Connect with us

Čo hľadáte?

Rusko opustilo vyše 400 značiek, európske trhy zažili najlepší týždeň od roku 2020 (online z piatku)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Viac než 400 zahraničných spoločnosti oznámilo svoj odchod z ruského trhu. Urobili tak z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu a nesúhlasu s vojenským ťažením Putinovho režimu. Existujú však aj značky, ktoré ruský trh len tak opustiť úplne nemôžu. Sú medzi nimi napríklad Burger King, Subway či Marks & Spencer, ktorým tento krok komplikujú franšízové dohody.

,,Na rozdiel od prevádzky vlastnejšej spoločnosťou, franšízová spoločnosť, ktorá vstupuje na medzinárodný trh, sa zaväzuje k dlhodobej zmluve s protistranou, zvyčajne ide o nadobúdateľa tejto fanšízy alebo držiteľa licencie,“ vysvetlil Dean Fournaris z firmy Wiggins and Dana.

Príkladom problémového odchodu z ruského trhu je napríklad krok Burger King International, ktorá síce zastavila firemnú podporu pre 800 franšízových prevádzok v Rusku, no tie naďalej fungujú, pretože ich prevádzkuje miestny hlavný franšízant. (CNBC)

///

Európskym trom sa napriek vojne na Ukrajine tento týždeň darilo. Paneurópsky index Stoxx 600 dnes posilnil o vyše 0,7% a celkovo v tomto týždni o vyše 5,4%, čo je jeho najlepší výkon od novembra 2020. Zmazal tak prakticky celú stratu, ktorú zapríčinilo vypuknutie vojny na Ukrajine 24. februára po začiatku ruskej invázie. Analytici sa domnievajú, že tohtotýždňovému posilneniu európskych akcií mohli pomôcť aj informácie o pokroku vo vyjednávaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Skeptici však upozorňujú, že Putin len naťahuje čas a určite nie je pripravený žiadnu mierovú dohodu v tomto momente akceptovať s výnimkou takej dohody, ktorá by bola pre Ukrajinu úplne neakceptovateľná (demilitarizácia, bábková vláda). Priebežne sa darí aj americkým indexom S&P500, Dow Jones či NASDAQ, ktoré majú taktiež nekročené k najlepšiemu týždňu za niekoľko posledných mesiacov.

///

Prezident Fed v St. Louis James Bullard tvrdí, že americká centrálna banka by mala  tento rok zvýšiť základnú úrokovú sadzbu aspoň na 3%. James Bullard bol v tohtotýždňovom hlasovaní guvernérov Fed jediným, kto bol za zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov. Fed sa napokon dohodol na zvýšení sadzieb o 0.25 percentuálneho bodu s plánom, že tak spraví tento rok ešte 6-krát a trikrát aj v roku 2023.

Bullard tvrdí, že skoré zvýšenie sadzieb na 3 percentá by upravilo základnú úrokovú sadzbu na úroveň, ktorá je vhodnejšia pre túto situáciu, na ktorú kvôli inflácii doplácajú najchudobnejší ľudia. ,,Bremeno nadmernej inflácie je zvlášť ťažké pre ľudí so skromnými príjmami a bohatstvom a pre tých, ktorí majú obmedzenú schopnosť prispôsobiť sa rastúcim životným nákladom,” uviedol.

Bullard uviedol, že Fed už k agresívnemu zvyšovaniu sadzieb tak ako to navrhuje on už raz pristúpil. Bolo to v rokoch 1994 a 1995 a viedlo to podľa jeho tvrdení k výborným výsledkom. ,,Výbor následne dosiahol v priemere 2% infláciu a ekonomika v príbehu druhej polovice 90. rokov zaznamenala boom.“ (cnbc)

///

Ruská centrálna banka (CBR) dnes oznámila, že ponecháva základnú úrokovú sadzbu na 20%. Chce tak byť pripravená na obdobie, v ktorom bude ruskú ekonomiku čakať rozsiahla štrukturálna transformácia”. Centrálna banka Ruska, ktoré zaútočilo 24. februára na Ukrajinu, v dôsledku čoho naň boli uvalené bezprecedentné sankcie, zvýšila sadzby z 9,5% na 20% koncom februára v snahe podporiť klesajúci rubeľ, ktorý radikálne strácal na hodnote po uvalení sankcií USA a Európskej únie. CBR v piatok uviedla, že krok súvisiaci so zvýšením sadzieb pomohol udržať v Rusku finančnú stabilitu. (cnbc)

///

Ruská spoločnosť  „Strýko Váňa“ dementovala špekulácie, podľa ktorých chce zastúpiť v Rusku americkú sieť McDonald’s. Strýko Váňa neplánuje využiť prázdne prevádzky McDonald’s na spustenie vlastného ruského fastfood reťazca na podobný spôsob. Hovorca firmy uviedol, že v tomto okamihu otvorenie žiadnej reštaurácie neplánujú no nevie to smerom do budúcnosti vylúčiť. Strýko Váňa sa špecializuje na výrobu potravín a včera bola označovaná aj za firmu, ktorá si registrovala ochrannú značku veľmi podobnú logu McDonald’s. Firma však túto skutočnosť poprela a uviedla, že pravdepodobne niekto zneužil jej meno a preto zvažuje ďalšie právne kroky.

