Connect with us

Čo hľadáte?

Pondelkový investičný prehľad: Zohľadnili už trhy hrozbu vojny?

top správy pondelok
Zdroj: Canva.com, Pixabay.com

Na stránkach FinTechNews snažíme každý deň priniesť prehľad najdôležitejších a najzaujímavejších správ zo sveta financií, technológii a vedy. Za týmto účelom  predstavujeme novú pravidelne aktualizovanú rubriku PREHĽAD TOP SPRÁV, ktorá sa azda stane bežnou súčasťou vášho pracovného dňa. Nezabudnite nás sledovať aj na našom Facebooku FTNews.sk.

Napätie na Ukrajine

Trhy znervózňuje hrozba vojny. Biden sa má stretnúť s Putinom

  • Veľvyslanec USA pre OSN tvrdí, že USA majú dôveryhodné informácie o tom, že Rusi už majú pripravený zoznam ľudí, ktorých musia po útoku na Ukrajinu zabiť alebo poslat do táborov. Západ zároveň opätovne varuje, že Rusi môžu použiť ako zámienku pre útok na svojho západného suseda nepravdivé alebo vykonštruované tvrdenia.
  • Vladimír Putin v pondelok vyhlásil, že Rusko by malo zvážiť formálne uznanie samozvaných republík na Ukrajine za nezávislé. Urobil tak v čase, ako medzi ukrajinskými orgánmi a proruskými separatistami naďalej eskaluje napätie a sledované sú viaceré porušenia prímeria.
  • Rob Lee z amerického Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky si myslí, že v súčasnosti sú pre Rusko náklady v prípade nečinnosti vyššie, než samotná ďalšia eskalácia konfliktu. Na otázku, kedy by mohlo Rusko zaútočiť odpovedal, že sa tak môže stať dnes alebo kedykoľvek v najbližších dňoch. Lee taktiež naznačil, že Rusi musia z ich pohľadu napätie ďalej podporovať, inak by si totiž Západ mohol myslieť, že ich odstrašil vývoz zbraní na Ukrajinu.

Zaujímavé správy z trhov

GOLDMAN SACHS: Globálne trhy podľa analytikov Goldman Sachs už zohľadnili hrozbu vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, avšak ak vojna naozaj vypukne, je možné, že budú oslabovať ešte výraznejšie. Analytici amerického bankového giganta odhadujú, že napätie na východe Európy sa podpísalo pod 5% „zľavu“ na amerických akciách a až na 8-percentnej „geopolitickej zľave“.

ŠVAJČIARSKO: Švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse si opäť musí žehliť reputáciu. Až rôznych 46 médií zverejnilo uniknuté dokumenty, podľa ktorých banka zo Zurichu viedla účty sankcionovaným osobám, diktátorom či ľudom podozrivým alebo obvineným z prania špinavých peňazí. Tieto účty mali mať dokopy hodnotu presahujúcu 100 miliárd dolárov.

Škandál Credit Suisse: Švajčiarsky gigant mal viesť účty sankcionovaným osobám a diktátorom

TESLA: Nemecké novinky Bild informovali, že výrobca elektromobilov Tesla je skúmaný regulačným nemeckým orgánom Krafthrt-Bundesamt (Federálny úrad pre motorovú dopravu) ktorý posudzuje, či technológia, ktorú Tesla ponúka u niektorých modelov ako upgrade, je bezpečná na použitie na nemeckých cestách. Tému sme podrobnejšie rozobrali tu.

Tesla čelí vyšetrovaniu nemeckého regulátora. Môže mať v Európe problémy?

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britský premiér Boris Johnson má dnes oznámiť ukončenie všetkých zostávajúcich zákonných obmedzení v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Lekári však vyjadrujú obavy zo stratégie „života s Covidom“, ktorá je podľa nich stále veľmi riskantná.

MEXIKO: Hospodársky rast v Mexiku sa do tretieho štvrťroka 2022 má vrátiť na úrovne pred pandémiou. Tvrdí to organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). ,,Vývoz bude naďalej ťažiť z prudkého rastu v USA a spotreba porastie vďaka zvyšujúcemu sa podielu zaočkovanej populácie a postupnému zlepšovaniu situácie na trhu práce,“ uvádza vo svojej správe.

INDIA: Nemecký energetický gigant RWE a indická spoločnosť Tata Power podpísali spoluprácu s cieľom rozvinúť využitie veternej energie na indickom mori. ,,India ma vynikajúce veterné zdroje, ktoré môžu pomôcť uspokojiť rastúce energetické nároky krajiny,” povedal Sven Utermohlen, CEO RWE Renewables pre veternú energiu morí.

SINGAPUR: Singapurský minister financií Lawrence Wong vyjadril obavy z novej pripravovanej legislatívy, ktorá zvyšuje dane pre ľudí s vyšším príjmom vrátane daní z nehnuteľnosti a motorových vozidiel. Obáva sa, že zmeny, ktoré sa dotknú najbohatších obyvateľov tejto krajiny (zhruba 1,2% daňovníkov) sa môžu premietnuť do odlivu peňazí zo Singapuru. Títo daňovníci totiž začnú hľadať spôsoby, ako sa vyšším daniam vyhnúť, čo podľa jeho názoru nebude pre nich komplikované.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...