Connect with us

Čo hľadáte?

Zverejnené dáta CPI, vojna na Ukrajine je pre EÚ hrozbou aj výzvou (ONLINE – Utorok 12.4.)

online

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Inflácia v USA stúpla na medziročných 8,5%! Jadrová inflácia bola však nižšia, než predpoklady.

Americké ministerstvo práce dnes zverejnilo očakávané čísla týkajúce sa vývoja spotrebiteľských cien v USA (CPI – Consumer Price Index). Medziročná inflácia sa na základe nich dostala na 8,5%, čo je najvyššie číslo od roku 1981, kedy bol americkým prezidentom Ronald Reagan.

Inflácia v USA stúpla na medziročných 8,5%! Jadrová inflácia bola však nižšia, než predpoklady

///

Vojna na Ukrajine je pre EÚ oveľa väčšou hrozbou, než pandémia. Môže z toho však aj vyťažiť.

Vojna na Ukrajine a sankcie voči ruskému režimu pravdepodobne spôsobia európskej ekonomike oveľa väčšie škody, než pandémia koronavírusu. Zhodli sa na tom viacerí ekonómovia, ktorí sa o tejto téme bavili v rámci rozhovorov so spravodajskou televíziou CNBC.

Vojna na Ukrajine je pre EÚ oveľa väčšou hrozbou, než pandémia. Môže z toho však aj vyťažiť

///

Nemenovaný investor vo veľkom predáva akcie Deutsche Bank a Commerzbank, ich cena prudko klesla. 

Celkovo má ísť o predaj 116 miliónov akcii Deutche Bank a 72,5 miliónov akcii Comerzbank. Akcie Deutche Bank klesli dnes v reakcii na tieto správy o 9% a Commerzbank zatiaľ o 8%. Jedným z investorov, ktorý drží také veľké podiely je Capital Group z Los Angeles, no hovorca firmy tieto informácie odmietol komentovať rovnako ako zástupcovia oboch nemeckých bánk. V súvislosti s touto témou je spomínaný aj americký investor Cerberus, ktorý sa v posledných mesiacoch začal zbavovať svojich veľkých podielov v oboch bankách. (cnbc)

///

Bývalý poradca Vladimíra Putina tvrdí, že vojna môže skončiť do jedného mesiaca. Dr. Anrei Illarianov to však podmieňuje tým, aby Európa prestala nakupovať ruské energie, teda obzvlášť ruskú ropu a plyn. Pre ilustráciu Nemecko by takéto rozhodnutie podľa odhadov stálo 3% HDP. ,,Západ nedokáže obetovať desatinu svojho pohodlia, aby ukončil vojnu, čo sa mu veľmi pomstí,” komentoval túto správu český ekonóm Lukáš Kovanda.

///

Ukrajinský minister financií Serhiy Marchenko odhaduje, že vojna už zničila na Ukrajine infraštruktúru v hodnote 270 miliárd amerických dolárov. Okrem toho Svetová banka včera odhadla, že ukrajinská ekonomika klesne tento rok o zhruba 45% (kým ruská len o 11%).

///

Čínu trápi rastúca inflácia, no zároveň zhoršujúce sa vyhliadky pre ekonomický rast. Analytici sa preto domnievajú, že čínska centrálna banka PboC má v apríli poslednú príležitosť znížiť úrokové sadzby, aby podporila hospodárstvo. ,,Rastúca inflácia potravín a energii obmedzuje priestor pre PBoC na znižovanie úrokových sadzieb napriek rýchlo sa zhoršujúcej ekonomike,“ uviedol hlavný ekonóm Nomura Ting Lu. ,,Myslíme si, že apríl by mohlo byť pre Čínu poslednou príležitosťou na zníženie sadzieb v blízkej dobe ešte pred tým, ako sa zníži súvaha Fed,” doplnil Bruce Pang, vedúci makro a strategického výskumu v China Renaissance. (cnbc)

///

Japonsko hlási prvý prípad omicon XE – nového kmeňa Covid-19, ktorý bol prvýkrát objavený vo Veľkej Británii. Podľa najnovších štatistík Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť UK sa medzitým nové prípady tohto variantu vo Veľkej Británii zdvojnásobili. Variant XE boj zistený už aj v Thajsku, Indii a Izraeli. V USA zatiaľ tento variant nepotvrdili. Vedci sa zatiaľ neodvážili odpovedať, či je XE schopný vyhnúť sa účinku vakcín.

///

Nálada na trhoch je stále opatrná. Najsledovanejší čínsky index Hang Seng dnes mierne posilnil o 0,33%, no japonský Nikkei 225 oslabil o vyše 1,8%. Americké indexy Dow, S&p500 a Nasdaq včera klesli o 1,19%, 1,69% resp. 2,18% a lepšiu náladu nenaznačujú ani pre-marker hours, kde sú aktuálne v mínuse od 0,1% do 0,3%. Európsky Stoxx600 začal deň oslabovaním o jedno percento a v mínuse 1,59% je aj DAX.

///

Dnes sa dozvieme dáta CPI o inflácii v USA. Biely dom však vopred varuje pred zlými výsledkami.

Američania spoznajú v utorok čerstvé dáta o vývoji spotrebiteľskej inflácie (CPI). Biely dom vopred varuje, že pôjde o čísla, ktoré zahrnú už aj vplyv vojny na Ukrajine a teda s veľkou pravdepodobnosťou nebudú vôbec pozitívne. Podľa informácii CNBC sa administratíva  prezidenta Joea Bidena dôkladne pripravuje na utorkovú tlačovku konferenciu, na ktorej sa pokúsi Američanom vysvetliť dopad vojny na Ukrajine na ďalší rast spotrebiteľských cien.

Biely dom očakáva veľmi zlé dáta o inflácii CPI – už vopred varuje Američanov

///

Epic Games získal od investorov 2 miliardy dolárov – cieľom je presun k metaverse.

Vydavateľ videohier vratne kultovej konzolovej hry Fornite spoločnosť Epic Games získala v novom kole financovania 2 miliardy dolárov. Dohoda, ktorá ešte musí prejsť bežným regulačným schvaľovacím procesom, oceňuje akcie Epic Games na 31,5 miliardy dolárov. Do Epic Games v novom kole financovania investovali dvaja giganti – spoločnosť Sony Group Corporation jednou miliardou dolárov a firma KIRKBI, holding stojaci za Lego Group, rovnakou čiastkou. Sony Group, ktorá stojí za hernou konzolou PlayStation, investovala do Epic Games aj v apríli 2021 – vtedy však „len“ v čiastke 200 miliónov dolárov.

Epic Games získal od investorov 2 miliardy dolárov – cieľom je presun k metaverse

///

Aj dnes budeme monitorovať TOP správy zo sveta financií, vedy a technológii v tomto prehľadnom súhrne. Včerajší nájdete tu:

Američania majú strach z inflácie, dôležité dáta už zajtra (ONLINE – pondelok 12.4.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...