Connect with us

Čo hľadáte?

Asi 80 významných zahraničných firiem ruský trh stále neopustilo. Aké sú ich dôvody? (ONLINE zo soboty)

online (2)

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Zhruba 400 významných zahraničných spoločnosti už ruský trh v reakcii na vojnové ťaženie opustilo, no ďalších asi 80 tak stále neurobilo. Ide predovšetkým o spotrebiteľské a farmaceutické spoločnosti, ktoré tvrdia, že ich stiahnutie sa z trhu by výrazne poškodilo ruské obyvateľstvo. Niektoré sa tiež boja právnych dôsledkov pre ich zamestnancov, ak by voči nim ruská vláda podnikla odvetné opatrenia. Medzi spoločnosti, ktoré patria do tejto kategórie možno zaradiť aj gigantov ako sú PepsiCO Inc, Procter & Gamble či Nestle – tie tvrdia, že naďalej zostávajú v Rusku, aby dokázali obyvateľom dodávať tovary základnej potreby ako sú výživa pre deti, hygienické produkty či mlieko a plienky. Spomedzi farmaceutických firiem ide napríklad o Pfizer Inc, Bayer AG či Eli Lilly, ktoré oznámili, že zastavujú v Rusku nepodstatné operácie, ale naďalej budú dodávať do tejto krajiny lieky na cukrovku či rakovinu. (CNBC)

///

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský kritizuje švajčiarsku spoločnosť Nestlé. Tá síce po ruskej invázii na Ukrajinu obmedzila svoju činnosť v Rusku, no nie úplne. Zelenský zároveň vyzval švajčiarsku vládu, aby zmrazila účty ruských oligarchov, ktorí majú vo Švajčiarsku nemalé finančné rezervy.

///

Čína deň po rozhovoroch čínskeho prezidenta Xi Jinpinga s prezidentom USA Joeom Bidenom opäť kritizuje NATO. Čína tvrdí, že má priamy podiel na vojne na Ukrajine. Minister zahraničných vecí ruskej federácie Lavrov zárvoveň vyhlásil, že spolupráca medzi Ruskom a Čínou sa bude prehlbovať, čim pravdepodobne narážal aj na ekonomickú spoluprácu a obchod.

///

Štúdia spoločnosti  Quality Logo Products zistila, že medzi tri najotravnejšie vlastnosti kolegov patri vyrušovanie pri robote, privlastňovanie si úspechov cudzej práce a až prehnané zdieľanie informácii o osobnom živote.

///

Americký sudca Hiram Puig-Lugo zamietol žalobu proti Amazon (AMZN). Žaloba z dielne generálneho prokurátora Washington D.C. Karla Racinea tvrdila, že Amazon porušoval antimonopólne pravidla, keď predajcom tretích strán bránil predávať ich produkty na iných trhoch za výhodnejšie ceny. (Investing.com)

///

Spoločnosť Meta Platforms Inc (bývalý Facebook) čelí žalobe od austrálskeho regulátora ACCC. Dôvodom žaloby je skutočnosť, že Meta schválila a následne nestiahla z reklamnej platformy reklamy propagujúce podvodné kryptomenové projekty, u ktorých boli využité tváre známych austrálskych osobností.

///

Suzuki ide investovať 1,26 miliardy dolárov do výroby elektromobilov v Indii. Tieto peniaze majú byť určené pre iniciatívy spojené s výrobou elektromobilov a batérii. Premier Japonska Fumio Kishida to potvrdil počas jeho návštevy Indie, kde oznámil, že Japonsko plánuje v Indii investovať dokopy až 5 biliónov jenov v priebehu najbližších 5 rokov. Prevádzka Suzuki pre výrobu elektromobilov by mala byť otvorená už v roku 2025. (investing.com)

///

Indii pre ropnú krízu spojenú s vojnou na Ukrajine hrozí prudký rast inflácie. Aktuálne problémy s dodávkami ropy tak môžu ohroziť ekonomický rast krajiny, ktorá sa pomaly dostáva z najhoršieho po pandémii koronavírusu. Očakáva sa, že dovoz ropy z USA do Indie tento rok stúpne o 11% s tým, že India sa snaží zaistiť dodávky ropy od producentov z celého sveta vrátane sankciovaného Ruska. India aktuálne nakupuje väčšiu ropy z Blízkeho východu, avšak podiel USA by mal tento rok stúpnuť. (Investing.com)

