Connect with us

Čo hľadáte?

Hrozba medvedieho trhu, Fed musí výrazne sprísniť, EÚ tlačí na Rusko (ONLINE – Utorok 5.4.)

online

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Spojené štáty americké znemožnili Rusku uhradiť splátku dlhopisov v hodnote približne 600 miliónov dolárov.

Rusko nedostalo možnosť zaplatiť splátku z rezerv držaných v amerických dolároch u amerických inštitúcii. USA sa snažia týmto spôsobom vytvoriť tlak na Rusko, aby muselo urobiť rozhodnutie, či využije doláre, ktoré má k dispozícii vo vlastných zdrojoch, na splatenie dlhopisov alebo na iné účely vrátane financovania vojny na Ukrajine. Hovorca ministerstva financií USA k tomu povedal: ,,Rusko si teraz musí vybrať medzi čerpaním zostávajúcich dolárových rezerv či novo prichádzajúcich príjmov alebo platobnou neschopnosťou.” Dopĺňame, že Rusko má na uskutočnenie pondelkových platieb ešte 30 dní. Ak dovtedy túto splátku nezaplatí, bude považovaná za premeškanú. (cnbc)

///

Laela Brainardová z Fed tvrdí, že americká centrálna banka musí začať rýchlo konať, aby znížila infláciu amerického dolára.

Brainardová, ktorá vedie centrálu Fed v štáte Minneapolis, dlhú dobu uprednostňovala uvoľnenú monetárnu politiku a nízke úrokové sadzby, no teraz tvrdí, že je nutné okrem stabilného tempa zvyšovania sadzieb konať aj prostredníctvom rýchleho tempa znižovania súvahy Fed, ktorá sa po bezprecedentnom QE nafúkla 9 biliónov dolárov. ,,Inflácia je príliš vysoká a podlieha rizikám rastu. Výbor je pripravený podniknúť ráznejšie opatrenia, ak ukazovatele inflácie a inflačných očakávaní naznačia, že takéto opatrenie bude opodstatnené,“ vyhlásila v utorok. Predpokladá sa, že Fed tento rok zvýši sadzby ešte 6-krát po 25 bázických bodov, no predseda Fed Jerome Powell už naznačil, že v prípade nutnosti môžu pristúpiť k ešte agresívnejším krokom. (cnbc)

///

Poliaci nechcú ruskú ropu, hoci by to znamenalo rast cien. Vyplýva to z prieskumu denníka Dziennik Gazeta Pwazna, v ktorom 68% respondentov uviedlo, že Poľsko by malo prestať s nákupom ruskej ropy, plynu a uhlia bez ohľadu na to, že to bude znamenať ešte výraznejšiu inflácii v sektore energii.

///

Čaká nás medvedí trh, S&P500 môže klesnúť o 13%, varuje hlavný akciový stratég Morgan Stanley.

S veľkou pravdepodobnosťou nás čaká medvedí trh, varuje hlavný akciový stratég bankového giganta Morgan Stanley. Mike Wilson v pondelok v relácii „Fast money“ na CNBC povedal, že sa pripravujú na bearmarket, ktorý môže do septembra spôsobiť pokles akciového indexu S&P500 až o 13%.

Čaká nás medvedí trh, S&P500 môže klesnúť o 13%, varuje hlavný akciový stratég Morgan Stanley

///

Veterná energia napreduje pomalšie, než sa očakávalo. Nemusia sa naplniť stanovené ciele.

Sektor veternej energie zaznamenal druhý najlepší rok v histórii, no inštalácie nových veterných mlynov sa musia rapídne zintenzívniť, ak majú byť naplnené ciele vyplývajúce z Parížskej dohody. Podľa správy GWEC Global Wind Report 2022 sa minulý rok energetická kapacita tohto spôsobu produkcie zelenej energie rozšírila o ďalších 93,6 gigawattov, čo je o niečo menej než 95,3 GW v roku 2020.

Veterná energia napreduje pomalšie, než sa očakávalo. Nemusia sa naplniť stanovené ciele

///

Ak by ste 4. apríla 2017, teda pred 5 rokmi, investovali do Twitteru 1000 dolárov, dnes by ste mali 3366 USD (+236,7%).

Vyplýva to z výpočtov CNBC, ktorá taktiež vyčíslila, že pri investícii do akcii spoločnosti Twitter počas jej IPO v roku 2013, ktoré sa uzavrelo na cene 26 dolárov, by išlo o rast „len“ o 90%. Za rovnaký čas by vaša investícia do S&P500 indexu priniesla rast o 93,7% (2017) respektíve 161,7% (2013), čo naznačuje, že akciový index S&P500 zostáva naďalej veľmi vhodnou alternatívou na dlhodobé investovanie, čo neraz zmienil aj šéf Berkshire Hathaway legendárny Warren Buffett. Akcie Twitteru včera poskočili o vyše 25% vďaka oznámeniu, že takmer 10-perceným vlastníkom firmy sa stal Elon Musk(cnbc.com)

Elon Musk kúpil podiel v spoločnosti Twitter. Akcie TWTR stúpli v pre-market hours o 24%

///

Podvariant omikron s označením BA.2 sa stal v USA dominantným. Podľa čerstvého reportu tvorí v Spojených štátoch 72% nových infekcii na Covid-19. Nový podvariant sa šíri o 30 až 80% rýchlejšie než omicron s označením BA.1 a je označovaný za doteraz najprenosnejšiu verziu tohto vírusu. Veľké ohniska tohto podvariantu sa ocitli už aj vo Veľkej Británii či Nemecku. V USA sa počet hospitalizácii na Covid-19 znižil od vrcholu omikronovej vlny o 90%, čo naznačuje, že najnovší variant nie je taký nebezpečný.