///

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vyzýva na menšiu spotrebu. Spotrebiteľom odkazuje, aby v týchto zlých časoch menej cestovali, využívali zdieľanú dopravu a jazdili pomalšie. Má ísť o súčasť 10-bodového planú na zníženie spotreby ropy, pretože vojna na Ukrajine prehlbuje obavy o jej dodávky:

Agentúra IEA reaguje na vojnu a odkazuje: Jazdite menej autami a pracujte z domu

///

Porsche sa darí na trhu s elektromobilmi. Plne elektrický sedan Prosche Tycan, ktorý je vôbec prvým plnohodnotným elektromobilom nemeckej automobilky, aktuálne prevyšuje v predajnosti aj ikonický model Porsche 911. To motivovalo Porsche prehodnotiť predajné ciele týkajúce sa elektromobilov a oznámiť, že do roku 2030 chcú, aby 80% predajov tvorili práve elektromobily. Porsche okrem toho plánuje uviesť na trh hybridnú verziu kultovej 911-ky.

///

Čínsky prezident bude dnes hovoriť s Joem Bidenom. Rozhovor hlavných lídrov USA a Číny Joea Biden a Xi Jinpinga by mal prebiehať v piatok večer pekinského času. Témou rozhovoru, hoci to nebolo potvrdené oficiálne, by okrem snahy zlepšiť obchodné vzťahy medzi USA a Čínou mala byť aj vojna na Ukrajine.

Čína zatiaľ stále dianie na Ukrajine odmieta označiť pojmom vojna a neodsúdila Rusko za inváziu. Na druhú stranu sa však snaží udržať pri žive aj jej záujmy na Ukrajine a uvedomuje si, že západné sankcie voči Rusku môžu ohroziť aj jej ekonomiku. Hlavný veľvyslanec Číny v USA Qin Gang dokonca v stredu povedal, že konflikt Ruska s Ukrajinou nie je pre Čínu dobrý a ak by o tom vedela vopred, mala by mu zabrániť.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken medzitým varoval Čínu, že bude Američanmi (ekonomicky) potrestaná, ak vojensky podporí režim Vladimira Putina.

///

Ako môže vojna na Ukrajine ovplyvniť ekonomiku Číny? Vojna na Ukrajine môže na čínsku ekonomiku výrazne vplývať hoci bližšia spolupráca Číny s Ruskom by mohla určitú časť strát spojenú s problémami dodávateľského reťazca kompenzovať. Problémy pre Čínu predstavuje najmä možný pokles HDP v EÚ, rastúca cena ropy či dodávky niklu v nadväznosti na výrobu polovodičov:

Ako môže vojna na Ukrajine ovplyvniť ekonomiku Číny?

///

Analytici varujú, že ak sa Vladimír Putin rozhodne eskalovať vojnu aj mimo Ukrajinu, ďalším cieľom vojenského ťaženia ruských vojsk môže byť Moldavsko.  Tento štát  má na rozdiel od Ukrajiny minimálne možnosti vojensky Rusom vzdorovať a bolo by tak pre nich pravdepodobne ľahkým terčom. Moldavsko podobne ako Ukrajina nie je členom NATO a tak sa nemôže spoliehať na aktívnu obranu Severoatlantickej aliancie (CNBC).

///

8:20 ráno: Najpopulárnejšie americké indexy včera opäť posilňovali – S&P500 stúpol o 1,23%, Dow Jones o 1,23% a technologický Nasdaq o 1,33%. Mierne posilnenie o 0,65% zaznamenal aj japonský Nikkei 225 a európsky STOXX Europe 600 (+0,45%). Zlato je aktuálne na cene 1934 dolárov, čo predstavuje medzidenný pokles o necelého pol percenta. Ropa Crude OIL je v pluse 2,74%. Bitcoin sa obchoduje za približne 40 500 dolárov, čo je o 0,3% menej než pred 24 hodinami.

///

Vítame vás pri piatkovom online prehľade top správ dňa zo sveta financií, ale aj vedy či technológii. Článok budeme v priebehu dňa aktualizovať o najzaujímavejšie novinky.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...