajov sa dajú odložiť, ale každý potrebuje jesť a každý musí chodiť do práce,” uviedol k tejto téme Yiming Ma, odborný asistent financií na Columbia University Business School. CPI zohľadňuje rast cien potravín a energii vrátane benzínu, čo sú veci, ktoré ľudia potrebujú a nemôžu len tak ľahko obmedziť ich spotrebu. Ceny potravín v USA stúpajú najrýchlejšie od januára 1981 a energie od júla 1981. (CNBC)

///

CEO spoločnosti Moderna Stephane Bancel predal od januára 20202 akcie Moderna v celkovej hodnote približne 408 miliónov dolárov. Predával ich v súlade s  pravidlami SEC a nariadením 10b5-1, ktoré bolo prijate, aby zainteresovaným osobám zabránilo obchodovať s akciami nepovoleným spôsobom. Kritici však upozorňujú, že tieto pravidlá nie sú dostatočne transparentné. (cnbc)

///

Rusko po zablokovaní Instagramu či odchode reťazca McDonald’s hľadá alternatívne riešenia ako zabezpečiť obyvateľom aspoň čiastočnú náhradu za tieto produkty. Kým v prípade Instagramu už bolo oznámené, že miliardár Kirill Fimanov financuje vývoj ruskej verzie Instagramu s názvom Rossgram, v súvislosti s McDonald’s plánuje ruská federácia využiť prázdne prevádzky tohto amerického reťazca a otvoriť v nich prevádzky s názvom “Strýko Vaňa”. Ich logo veľmi nápadne pripomína logo McDonald’s, no je otázne, či jedlo bude rovnako aj chutiť.

///

Ruské ministerstvo financií vo štvrtok oznámilo, že vykonalo dve kľúčové splátky za eurobondy denominované v dolároch v čiastke 117 miliónov dolárov. Tvrdí, že platby boli realizované cez platobnú agentúru Citibank v Londýne. Doručenie týchto platieb je pre Rusko kľúčovým testom a ak sa potvrdí, že platby boli realizované, podľa analytika Timothyho Asha z BlueBay Assets Management pôjde o dôkaz, že Rusko na to využilo svoje obmedzené finančné zdroje uvedomujúc si, že nesplatenie tohto dlhu by malo preň veľmi vážne dôsledky. Ak by Rusko eurobondy nesplatilo, stalo by sa prvýkrát od roku 1918, čo nezaplatí zahraničný dlh. (CNBC)

///

Populárny analytik Tom DeMark si myslí, že najznámejšie trhové indexy v USA ako sú S&P500 či populárny EFT Invesco QQQ Trust, čaká ešte niekoľko dní, kým nájdu svoje dno. ,,Skôr než sa tam dostaneme ,budeme mať ešte nejaké bolesti,” uviedol Jm Cramer z CNBC odvolávajúc sa na jeho analýzu.

///

Spoločnosť Tesla oznámila zvýšenie ceny svojho najlacnejšieho modelu Y v Číne o 15 060 juanov, čo je približne 2372 dolárov. Model Y v štandarde teraz stojí 316 900 juanov, čo je 49 932 dolárov. CEO Tesla Elon Musk odôvodňuje zvyšovanie cien elektromobilov rastúcou infláciou a vyššími nákladmi na materiál. Základný Model Y od januára stúpol na cene už o 7,7%, lacnejší o 5% a najdrahší s dlhším dojazdom o 8%.

///

 Charles Hepworth, investičný riaditeľ Gam Investments, skritizoval Fed, že so zvyšovaním úrokových sadzieb čakal príliš dlho. Ak by podľa Hepwortha k tomuto kroku pristúpili guvernéri Fed skôr, nemuseli teraz oznamovať, že sadzby budú tento rok navyšovať ešte 6-krát a ďalšie tri navýšenia sa udejú aj v roku 2023. Zároveň si však myslí, že ich plán, ktorý oznámili v stredu zlyhá. ,,Vzhľadom na spomaľujúcu sa ekonomiku a zhoršujúce sa finančné podmienky je veľmi nepravdepodobné, že ich predpokladaná trajektória sa podarí realizovať.“ (cnbc)

 ///

Švédsky Startup Normative, ktorý je podporovaný spoločnosťou Google, spustil bezplatnú verziu nástroja pre sledovanie emisií uhlíka. Cieľom je, aby podnikatelia mohli lepšie vyhodnotiť ich environmentálnu stopu. Kalkulačka je navrhnutá tak, aby malým a stredným podnikom poskytla základnú orientáciu ohľadom ich emisií. Normative má aj hlavný platený produkt, ktorý predáva veľkým firmám. (cnbc)

///

NATO by malo vojensky zasiahnuť do vojny na Ukrajine, ak Rusko využije falošný príbeh o vývoj chemických zbraní na Ukrajine na ich vlastné použitie proti ukrajinskému obyvateľstvu. Povedal to šéf obranných síl Estónska generálporučík Martin Herem, ktorý pri otázke, či by  NATO zvažovalo zapojenie sa do vojny, ak Rusko použije zbrane hromadného ničenia (chemické zbrane, jadrové zbrane, biologické zbrane) odpovedal kladne. (CNBC) (cnbc)

///

Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenský včera podpísal regulačný zákon pre kryptomeny. Zákon definuje, ako k ním majú pristupovať regulátori, komisia pre cenné papiere a burzu a tiež Ukrajinská centrálna banka. Ukrajina sužovaná vojnou vďaka Bitcoinu, Ethereum, Polkadot či stablecoinu USDT získala od začiatku vojny dary už v hodnote vyše 100 miliónov dolárov, ktoré použila na neofenzívnu výbavu ukrajinskej armády ako sú prilby, nepriestrelne vesty či obedy.

//

86,6% Rusov schvaľuje vojenský útok na ďalšie krajiny Európskej únie alebo NATO. Najväčší zálusk podľa prieskumu majú na Poľsko. Respondenti prieskumu Active Group taktiež priznávajú, že by podporili aj použitie jadrových zbraní. Tému sme detailnejšie rozobrali v tomto článku:

86,6% Rusov schvaľuje vojenský útok na krajiny EÚ. Prieskum sa pýtal aj na Slovensko a Česko

///

Najsledovanejšie americké indexy včera posilňovali. Dow Jones o 1,55%, S&P500 o 2,24% a technologický NASDAQ až o 3,77%. Včera sa darilo aj ázijským indexom, pričom najsledovanejší Hang Seng posilnil až o 6,2% v reakcii na pozitívne správy týkajúce dohody medzi čínskymi a americkými regulátormi v súvislosti s budúcnosťou čínskym firiem na amerických burzách. Bitcoin sa medzitým opäť obchoduje za vyše 40 tisíc dolárov.

///

Americký Fed v úlohe centrálnej banky USA včera oznámil zvýšenie úrokových sadzieb o 0.25 percentuálneho bodu s tým, že ide len o prvé z viacerých navyšovaní tejto dôležitej metriky s cieľom spomaliť infláciu amerického dolára. Predseda Fed Jerome Powell odhalil aj predikcie týkajúce sa vývoja amerického HDP či zamestnanosti. Téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto rannom článku:

Fed zvyšuje úrokové sadzby, vojna môže vytvoriť ďalší tlak na rast inflácie

///

ONLINE spravodajstvo zo stredy 16. marca nájdete tu:

Fed prvýkrát od decembra 2018 zvyšuje úrokové sadzby, ropná kríza najväčšia za desaťročia? (ONLINE – Streda 18.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....