Connect with us

Čo hľadáte?

Fed prvýkrát od decembra 2018 zvyšuje úrokové sadzby, ropná kríza najväčšia za desaťročia? (ONLINE – Streda 18.3.)

online

Prinášame vám aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa. Dnes nás bude zaujímať najmä stretnutie predstaviteľov Fed, ale aj ďalší vývoj situácie na vojnou sužovanej Ukrajine. 

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Americký Fed dnes oznámil, že prvýkrát od decembra 2018 zvyšuje úrokové sadzby – konkrétne o 0.25 percentuálneho bodu, čím sa naplnili očakávania analytikov. Fed taktiež oznámil, že plánuje zvyšovať o rovnaký pomer sadzby aj po nasledujúcich šiestich tohtoročných mítingoch, čo by malo dostať konsenzuálnu sadzbu finančných prostriedkov na úroveň 1,9% do konca roka 2022. So zvýšením sadzieb o 25  bázických bodov súhlasili všetci guvernéri s výnimkou prezidenta St. Louis Jamesa Bullarda, ktorý presadzoval agresívnejšie zvýšenie o 50 bázických bodov.

Predstavitelia FED taktiež naznačili, že tento rok očakávajú pomalší hospodársky rast a s veľkou pravdepodobnosťou tiež pristúpia k zužovaniu súvahy, ktorú tvoria najmä štátne dlhopisy a cenné papiere zaistené hypotékami, teda k tzv. kvantitatívnemu uťahovaniu (quantitative tightening/QT). Tento proces by podľa šéfa FED Jeromeho Powella mohol začať už v máji.

FED oznámil aj čerstvý odhad inflácie v USA, ktorý stanovil na 4.1%, čo je výrazne viac než 2.7%, ktoré projektoval v decembri 2021. Pokiaľ ide o HDP, decembrový odhad rastu o 4% bol znížený na 2.8%, keďže FED zohľadnil ekonomické dopady vojny na Ukrajine.

Zvyšovanie sadzieb len o 0.25 percentuálneho bodu mnohí považujú za nedostatočné. Známy americký investor Joe Pompliano opatrný prístup Fed vystihol týmto meme obrázkom:

///

Walmart chce zamestnať do konca apríla viac ako 50 tisíc nových zamestnancov. Potrebuje osobných nakupujúcich, vodičov, ľudí pre dátové centrum a ďalší personál. Pre spoločnosť však naplnenie tohto cieľa nemusí byť jednoduché, pretože na trhu práce v USA aktuálne prebieha veľký boj o kvalifikovaných zamestnancov. (cnbc)

///

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenský sa dnes prihovoril členom Kongresu USA. V rámci príhovoru opätovne požiadal USA, aby zaviedli nad Ukrajinou bezletovú zónu, čo je však požiadavka, ktorú USA a NATO odmietajú splniť z obáv vyvolania tretej svetovej vojny. Ukrajinský líder okrem toho požaduje od USA zbrane, ďalšie sankcie pre Rusko a humanitárnu pomoc. Členov Kongresu okrem iného vyzval, aby zaviedli ďalšiu legislatívu, ktorá prinúti západné firmy opustiť ruský trh, pretože peniaze s tým spojené sú zaplavené ukrajinskou krvou. Na Twitteri viacero amerických kongresmanov vzdalo Zelenskému komplimenty a vyzvalo na ďalšie tvrde zásahy proti režímu Vladimíra Putina.

///

Generálny riaditeľ Starbucks Kevin Johnson končí po 5 rokoch v pozícii CEO nadnárodnej spoločnosti a odchádza do dôchodku. Zastúpi ho Howard Schultz, ktorý sa vráti ako dočasný CEO a opäť prevezme kormidlo spoločnosti, ktorej pomohol stať sa globálnou značkou. Schultz však bude zastávať túto pozíciu len dočasne, kým Starbucks nájde nového vhodného CEO. Pre Starbucks prichádza táto zmena v nevhodný moment, nakoľko v pozadí firmy dochádza k rastúcemu lobingu v prospech vytvorenia odborovej organizácie. (cnbc)

///

Spoločnosť Apple uvedie v pondelok na trh nový iPad Air za 599 dolárov. Podľa recenzie Todda Hastelsona z CNBC ide o najlepší iPad pre väčšinu ľudí. ,,Je výkonnejší, má lepší fotoaparát a ponúka možnosť podpory pre 5G, čo z neho robí najlepšiu kombináciu výkonu a ceny, ak potrebujete viac ako bežný iPad za 329 dolárov ale nechcete platiť 799 dolárov za verziu Pro, píše. (cnbc)

///

Medzinárodná energetická agentúra dnes uviedla, že ťažba ruskej roby vo výške 3 miliónov barelov denne bude od apríla ohrozená, pretože ju zasiahnu sankcie a kupujúci sa jej budú vyhýbať.

