Connect with us

Čo hľadáte?

EÚ a USA chystajú ďalšie sankcie, správa OSN, Musk investoval, UK pripravuje vlastné NFT (ONLINE – Pondelok 5.4.)

online

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Európska únia pripravuje pre Rusko nové sankcie. Energii sa však pravdepodobne týkať nebudú.

Dva nezávislé zdroje spravodajského kanála CNBC mali potvrdiť, že nové sankcie sa budú vzťahovať na prenájom lietadiel a dovoz a vývoz produktov ako sú letecké palivo, výrobky z ocele a luxusný tovar. Európsky blok však zostáva rozdelený v otázke, či sankcie rozšíriť aj o obmedzenie alebo okamžité ukončenie dovozu ruských energii – teda zemného plynu a  ropy. Výraznejší apel na ďalšie ešte prísnejšie sankcie voči Rusku prišiel po tom ako boli odhalené vojnové zločiny Rusov po opustení kyjevskej oblasti. Mŕtve telá vyše 400 civilistov v meste Buča dokonca naznačujú možnú genocídu. Rozhovory o pripravovaných sankciách EÚ budú prebiehať aj v najbližších dňoch, pričom kľúčové stretnutie sa má konať v stredu, kedy sa stretnú veľvyslanci členských krajín EU. (cnbc.com)

///

Teraz  alebo nikdy – odkazujú vedci, ktorí sa snažia presvedčiť svetové vlády intenzívnejšie bojovať s globálnym otepľovaním.

Správa medzinárodného panelu OSN pre zmenu klímy odkazuje: ,,Je to teraz alebo nikdy, ak chceme obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia. Bez okamžitého a hlbokého zníženia emisii vo všetkých sektoroch to nebude možné.”

///

Americký prezident Joe Biden tvrdí, že ruského prezidenta Vladimíra Putina je potrebné postaviť pred súd.

Šéf Bieleho domu vyzval na zhromaždenie dôkazov pre potreby budúceho súdu pre vojenské zločiny týkajúce sa možnej genocídy, ktorú mali vykonať ruskí vojaci v kyjevskej oblasti pred tým ako ju opustili. ,,Je to vojnový zločinec. Tento chlapík je brutálny. To čo sa dialo v Buči je poburujúce. Každý to videl. Myslím si, že je to vojnový zločin. Mal by byť braný na zodpovednosť,” povedal Biden na margo Putina. Americký prezident zároveň oznámil, že USA pripravujú ďalší okruh sankcii v reakcii na čerstvé správy o hromadných obetiach na Ukrajine.

///

Generálny riaditeľ JP Morgan Jamie Dimon, najväčšej americkej banky podľa spravovaných aktív, poukázal na kombináciu bezprecedentných rizík, ktorým aktuálne čelia Spojené štáty americké.

Ide najmä o končiacu pandémiu koronavírusu, ktorá ovplyvnila ekonomiku, vysokú infláciu, ktorá je čiastočne jej dôsledkom a ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá spôsobuje utrpenie na Ukrajine, ale zároveň humanitnú krízu (ktorá sa nemusí týkať len Ukrajiny). ,,Ide o úplne iné okolnosti, aké sme zažili v minulosti a ich sútok môže dramaticky zvýšiť budúce riziká. Aj keď je možné, že všetky tieto udalosti budú mať mierové riešenie, mali by sme sa pripraviť na potenciálne negatívne výsledky,“ varoval investorov vo výročnom liste, v ktorom taktiež uviedol, že najväčší vplyv na ekonomiku bude mať vojna na Ukrajine, jej spôsob ukončenia a jej vplyv na dodávateľské reťazce, pri ktorých osobitne zmienil energie. (cnbc)

///

Ekonómovia Capital Economics očakávajú, že ruské HDP klesne o 12% a inflácia stúpne na medziročných 23%.