///

Nešťastnému investorovi do NFT sa podarilo prísť o vyše milión dolárov. Vlastník nezameniteľného NFT tokenu skaly z kolekcie EthRock omylom predal tento token za 444 wei, hoci ho mal v pláne predať za 444 ETH. 444 Wei nemá hodnotu ani jedného centu, kým 444 ETH predstavuje cenu vyše 1,2 milióna dolárov.

///

Čistá energia priťahuje investície v hodnote miliárd dolárov. Tvrdí to Eli Ahehto, výkonný riaditeľ klimatickej iniciatívy BeyondNetZero spoločnosti General Atlantic. Súhlasí s tým aj Brad Feirstein z firmy Appolo, ktorý dodáva, že peniaze, ktoré sú teraz v tomto sektore sú len kvapkou v moci v porovnaní s príležitosťou, ktorú tento sektor ponúka smerom do budúcnosti (CNBC).

///

Zamestnancov Amazon čaká hlasovanie o pridaní sa k odborom. V prevádzke LDJ5 na Staten Island (NY) budú hlasovať 25. apríla. Ešte predtým prebehne obdobné hlasovanie v prevádzke Amazonu JFK8, ktoré sa má konať medzi 25. marcom a 30. marcom. Zamestnanci sa osobným hlasovaním rozhodnú, či sa pridajú k Amazon Labor Union, pracovnej skupine zloženej zo súčasných a bývalých zamestnancov tejto firmy. (CNBC)

///

Moderátor CNBC Jim Cramer v piatok predstavil 5 akcii, o ktorých sa domnieva, že môžu byť teraz zaujímavé na investíciu. Konkrétne ide o akcie Hawyard Holdings Inc., MarketWise, Ryan Specalty Group Holdings, Savos Brands a Vivid Seats. Tieto akciové tituly podľa jeho názoru spĺňajú tieto kritéria:

  • Ide o dostatočne veľké spoločnosti
  • Mali kladný voľný peňažný tok v roku 2021
  • Obchodujú sa pod 40-násobkom voľného cashflow
  • Nejde o čínske, ruské alebo cyperské akcie, ktorých vlastnenie by mohlo byť geopoliticky rizikové

Jim Cramer taktiež skonštatoval, že by v tomto momente nevsádzal proti akciám Google, Amazon a Coca-Cola, pretože vyzerajú býčie. (cnbc.com)

///

Americký prezident Joe Biden v piatok podvečer telefonoval s čínskym prezidentom Xi Jinpingom. Témou ich rozhovoru bola najmä vojna na Ukrajine. Obaja predstavitelia sa zhodli, že konflikt Ruska s Ukrajinou si neželajú a že chcú mier. Čína však stále odmieta ruskú agresiu označiť za vojnu. Biden počas telefonátu zároveň upozornil čínskeho prezidenta, že ak by sa rozhodli Rusku pomôcť v súvislosti s vojnou materiálnou pomocou, malo by to pre Čínu dôsledky. Čína zatiaľ materiálnu pomoc pre Rusko popiera a tvrdí, že ide o dezinformácie západných médií. (cnbc.com)

///

Americké akciové indexy zaznamenali najlepšiu týždennú výkonnosť od novembra 2021. S&P500 index posilnil včera o 1,17%, NASDAQ o 2,05% a Dow Jones o 0,80%. Najpopulárnejšie americké indexy tak nadviazali na výkonnosť tých európskych, ktoré majú za sebou rovnako tak najlepší týždeň od konca roka 2020. S&P500 posilnil za týždeň o 6,1%, Dow o 5,5% a technologický Nasdaq o 8,1%. Americké aj európske indexy tak zmazali celú stratu, ktorú utrpeli po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Včerajší ONLINE súhrn nájdete tu:

Rusko opustilo vyše 400 značiek, európske trhy zažili najlepší týždeň od roku 2020 (online z piatku)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....