Connect with us

Čo hľadáte?

Američania majú strach z inflácie, dôležité dáta už zajtra (ONLINE – pondelok 12.4.)

online
Zdroj: Unsplash.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Nové dáta Fed ukazujú rekordne vysoký strach z prudkého rastu cien. Dôležité dáta CPI budú známe zajtra.

Podľa čerstvého prieskumu, ktorý bol zverejnený v pondelok, spotrebitelia očakávajú, že inflácia v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov stúpne o ďalších h6,6%. Ide o 10% nárast stredného očakávania inflácie len za posledný mesiac a zároveň najvyššiu úroveň od roku 2013, kedy sa začali realizovať tieto prieskumy. Tieto údaje prichádzajú len deň pred aprílovým zverejnením indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý podľa odhadov Dow Jones ukáže medziročný rast inflácie o 8,4%. T by znamenalo pokračovanie najrýchlejšieho rastu inflácie v USA od roku 1981. Tieto dáta budú dôležité aj pre Fed, ktorý musí rozhodnúť v máji, či začne zvyšovať úrokové sadzby agresívnejším tempom. (cnbc.com)

///

Svetová banka predpokladá, že ukrajinská ekonomika klesne tento rok o polovicu. Dôvodom je ruská vojenská invázia, ktorá zatvorila alebo zničila mnohé fabriky a prerušila ukrajinskú námornú dopravu. Viac než polovica ukrajinských podnikov je v súčasnosti zatvorených a čiernomorská lodná doprava je odrezaná od zhruba 90% vývozu obilnín a približne polovice jej celkového exportu. Smutné je, že ruskej ekonomike predpokladajú pokles „len“ o 11%, hoci Rusko je agresorom a Ukrajina obeťou.

///

Spoločnosť Epic Games stojaca za hrou Fornite získala 2 miliardy dolárov od Sony a Lego. Sony vloží do tejto hehhrnej spoločnosti 1 miliardu dolárov a firma KIRKBI, rodinná investičná spoločnosť stojaca za Lego, do nej investuje rovnakú čiastku. HodnotaEpic Games sa po realizácii tohto obchodu odhaduje na 31,5 miliardy dolárov. Sony a Lego vidia v Epic Games veľký potenciál v oblasti metaverse, teda virtuálneho sveta. (cnbc.com)

///

Vracanie tovaru z online shopu sa stáva vážnym ekologickým problémom – ako to chce riešiť Amazon?

Prieskum National Retail Federation zistil, že americkým maloobchodným predajcom bol v roku 2021 vrátaný tovar v rekordnej hodnote 671 miliárd dolárov. Ide o čiastku, ktorá prevýšila v danom roku náklady na americkú obranu, ktoré činili 741 miliárd dolárov. Viac sa dočítate tu:

Vracanie tovaru z online shopu sa stáva vážnym ekologickým problémom – ako to chce riešiť Amazon?

///

Cestovné agentúry v USA evidujú pokles záujmu o krajiny susediace s Ruskom alebo Ukrajinou. Týka sa to krajín ako sú Fínsko, Litva, Estónsko, Lotyšsko, ale aj Slovensko. Naopak Američania naďalej prejavujú záujem o destinácie ako sú Taliansko, Grécko a Francúzsko, ktoré zostávajú veľmi obľúbené. (cnbc.com)

///

Spoločnosť WalletHub zoradila americké štáty podľa ich vhodností pre prácu z domu. Najlepšie dopadol štát New Jersey, po ktorom nasledovali District of Columbia, Delaware, Connecticut a Massachusetts. Na šiestom mieste skončil Utah, siedmy bol Texas, ôsmy Washington, deviaty Maryland a desiaty New York. (cnbc.com)

///

Čínski regulátori dali po mesiacoch súhlas na speňažovanie hier. Akcie technologických firiem ako sú NetEase, Bilibili či DouYu vďaka tomu výraznejšie posilnili. Otázne je, ako tento súhlas ovplyvni rozhodnutie Tencent, ktorý minulý mesiac informoval, že pred letom zatvorí svoju streamovaciu hernú platformu pre nevyhovujúce regulačné prostredie v Číne. Úrady v najľudnatejšej krajine sveta bojovali proti herným platformám pre obavy z detskej závislosti od nich a snažili sa preto zaviesť pravidlo obmedzenia herného času pri online hrách na 3 hodiny týždenne. (cnbc.com)

