Connect with us

Čo hľadáte?

Akciové indexy oslabujú, pribúdajú nové sankcie (ONLINE – Streda 6.4.)

online
Zdroj: Canva.com, Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

///

Najsledovanejší európsky index Stoxx 600 dnes stratil 1,59%. Náladu na trhoch dnes ovplyvňujú obavy z prísnejšej monetárnej politiky amerického Fed a príprava nových sankcií voči Rusku, ktoré môžu spomaliť aj európsku ekonomiku. Nedarí sa ani americkým indexom – NASDAQ opäť oslabuje už o vyše dve percentá.

///

Porsche zvyšuje investície do klimaticky neutrálnych “e-palív”. Tento druh paliva má nahradiť benzín v tradičných spaľovacích motoroch. Nemecká automobilka, ktorá patrí pod koncern Volkswagen, oznámila, že za týmto účelom investuje 75 miliónov dolárov do spoločnosti Highly Innovative Fuels Global, ktorá sa špecializuje na túto problematiku. Firma má sídlo v USA s prevádzkou v Čile.

///

Americké sankcie na Rusko sa dotknú aj Putinovich dcér. Najnovší balík sankcii voči ruskej federácii za jej vojenskú agresiu na Ukrajine sa bude vzťahovať aj na Katerinu Tikhonovnu a Mariu Putinovu, dve dcéry ruského prezidenta, ktoré sú na verejnosti málo viditeľne. ,,Sme presvedčení, že mnohé z Putinových aktív sú ukryté skrz jeho rodinných príslušníkov a preto sa na nich zameriavame,” povedal vysoký predstaviteľ americkej vlády.

///

Musk efekt v Twitteri: Firma už testuje edit button, akcie stúpajú, Elon tromfol Bezosa. Investícia Elona Muska do spoločnosti Twitter nielenže pomohla tento týždeň akciám TWTR k rastu o vyše 25%, ale ovplyvní aj zloženie správnej rady a potenciálne aj ďalšieho fungovanie tejto sociálnej siete. Téme sme sa venovali viac tu:

Musk efekt v Twitteri: Firma už testuje edit button, akcie stúpajú, Elon tromfol Bezosa

///

Investičný fond Off The Chain Capital tvrdí, že mal v posledných 5 rokoch lepšiu výkonnosť než samotný Bitcoin (BTC). Ide o fond, ktorý sa sústredí na takzvané hodnotové investovanie postavené na fundamentálnej analýze a hľadaní podhodnotených aktív, ktoré sú však nejakým spôsobom spojené s blockchainovou technológiou. Viac sa dočítate v tomto článku:

Tento fond vďaka hodnotovému investovaniu prekonal výkonnosť Bitcoinu 5 rokov po sebe

///

Vo Veľkej Británii sa objavil nový podvariant omikron. Média informujú, že v UK opäť stúpol počet hospitalizácii v spojitosti s pandémiou koronavírusu. Do určitej miery to môže súvisieť s odhalením nového podvariantu omicron, ktorý dostal pomenovanie Variant XE. Podľa najnovších správ bol diagnostikovaný už u 637 pacientov, no zatiaľ sa nedá vyhodnotiť, či je prenosnejší alebo závažnejší, než doterajšie podvarianty BA.1 a BA.2.

///

Prezident Európskej rady Charles Michel priznal, že EÚ skôr či neskôr bude musieť v rámci sankcii voči Rusku siahnuť aj na ruský plyn a ropu. Uviedol to popri tom ako potvrdil, že Európska únia v rámci najnovšieho balíka sankcii voči Putinovmu režímu zakáže import ruského uhlia. ,,Prezident Zelenský sa nás pred pár týždňami spýtal, či sme naozaj Európania. Zostalo to vo mne. Chcem naplniť túto otázku, chcem, aby sme boli skutoční Európania. Putin nemôže a nevyhrá túto vojnu, pretože zvíťazia hodnoty Európy, slobody a demokracie,“ doplnil.

///

USA oznámia dnes nové sankcie voči Rusku. Predpokladá sa, že Washington oznámi zákaz nových amerických investícii v Rusku. Opatrenia sa tiež dotknú ruských štátnych podnikov a finančných orgánov rovnako ako ruských predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov. Sankcie sa prejedávajú v súlade so spojencami, obzvlášť z Európskej únie a krajín G7.

///

Spoločnosť Twitter obmedzí funkčnosť niektorých ruských profilov. Príspevky spojené s ruskými vládnymi predstaviteľmi a agentúrami vrátane profilu Vladimíra Putina a ďalších 300 osôb by mali mať na tejto sociálnej sieti obmedzený dosah a nemali by sa napríklad zobrazovať na hlavnej „nástenke“. Obmedzenia by sa mali týkať aj notifikácii týchto profilov.