///

SEC a CFTC by mohli spoločne regulovať kryptomeny. Naznačil to šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu Gary Gensler, ktorý sa tak vyjadril počas svojej prednášky na univerzite v Pennsylvanii. Gensler si myslí, že hoci kryptomeny sú novou technológiou, môžu byť regulované podobným spôsobom, ako bežné investičné nástroje na tradičných obchodných platformách.

///

Čínske akcie kótované v USA sú stále rizikové, varujú niektorí analytici. ,,Globálni investori možno trochu poskakujú. Všetko je teraz veľmi veľmi predčasné,” povedal k nálade v súvislosti s čínskymi firmami, ktoré sa obchodujú na amerických burzách, výkonný riaditeľ China Beige Book Intnernational Shezad Qazi. Ten sa týmto spôsobom vyjadril k neistote ohľadom budúcnosti čínskych firiem na amerických akciových trhoch napriek novým správam, podľa ktorých čínski a americkí regulátori našli spoločnú reč v niektorých pálčivých otázkach, pre ktoré hrozilo, že by SEC mohla nariadiť delistovanie čínskych firiem z amerických búrz. Čínska vláda sa podľa Harveyho Pitta, ktorý bol šéfom SEC medzi rokmi 2001 a 2003, snaží ubezpečiť regulátorov v USA, že im budú poskytovať transparentnejšie údaje. Pitt však varuje, že oslavy sú predčasné a že “skutočný diabol môže byť v detailoch.”

///

Nehnuteľnosti na Manhattane sa predávajú rekordným tempom. Podľa informácii CNBC sa v prvom štvrťroku 2022 predali v tejto lukratívnej oblasti nehnuteľnosti za 7 miliárd amerických dolárov a stále sa neobjavujú žiadne náznaky spomalenia dopytu. Celkovo došlo k 3583 predajom, čo je v tejto oblasti historicky najvyšší počet predajov v prvom kvartáli a 46% nárast v porovnaní s minulým rokom. Dopyt po nehnuteľnostiach v USA rastie napriek rastúcim úrokovým sadzbám a obavám z možnej recesie a poklesu akcii, ktoré môžu mať zásadný vplyv na realitný trh na Manhattane vzhľadom na jeho závislosť od finančného priemyslu, ktorý má v New Yorku svoj “domov”. (cnbc)

///

Veľká Británia sa chce stať centrom kryptomien. V pondelok to naznačil briský minister financií Rishi Sunak, ktorý potvrdil, že ambíciou UK je prilákať do zeme popredné technologické firmy z tohto sektora, ktoré môžu v Spojenom kráľovstve prispieť k tvorbe nových pracovných miest.

///

Čína sa stále aktívne nezapája do iniciatív vedúcich k mieru na Ukrajine. Naznačuje to výsledok telefonátu ukrajinských a čínskych ministrov financií Dmytra Kulebu a Wanga Yiho, po ktorom Yi len skonštatoval, že Čína je za mier a stabilita by sa mala dosiahnuť mierovými rokovaniami. Išlo o prvý kontakt medzi týmito predstaviteľmi od 1. marca, kedy Kuleba požiadal Čínu, aby využila svoj vzťah s Moskvou na zastavenie ruskej invázie. Vzťahy medzi Ukrajinou a Čínou boli pritom pred vojnou považované za veľmi dobré.

///

Volodymyr Zelenský sa rozhovorov s Vladimírom Putinom možno nedočká. Ukrajinský prezident to priznal vzhľadom na nové okolnosti počas odhaľovania ruského vyvražďovania ukrajinského obyvateľstva, ktoré je prirovnávané ku genocíde. ,,Môže sa stať, že k stretnutiam nedôjde,” povedal Zelenský k otázke, či sa chystajú mierové rozhovory priamo medzi prezidentmi Ukrajiny a Ruska. Zároveň skonštatoval, že Putin a jeho kumpáni by mali byť za ich ohavné skutky súdení.

///

Americkým indexom sa včera darilo na čele s NASDAQ, ktorý posilnil o 1,9%. S&P500 pridal 0,8% a Dow Jones 0,3%. V pre-market hours americké indexy dnes doobeda mierne posilňujú v rozmedzí od 0,05% do 0,1%. Európsky STOXX 600 je doobeda v miernom pluse 0,3%, čínsky Hang Seng sa dnes neobchodoval a japonský Nikkei 225 skončil v pluse 0,19%. Zlato dnes oslabuje o 0,11%, Bitcoin posilnil o 1,7% na 46 600 USD.

///

Včerajší online súhrn najzaujímavejších správ dňa nájdete tu:

EÚ a USA chystajú ďalšie sankcie, správa OSN, Musk investoval, UK pripravuje vlastné NFT (ONLINE – Pondelok 5.4.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...