Connect with us

Čo hľadáte?

Škandál Credit Suisse: Švajčiarsky gigant mal viesť účty sankcionovaným osobám a diktátorom

credit suisse
Zdroj: Unsplash.com

Credit Suisse čelí veľkému škandálu. Viaceré renomované média zverejnili uniknuté dokumenty, podľa ktorých švajčiarsky bankový gigant viedol viac ako 18 000 účtov klientom spájaným s porušovaním ľudských práv, praním špinavých peňazí, alebo sa nachádzajúcich na zozname sankcionovaných osôb. Nechýbali medzi nimi ani diktátori.

Leaknuté informácie, ktoré sa týkajú účtov, na ktorých sa má nachádzať viac ako 100 miliárd dolárov, pochádzali od informátora, ktorý sa o ne podelil s nemeckými novinami Süddeutsche Zeitung. Tie následne do ich preverovania zapojili ďalších 46 médií po celom svete vrátane New York Times, Guardian či Le Monde.

Medzi klientov druhej najväčšej švajčiarskej banky mali patriť okrem iného aj jemenský šéf špionáže zapletený do mučenia, venezuelský predstavitelia zapojení do korupčného škandálu či synovia bývalého egyptského diktátora Husiního Mumbaraka. Účty, ktorých sa leaknuté dokumenty týkajú, mali byť vedené medzi rokmi 1940 a 2010, čo znamená, že sa priamo netýkajú súčasnosti.

Riaditeľ OCCRP (Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu) Paul Radu vyhlásil, že tieto dokumenty sú dôkazom ako skorumpovaní politici a diktátori úspešne obchádzajú zákony a dokážu chrániť svoje financie v bezpečí mimo dosah orgánov činných v trestnom konaní. ,,Naše vyšetrovanie odhaľuje, ako títo ľudia môžu obísť reguláciu napriek zločinom a na úkor demokracie a ľudí na celom svete,” doplnil.

Švajčiarske banky sú pre tento typ klientov atraktívne z dôvodu, že rešpektu takzvané zákony o utajení, ktoré výraznou mierou chránia  anonymitu klientov. To však neznamená, že majú povolené prijímať peniaze, o ktorých je zrejmé, že môžu byť spojené s trestnou činnosťou, upozornil New York Times.

Banka všetky obvinenia popiera

Credit Suisse už na medializované informácie reagovala a v 400-slovnom vyhlásení uviedla, že všetky obvinenia rezolútne odmieta.

,,Predkladané záležitosti sú prevažne historické, v niektorých prípadoch siahajú až do 40. rokov 20. storočia a vyúčtovanie týchto záležitosti je založené na čiastočných, nepresných alebo selektívnych informáciách vytrhnutých z kontextu, čo vedie k tendenčným interpretáciám obchodného správania sa našej banky,“ píše sa vo vyhlásení, v ktorom sa tiež uvádza, že 90% účtov, na ktorých došlo k úniku informácii, bolo zatvorených alebo bolo v procese zatvorenia pred začiatkom vyšetrovania zo strany médii.

Credit Suisse doplnila, že nemá právo komentovať jednotlivých klientov a že podnikla už kroky v súvislosti s tými, ktorých je možné považovať za “nevhodných”.

Nejde o prvú kauzu Credit Suisse

V prípade finančného giganta zo Zürichu  nejde o prvý škandál. CNBC upozorňuje, že banka sa už dlhší časť snaží zmazať si povesť spoločnosti, ktorá pomáha klientom pri pokusoch o pranie špinavých peňazí alebo chránenia si majetku pred zdanením. Medzi klientov banky mali údajne patriť aj ľudia spojení s korupciou.

V roku 2014 Credit Suisse dokonca priznala, že pomáhala Američanom podávať falošné daňové priznania a súhlasila so zaplatením pokuty a reštitúcii vo výške 2,6 miliardy dolárov. Minulý rok zas súhlasila so zaplatením 475 miliónov dolárov za svoju úlohu v úplatkárskom programe v Mozambiku.

,,Zámienka na ochranu finančného súkromia je len figový list, ktorý zakrýva úlohu švajčiarskych bánk ako spolupracovníkov daňových podvodníkov. Táto situácia umožňuje korupciu a vyhladzuje rozvojové krajiny o tak potrebné daňové príjmy,” cituje OCCRP informátora, ktorý poskytol médiam dané dokumenty.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....