,,Perspektíva rozsiahleho porušenia ruskej produkcie ropy môže spôsobiť šok v globálnych dodávkach ropy,” tvrdí parížska spoločnosť, ktorá taktiež dodáva, že táto ropná kríza môže byť najväčšou za posledné desaťročia. Rusko je po USA a Saudskej Arábii tretím najväčším producentom ropy, je však najväčším exportérom ropy na svete a závislá je od ruskej ropy najmä Európa. (cnbc)

///

Prieskum Nationwide Retirement Institute informoval, že približne 13% ľudí z generácií X a Baby boomerov odložilo alebo zvažuje v USA odložiť odchod do dôchodku z dôvodu rastúcej inflácie. Medziročná miera inflácie podľa najnovších februárových čísel indexu spotrebiteľských cien (CPI) vzrástla na 7,9%, čo je nové 40-ročné maximum. Spomínané generácie trápia najmä rastúce ceny potravín, plynu či nákladov na bývanie. (cnbc)

////

145-ročná londýnska burza LME (London Metal Exchange), ktorá je globálnym centrom obchodovania s priemyselnými kovmi a hlavným miestom pre  stanovenie ich cien, mala ďalšiu technickú závadu označenú ako “systémovú chybu”, pre ktorú musela pozastaviť obchody s niklom, ktoré sa pokúsi čím skôr obnoviť. (cnbc)

///

Nízka zaočkovanosť môže stáť globálnu ekonomiku bilióny dolárov, varuje CEO WHO Foundation. Anil Soni tvrdí, že sa tak stane, ak vlády na západe nebudú finančne podporovať nákup vakcín proti COVID-19 s cieľom zabezpečiť ich dodanie 70% celosvetovej populácie ešte v tomto roku, teda aj do rozvojových a najchudobnejších krajín:

Nízka zaočkovanosť môže stáť globálnu ekonomiku bilióny dolárov, varuje CEO WHO Foundation

///

Dodávateľ amerického Fintech giganta Apple spoločnosť Foxconn uviedla, že musela pozastaviť výrobu v Shenzene pre vysoký nárast počtu prípadov COVID-19. Foxconn je schopný obnoviť výrobu len v areáloch, kde sú vybudované ubytovania pre zamestnancov, ktorých môže držať v izolácii. (CNBC)

///

Čínski a americkí regulátori si začínajú k sebe hľadať cestu naznačujúc, že čínske spoločnosti kótované na burzách v USA nebudú musieť opustiť americký trh. S takýmito pre Čínu pozitívnymi správami prišli viaceré média odvolávajúce sa na závery stredajšieho stretnutia o finančnej stabilite, ktorému predsedal čínsky vicepremiér Liu He. Čínske akcie a indexy vďaka tomu začali výrazne posilňovať, pričom Alibaba a Tencent stúpli o vyše 20 percent. Téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku:

Čínske firmy nemusia opustiť americké burzy, ich akcie výrazne posilňujú

///

Čína zažíva najhorší vývoj pandémie koronavírusu od začiatku roka 2020. Analytici Citi upozorňujú, že ekonomika najľudnatejšej krajiny sveta na to môže výrazne doplatiť, čo by sa mohlo odzrkadliť aj na jej HDP, ktorý by mohol klesnúť v prvom kvartáli najmenej o polovicu percentuálneho bodu. Odhadovať celoročný dopad súčasnej situácie v Číne je však veľmi náročné nakoľko niektoré opatrenia spojené s lockdownami môžu trvať len týždeň alebo dva.

Situácia v Číne ešte viac komplikuje prácu analytikom. Situácia totiž tlačí ceny ropy z rekordných maxím dole, čo podľa analytikov vrhá do trhu ďalšiu nepredvídateľnú premennú ovplyvňujúcu dopyt a ponuku popri vojne na Ukrajine. (CNBC)

///

Americká centrálna banka Fed dnes ukončí dvojdňový míting, v rámci ktorého jej guvernéri rokujú o možnom zvyšovaní úrokových sadzieb pre rastúcu infláciu, ale taktiež o vyhliadkach pre americkú ekonomiku pre nasledujúce mesiace a to či už ide o rast HDP alebo vývoj nezamestnanosti. Predpokladá sa, že Fed zvýši sadzby o 0.25 percentuálneho bodu. Iný krok by bol prekvapením.

Začína dvojdňové stretnutie FED. Čo sa bude riešiť okrem úrokových sadzieb?

///

Dnes sa môže prvýkrát po desaťročiach stať, že Rusko nezaplatí svoje dlhy v cudzej mene. Dohnali ho k tomu medzinárodné sankcie, ktoré západné veľmoci uvalili na režím Vladimíra Putina po neopodstatnenej ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu. Tieto sankcie zablokovali podastatnú časť devízových rezerv Ruska, ktoré by za bežných okolnosti použila na splatenie štátnych záväzkov.

Podľa ratingových agentúr je pravdepodobnosť nesplatenia dlhov veľmi vysoká. Znamenalo by to, že Rusko v tomto smere zlyhá prvýkrát od roku 1998, kedy nesplácalo domáci dlh a prvýkrát od roku 1918, kedy nebolo schopné splatiť dlh v cudzej menej. Téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku:

Rusko dnes môže prvýkrát od roku 1918 nesplatiť dlh v cudzej mene

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...