Tieto hrozivé čísla budú dôsledkom západných sankcií na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu. Európska banka pre obnovu a rozvoj predpokladá 10-percený pokles ruskej ekonomiky, čo by predstavovalo najhlbšiu recesiu v krajine za takmer 30 rokov. Pokles ruskej ekonomiky rovnako o 10% predpokladá aj Goldman Sachs. Inštitút pre medzinárodné financie dokonca uvádza 15% pokles HDP v roku 2022 a ďalší 3% pokles v roku 2023. (cnbc)

///

Veľká Británia sa chce stať svetovým lídrom v oblasti kryptomien.

Dôkazom toho má byť aj plán na „mintnutie” vlastného non-fungible tokenu (NFT). Oznámil to minister financií Rishu Sunak, ktorý požiadal kráľovskú mincovňu, teda vládnu spoločnosť zodpovednú za razenie mincí pre Spojené kráľovstvo, aby vytvorila a vydala národné NFT najneskôr do leta tohto roka. ,,Čoskoro budú k dispozícii ďalšie podrobnosti,” doplnil mestský londýnsky poslanec John Glen, ktorého špecializáciou je fintech sektor. Veľká Británia v súčasnosti pripravuje legislatívny rámec pre kryptomeny, ktorý by mal regulovať predovšetkým emitentov stablecoinov a poskytovateľov kryptoslužieb v UK. (cnbc)

///

Predaje Ford klesli v prvom kvartáli 2022 o 17%.

Najhoršie dopadol marec, v ktorom došlo k poklesu predajov až o 26% v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Dôvodom je nedostatok polovodičov, ktorý limituje produkciu automobilov. Automobilka v pondelok oznámila, že predala v Q1 2022 celkovo 432 132 vozov. Napriek slabšej produkcii, ktorú ovplyvnila kríza dodávateľského reťazca, si však Ford pochvaľuje rekordný nárast maloobchodných objednávok a tiež zlepšujúcu sa situáciu v oblasti zásob. Najvýraznejší pokles predajov bol zaznamenaný u klasických aut (-49%), v prípade nákladných vozidiel išlo o pokles o 23% a prípade  SUV len o 5,1%.

///

Švédsky výrobca elektromobilov Polestar uzavrel partnerstvo s globálnou požičovňou aut Hertz Global.

Firmy v spoločnom vyhlásení oznámili, že Polestar dodá v priebehu najbližších piatich rokov Hertz Global celkovo 65 tisíc elektromobilov. Prvé vozy plne elektrického automobilu polestar 2 začne Hertz ponúkať na prenájom v Európe už túto jar a koncom roka 2022 aj v Severnej Amerike a Austrálii. ,,Pre mnohých ľudí to môže byť prvá skúsenosť s jazdou v elektromobile a pôjde o Plestar,” pochválil si túto novinku generálny riaditeľ firmy Thomas Ingelath. Polestar predal v roku 2021 celkovo 29 tisíc vozidiel, no očakáva, že do konca roka 2025 bude schopný predať 290 tisíc vozov ročne.

///

Elon Musk kúpil podiel v spoločnosti Twitter. Najbohatší muž planéty sa stal novým významným akcionárom spoločnosti Twitter (TWTR). Podľa podania na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu vlastní 73 486 938 akcii firmy, ktorú v roku 2006 založil ďalší miliardár a známy Bitcoiner Jack Dorsey.

Elon Musk kúpil podiel v spoločnosti Twitter. Akcie TWTR stúpli v pre-market hours o 24%

///

Tesla napriek problémom vyrobila v Q1 2022 výrazne viac automobilov, než v Q1 2021. Automobilke Elona Muska sa to podarilo napriek výrazným problémom s dodávkami polovodičov, ktoré sú súčasťou toľkokrát zmieňovanej celosvetovej krízy dodávateľských reťazcov. Tesla dodala v prvom štvrťroku celkovo 310 048 vozov, čo je výrazný nárast oproti 184 800 vozidlám z prvého kvartálu 2021. Vozidla Model 3 a Model Y tvorili 95%, respektíve 295 324 z celkového počtu vyrobených kusov. Produkcia Tesla by sa mala v tomto roku ešte výrazne navýšiť nakoľko Elon Musk 22. marca otvoril prvú fabriku v Európe v Berlíne a ďalší nový závod na montáž bude otvorený čoskoro v Austine v Texase.