///

Thoma Bravo kúpila SailPoint za 6,9 miliardy dolárov. Americký gigant v oblasti súkromného kapitálu potvrdením tejto akvizície zdôraznil rastúci dopyt po podnikovom bezpečnostnom softvéri, ktorý pozdvihli obavy z rusko-ukrajinskej vojny a potenciálnych kybernetických útokov. SailPoint, ktorý vznikol v roku 2005, poskytuje software pre správu identít a prístupov, ktoré organizáciám pomáhajú zmierňovať bezpečnostné rizika. Na burzu vstúpil v roku 2017. Po investícii Thohma Bravo stúpli akcie tejto spolo4nosti o vyše 30%. (cnbc.com)

///

Tento týždeň sa chystá dôležité stretnutie zástupcov Európskej centrálnej banky (ECB). Vo Frankfurte by mali vo štvrtok rokovať o ďalšej stratégii týkajúcej sa monetárnej politiky ECB vrátane krokov, ktoré by viedli k spomaleniu inflácie bez toho, aby bol ohrozený ekonomický rast, ktorý ovplyvňuje vojna na Ukrajine. Inak povedané bude sa riešiť aj téma možného zvyšovania úrokových sadzieb.

///

Toto nie je recesia, ale „warcesia“, varuje finančný stratég David Roche.

Trhy podceňujú vplyv súčasnej vojny na Ukrajine. Neblížime sa do recesie, ale do „warcesie“, upozorňuje rešpektovaný investičný stratég David Roche, ktorý sa takýmto spôsobom vyjadril v rozhovore pre CNBC v relácii Squawk Box Europe. Viac da dočítate tu:

Toto nie je recesia, ale „warcesia“, varuje finančný stratég David Roche

///

Elon Musk sa rozhodol, že nebude členom správnej rady Twitteru. Čo má v pláne?

Šéf spoločnosti Tesla, SpaceX, Neuralink či Boring Company miliardár Elon Musk sa rozhodol, že nevstúpi do predstavenstva sociálnej siete Twitter (TWTR). Potvrdil to generálny riaditeľ firmy Parag Agrawal. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu:

Elon Musk sa rozhodol, že nebude členom správnej rady Twitteru. Čo má v pláne?

///

Obchodnú náladu v Číne ovplyvňujú čerstvé dáta o inflácii a pokračovanie pandémie Covid-19.

Čínsky akciový index Hang Seng dnes stratil približne 3%. Ide pritom len o jeden z významných akciových indexov, ktoré vypovedajú o zlej nálade na ázijských trhoch, ktorú ovplyvňujú marcové dáta o čínskej inflácii a rastúci počet nakazených na Covid-19, čo pri zohľadnení čínskej zero-covid politiky ovplyvňuje ďalší rad vecí.

Pokiaľ ide o infláciu, zverejnené čísla boli vyššie, než sa očakávalo. Index výrobných cien (CPI) stúpol o 8,3% v porovnaní s minulým rokom, čo je viac, než predpokladaných 7,9%. Pokiaľ ide o spotrebiteľskú infláciu (CCI), medziročne oficiálne stúpla o 1,5%, čo je viac, než predpokladaných 1,2%.

Zverejnenie týchto dát prišlo v dobe, kedy pevninská Čína bojuje s najhoršou vlnou Covid-19 od začiatku pandémie v roku 2020. To s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k ďalším lokálnym lockdownom a tie pochopiteľne ovplyvnia produkciu a export čínskych výrobcov a dodávateľov.

///

Nálada na trhoch je v pondelok doobeda veľmi opatrná. Najsledovanejší čínsky index Hang Seng dnes oslabil o takmer 3%, čo podčiarkuje nepriaznivú náladu v Číne. Nedarilo sa ani japonskému Nikkei, ktorý stratil 0,61%. Na európskych trhoch sledovaný Stoxx600 zatiaľ oslabuje o 0,13% a opatrnú náladu na amerických trhoch naznačuje mierne oslabovanie futures Dow, S&P500 a Nasdaq v pre-marker hours.

///

Aj dnes, rovnako ako každý pracovný deň, vám budeme prinášať aktualizované správy z finančných trhov doplnené o zaujímavosti zo sveta vedy a technológii.

 

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...