///

Spoločnosť Intel oznámila, že ukončuje všetky obchodne operácie v Rusku. ,,Intel sa naďalej pripája ku globálnemu spoločenstvu, ktoré odsudzuje vojnu Ruska proti Ukrajine a vyzýva na rýchly návrat k mieru. S okamžitou platnosťou sme pozastavili všetky obchodne operácie v Rusku,” uviedla americká spoločnosť vo svojom vyhlásení. Firma predtým pozastavila svoj export do Ruska a Bieloruska, čiže tento krok rozširuje jej už existujúce “sankcie” voči režimu Vladimíra Putina. Intel ako svetovo významný producent polovodičov sa tak pripája k ďalším BigTech firmám ako sú Oracle, SAP či IBM, ktoré urobili podobný krok v predošlých dňoch.

///

Cestovnému ruchu v Číne sa pre pandémiu Covid 19 opäť nedarí. Miera spotrebiteľských výdavkov v Číne klesla na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamená v období počiatočného šoku po vypuknutí pandémie Covid-19 v úvode roka 2020. Ide o dôsledok obmedzení a lockdownov niektorých okresov či miest v Číne v dôsledku novej vlny Covid-19 známej pod pojmom omicron v kombinácii so zero-covid polity čínskej vlády. Správa uvádza, že výdavky na cestovný ruch podľa Čínskeho ministerstva kultúry a cestovného ruchu predstavujú len 39,2% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. (cnbc.com)

///

Japonská centrálna banka sleduje kľúčovú cenu jenu za dolár. The Bank of Japan bude podľa bývalého námestníka ministra finanční  pre medzinárodné záležitosti Eisukeho Sakakibara znepokojená, ak japonsky jen oslabí nad 130 dolárov (aktuálne sa obchoduje za približne 124 dolárov). Japonska mena klesla oproti doláru v marci až o 5% a to napriek tomu, že japonský jen je považovaný za bezpečnú menu. Jeho hodnotou otriasli geopolitické otázky súvisiace s vojnu na Ukrajine, ktorá má vplyv na globálne trhy. Oslabenie jenu richádza v čase, kedy sa predpokladá, že Bank of Japan bude pri sprísňovaní monetárnej politiky postupovať pomalšie ako iné centrálne banky.(cnbc)

///

Zo správy Medzinárodného  panelu o zmene klímy vyplývajú aj niektoré optimistické závery. Napríklad tempo rastu emisii medzi rokmi 2010 a 2019 sa spomalilo v porovnan9 s rokmi 2000 až 2009. Cena obnoviteľnej energie a batérii pre osobné elektrické vozidlá zároveň výrazne klesla a ich adopcia výrazne rastie. Správa však upozorňuje, že pokrok je stále nedostatočný na to, aby sa podarilo znížiť emisie skleníkových plynov natoľko, aby obmedzili globálne otepľovanie v tomto storočí na približne 1,5 stupňa Celzia čo je cieľom vyplývajúcim z Parížskej dohody podpísanej v roku 2015.

///

Globálny svetový dlh vzrastie v roku 2022 na rekordné hodnoty.

Globálny svetový dlh vzrastie v roku 2022 o 9,5% na rekordných 71,6 biliónov dolárov. Oznámil to britský správca aktív spoločnosť Janus Henderson vo svojom druhom výročnom indexe štátneho dlhu. Podľa čerstvej správy očakávajú, že 9,5% globálny nárast svetového dlhu bude poháňaný predovšetkým USA, Japonskom a Čínou, no aj mnohé ďalšie krajiny budú vo veľkej miere siahať po ďalších pôžičkách. Viac sa dočítate tu:

Globálny svetový dlh vzrastie v roku 2022 na rekordné hodnoty

///

Na trhoch je napätá situácia. Trhy čakajú na Fed Minutes.

Americké indexy Dow Jones, S&P 500 a NASDAQ včera výraznejšie oslabovali v rozmedzí od 0,80% u Dow až po 2,26% v prípade technologického NASDAQ a pozitívne pre ne nevyzerajú ani dnešné pre-market hours, kedy ú ich futures klesajú v rozmedzí od 0,36% do 0,69%.

Nedarilo sa ani čínskemu indexu Hang Seng, ktorý dnes oslabil o 2,16% a japonskému Nikkei 225, ktorý stratil 1,58%. Na európskych trhoch zas začal deň zle európsky STOXX600, ktorý je v mínuse jedno percento.

Trhy pri tejto korekcii podľa všetkého okrem situácie na Ukrajine zohľadňujú aj dnešné uverejnenie tzv. Fed minutes, teda zápisnice z posledných rokovaní predstaviteľov americkej centrálnej banky. Tá bude zverejnená len deň po tom, ako šéfka Fed v Minneapolise Lael Brainardová naznačila, že Fed by mal už v máji pristúpiť k výraznému sužovaniu súvahy a zvážiť ešte prísnejšie opatrenia s cieľom spomaliť infláciu.

///

Aj včera sme vám prinášali prehľad TOP správ dňa zo sveta financií. Nájdete ho tu:

Hrozba medvedieho trhu, Fed musí výrazne sprísniť, EÚ tlačí na Rusko (ONLINE – Utorok 5.4.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...