///

Zamestnanci Google sa vracajú do kancelárii, no nie sú z toho nadšení. Od tohto týždňa sa pre väčšinu zamestnancov Google mení ich “home office” rutina na opätovný návrat do kancelárie – platí to zatiaľ pre tri pracovné dni v týždne. Mnoho zamestnancov Google však nechápe, prečo dochádza k tejto zmene nakoľko práca z domu sa pre nich ukázala ako efektívna a odzrkadlila sa aj na rekordných ziskoch Google. Zamestnancom podľa prieskumu práca z domu vyhovovala, nakoľko nemuseli tráviť desiatky minút až hodiny v zápchach pri ceste do práce a tiež im klesli náklady spojené s cestovaním. Rovnako tak mali omnoho flexibilnejší pracovný čas, čo si pochvaľovali. Google preto podľa analytikov čelí skúške, či je rozhodnutie firmy vrátiť zamestnancov naspäť do kancelárii správnym krokom.

///

Francúzsko by mohlo zvýšiť vek odchodu do dôchodku.

Vyzerá to tak, že zložitá francúzska dôchodková a penzijná reforma, ktorú sa nepodarilo prezidentovi Emanuelovi Macronovi presadiť počas súčasného volebného obdobia, by mohla dostať druhú šancu po jeho očakávanom znovuzvolení do úradu. Ak sa tak stane, Francúzom sa zvýšiť vek odchodu do dôchodku z 62 na 65 rokov. Prezidentské voľby začnú vo Francúzsku 10. apríla, druhé kolo je naplánované na 24. apríla. Prieskumy naznačujú, že podpora pre Macrona po začiatku vojny na Ukrajine rastie a je veľkým favoritom.

///

Európska únia plánuje ďalšie sankcie voči Rusku. Potvrdil to na Twitteri predseda Európskej rady Charles Michel.

Tieto sankcie majú byť ekonomickou odpoveďou Rusku na nové správy o masakroch v ukrajinských mestách na čele s hrozivými informáciami, ktoré prichádzajú z mesta Buča, kde malo byť ruskými vojakmi zavraždených viac ako 400 civilistov. V reakcii na tieto incidenty ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obvinil Rusko z genocídy.

///

Rast čínskeho indexu Hang Seng o vyše 2 percentá je pripisovaný regulačnému pokroku pri jednaniach Číny s USA.

Podľa najnovších správ našli americkí a čínski regulátori spoločnú reč týkajúcu sa dodržiavania platnej legislatívy o zverejňovaní hospodárskych výsledkov čínskych firiem, ktoré sú obchodované v USA (Americká SEC chce mať lepší dohľad nad účtovníctvom čínskych firiem, no Čína to odmietala).  Vyzerá to teda tak, že minimálne nateraz nehrozí delistovanie čínskych spoločnosti z amerických búrz, na čo reagovali ich akcie – predovšetkým ak ide o fintech gigantov – výrazným rastom.

///

10:30: Ostro sledovaný čínsky index Hang Seng vstúpil do nového týždňa rastom o 2,13% a japonský Nikkei postilnil o 0,25%. Americké indexy Dow, S&P500 a Nasdaq v pre-market hours mierne oslabujú v rozmedzí 0,2 až 0,1%. Európsky STOXX600 začal deň veľmi miernym oslabovaním (-0,05%) a DAX klesol už o 0,54%. Zlato posinilo o 0,5% na 1934 dolárov a Bitcoin za posledný deň stratil 0,73% (46 135 USD).

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...