Connect with us

Čo hľadáte?

Rusko je pripravené prijímať Bitcoin, dochádza ku koncu globalizácie? (ONLINE – štvrtok 25.3.)

online bitcoin
Zdroj: pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Rusko je pripravené prijať Bitcoin ako platidlo za ruskú ropu a plyn. Ruská federácia, na ktorú sú pre jej agresívnu a neodôvodnenú vojnu na Ukrajine uvalené tvrdé sankcie západného sveta, dnes naznačila, že by mohla akceptovať ako formu platidla za export jej prírodných zdrojov, kde radíme najmä plyn a ropu, aj kryptomenu Bitcoin (BTC):

Rusko je pripravené prijať Bitcoin ako platidlo za ruskú ropu a plyn

///

Výskumné oddelenie spoločnosti Slack Future Forum realizovalo prieskum medzi 10 000 zamestnancami, aby zistilo, aké pracovné prostredie je pre nich ideálne. Z jeho záverov vyplýva, že až 68% zamestnancov preferuje hybridné a flexibilné pracovné prostredie. Tomuto záveru nahráva aj prieskum CareerBuilder, ktorý zistil, že o takýto typ pracovných pozícii je na trhu práce omnoho väčší záujem.

Medzi najpopulárnejšie hybridné typy zamestnaní patria odvetvia predaja, projektového riadenia, počítačov a informačných technológii, lekárstva a medicíny, účtovníctva a financií, marketingu a výchovy a vzdelania. (CNBC)

///

Zamestnanecký prieskum v Google zistil, že mnohí zamestnanci FinTech giganta sú nespokojní so svojimi platovými podmienkami. Vedenie spoločnosti na tieto závery reagovalo oznámením, že optimalizujú procesy kontrolu výkonnosti zamestnancov s cieľom ich lepšieho ohodnotenia. Pracovníci Google v prieskume okrem iného častokrát uviedli, že ich plat nie je na rovnakej úrovni, akú by dostali, ak by prešli ku konkurencii.

///

Larry Fink, CEO najväčšieho správcovského giganta na svete spoločnosti BlackRock, tvrdí, že vojna na Ukrajine ukončuje éru globalizácie. ,,Ruská invázia na Ukrajinu ukončila trend globalizácie, ktorý sme zažili v posledných troch desaťročiach. Mnoho komunít a ľudí sa vďaka nej stáva izolovanejšími. Verím, že zhoršila polarizáciu a extrémistické chovanie, ktoré dnes vidíme naprieč spoločnosťou,“ napísal v liste akcionárom, v ktorom Fink tiež uviedol, že BlackRock podporuje ekonomickú vojnu západu proti Rusku:

Vojna na Ukrajine ukončuje éru globalizácie, tvrdí CEO správcovského giganta BlackRock

///

Čína od 12. marca hlási každý deň viac než 1000 nových nakazených Covid-19, pričom posledné tri dni toto číslo presiahlo počet 2000. Čína, ktorá dodržiava striktnú politiku zero-Covid, ktorá vedie k pravidelným lockdownom, však stále nevie vyhodnotiť, či na tomto náraste má podiel nová podvarianta Omicron BA.2.

 ///

Mnohým firmám vo Veľkej Británii, ktoré obchodujú s kryptomenami, hrozí koniec. Blíži sa pre ne totiž deadline v podobe 31. marca, dokedy musia mať udelenú licenciu na podnikanie od Financian Conduct Authority (FCA). V ohrození sú okrem iného aj firmy ako Revolut či Cooper, úspešná internetová banka či fintech startup ohodnotený na 33 miliárd USD. ,,Zo strany FCA je to totálna katastrofa,” povedal jeden z právnikov týchto spoločnosti, ktorý si prial zostať v anonymite.

///

Špekulácie podľa ktorých by Honduras mohol urobiť z Bitcoinu zákonné platidlo boli pravdepodobne hoaxom. Centrálna banka Hondurasu totiž upozornila, že Bitcoin v tejto stredoamerickej krajine nie je regulovaný a že len ona má podľa Ústavy právo urobiť nejakú menu zákonným platidlom.

///

Spoločnosť Meta Platforms, bývalý Facebook, si registrovala 8 ochranných známok. Až 6 z týchto ochranných známok má určitú súvislosť s kryptomenami. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg nedávno potvrdil, že Instagram začne čoskoro podporovať NFT tokeny a vyzerá to tak, že Meta má plány aj v oblasti kryptomien v spojitosti s metaverse a Web 3.0.

///

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová tvrdí, že Rusi využívajú kryptomeny na obchádzanie sankcií. Údaje analytických platforiem však ukazujú, že jej vyjadrenia na túto tému boli výrazne zavádzajúce nakoľko objemy obchodovania rubľa voči stablecoinu USDT sú zanedbateľné a približne na rovnakých úrovniach ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

///

Kurt Volker, bývalý veľvyslanec NATO, hovoril o Vladimírovi Putinovi a o jeho vplyve na Rusko. ,,Všetko, čo do tejto chvíle urobil, poškodzovalo povesť Ruska, ale posilňovalo jeho moc. A on v tom proste pokračoval a pokračoval. Teraz však (vojnou na Ukrajine) Rusko dramaticky oslabil na všetkych frontoch,” uviedol  poznamenávajúc, že neexistuje Putinov politický krok z minulosti, ktorý by bol s tým, čo sa deje teraz, čo i len porovnateľný.

///

Veľkú pozornosť, ktorú sledujú aj akciové trh, si pýta dnešný summit NATO v Bruseli. Stretnutie vedúcich predstaviteľov EÚ a zástupcov Severoatlantickej alanicie sa bude venovať predovšetkým téme vojny na Ukajine. Schôdky by sa mal zúčastniť aj americký preizdent Joe Biden, pričom hovoriť cez videolinku bude aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský. Očakáva sa, že na summite sa uzavrie dohoda o navýšení počtu vojakov na východnom krídle NATO vrátane Slovenska.

///

Moskovská burza, ktorá bola po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu zatvorená najdlhšie od pádu Sovietskeho zväzu (vyše troch týždňov), obnovila vo štvrtok obchodovanie s 33 ruskými akciám vrátane Gazprom či Sberbank. Samotné obchodovanie so sebou prinieslo hneď od začiatku vysokú volatilitu a zvláštne podmienky.

Moskovská burza otvorila. Deň začala výrazným rastom, darí sa najmä Lukoil a Rosneft

///

Americké akciové indexy včera oslabovali – S&P500 kleslo o 1,23%, NASDAQ o 1,32% a Dow jones o 1.29%. V pre-market hours sa dnes ráno obchodujú v plusoch medzi 0,5 až 0,8%. Európsky STOX600 začal deň miernym posilňovaním o 0,26% a čínsky Hang Seng skončil v mínuse 1,08%.  Dnes sa začína obchodovať aj v Moskve, no nie v úplne pravom slova zmysle. Zahraničné subjekty predávať nemôžu, rovnako tak sa nesmú obchody shortovať a vo veľkom všetko kupuje Kremeľ. Aj preto vidíme aktuálne prudký rast.

///

Aj dnes vám budeme prinášať prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta financií. Včerajší diel nájdete tu:

ONLINE: Wozniak nemá rád Facebook, UK znižuje daň na pohonné hmoty (AKTUALIZUJEME)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....