Connect with us

Čo hľadáte?

Pondelňajší prehľad FTNews: Inflácia na Slovensku a v Čechách rastie rýchlym tempom

top správy pondelok
Zdroj: Canva.com, Pixabay.com

Na stránkach FinTechNews snažíme každý deň priniesť prehľad najdôležitejších a najzaujímavejších správ zo sveta financií, technológii a vedy. Za týmto účelom  predstavujeme novú pravidelne aktualizovanú rubriku PREHĽAD TOP SPRÁV, ktorá sa azda stane bežnou súčasťou vášho pracovného dňa. Nezabudnite nás sledovať aj na našom Facebooku FTNews.sk.

Článok sme aktualizovali o 17:05 SEČ. 

Najdôležitejšie správy z trhov

Aktuálnu situáciu na trhoch ovplyvňujú najmä dva faktory – hrozba vojny na Ukrajine a špekulácie o ďalších krokoch centrálnych bánk v súvislosti s rýchlo rastúcou infláciou. Tu je prehľad toho najpodstatnejšieho za dnešný deň:

Napätie na Ukrajine

  • Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navrhol prezidentovi krajiny Vladimirovi Putinovi, aby Moskva uprednostnila diplomatické vyriešenie hroziaceho konfliktu s cieľom, aby získala bezpečnostné záruky od Západu. Primárnou požiadavkou ruskej federácie je získať od NATO záruky, že sa nebude rozširovať smerom na východ, čo však NATO doposiaľ odmietalo prijať.
  • Ukrajinský veľvyslanec vo Veľkej Británii Vadym Prystajko, naznačil, že Ukrajina by mohla upustiť od snahy stať sa členom NATO, ak by to upokojilo napätie. Uviedol však, že by išlo o krok, ktorý by bol dôsledkom vydierania a ohrozovania, pričom upozornil, že Rusko tak či onak už má za susedov členské štáty NATO. Myslí si preto, že skutočnou zámienkou Rusov pre konflikt je dosiahnuť, aby sa nezlepšovala životná úroveň na Ukrajine, čo by podkopávalo stabilitu súčasného ruského politického zriadenia.
  • Dnes a zajtra bude s prezidentmi Ukrajiny a Ruska rokovať nemecký kancelár Olaf Scholz
  • Bývalý veľvyslanec USA Michael McFaul tvrdí, že Rusko pokračuje v posilňovaní svojich jednotiek pri hraniciach s Ukrajinou: ,,Vobec nič nenasvedčuje tomu, že Putin zastavil svoj pochod smerom k vojne a svoju pripravenosť na vojnu,” uviedol súčasný riaditeľ Inštitúciu pre medzinárodné štúdie Freemana Spoglio.

Inflácia a centrálne banky

  • Dnes na CNBC vystúpil prezident FED v štáte St. Louis James Bullard, ktorý upozornil, že po zverejnení čerstvých dát o inflácii v USA zostali vo FED zaskočení a prekvapení. ,,Naša dôveryhodnosť je na hrane. Musíme reagovať na dáta. Myslím si, že to môžeme urobiť spôsobom, ktorý bude organizovaný a nenaruší trhy,“ povedal Bullard, ktorý následne uviedol, že by bol rád, keby sadzby stúpli o 1% už do 1. júla. To by znamenalo, že FED musí už v marci zvýšiť sadzby o pol percentuálneho bodu, čo je krok, ktorý urobil naposledy v roku 2000.

  •  Inflácia na Slovensku je podľa čerstvých dát najvyššia od roku 2004, keď v medziročnom porovnaní je aktuálne na úrovni 8,4%. V decembri to pritom bolo “len” 5,8 percenta, čo značí, že sledujeme prudko rastúci trend znehodnocovania našej kúpyschopnosti. Pokiaľ ide o ceny potravín, tie boli v januári 2022 drahšie o 8,1% v porovnaní s minulým januárom, čo je najprudší skok od septembra 2008.

  • Ešte horšie čísla o vývoji inflácie hlásia v Česku, kde medziročne stúpla o takmer 10%, čo je najhorší výsledok za viac než 23 rokov. Minulý mesiac pritom Česi hlásili “len” sedempercentnú medziročnú infláciu, čo podobne ako v prípade cien na Slovensku vypovedá o prudkom medzimesačnom raste cien energii, potravín ale aj nákladov na dopravu.

Financie

Čakajú BigTech gigantov Facebook, Google či Microsoft problémy?

Investori, ktorí investovali alebo plánujú investovať svoje peniaze do akcii technologických gigantov ako sú Meta (Facebook), Aplhabet, Microsoft, Apple, Tencent či Alibaba, by mali byť opatrní. Upozorňuje na to Viktor Shevts, ktorý je vedúcim analytikom pre globálne a ázijské trhy spoločnosti Macquaire Capital. Shevts v rozhovore na CNBC v rámci relácie „Street Signs Asia” investorom odkázal, aby sa mali mať pred nimi na pozore. Tieto firmy totiž podľa jeho názoru môžu mať vážne problémy, alebo dokonca zaniknúť, v dôsledku nových výziev, ktoré pred nimi stoja v rámci príchodu novej digitálnej revolúcie. Tému sme podrobnejšie rozobrali v tomto našom článku:

Technologických gigantov môžu čakať ťažké roky, alebo dokonca ich zánik

Najvačšia singapurská banka sa pochválila rekordnými číslami 

Najväčší singapurský veriteľ bankového giganta DBS Group oznámil rekordné čísla za rok 2021 v podobe čistého zisku 6,8 miliardy singapurských dolárov (5,04 miliardy USD) a jeho medziročného rastu o 44%. Generálny riaditeľ tejto spoločnosti Piyush Gupta k tomu pre CNBC dodal, že išlo o jeden z najlepších rokov, aké zažil za celú jeho kariéru.

Gupta je optimistom aj pre rok 2022, v ktorom očakáva, že zvyšovanie úrokových sadzieb môže byť dobrou správou pre ich akcionárov, ktorí sa môžu vďaka tomu dočkať vyšších dividend. Spoločnosť, ktorú vedie, je totiž podľa jeho tvrdení dobre kapitalizovaná a ak sa vytvorí ešte viac kapitálu skrz lepší hospodársky výsledok a rast príjmov, potom posilní aj pravdepodobnosť, že to dokážu premietnuť aj do vyšších odmien pre akcionárov.

Thajsko neočakáva veľké problémy s infláciou

Guvernér Thajskej centrálnej banky Sethaput Suthiwartnarueput tvrdí, že celková miera inflácie zostane v Thajsku tento rok na úrovni medzi 1% až 3%. Odôvodňuje to tým, že tlaky na rast cien v Thajsku nie sú také výrazné ako  na rozvinutých trhoch. ,,Aj keď inflácia za január dosiahla približne 3,2%, stále si myslíme, že je pravdepodobné, že bude pod kontrolou a nezažijeme takú vysokú mieru inflácie, akú sme videli na rozvinutých trhoch,” povedal počas relácie “Streets Signs Asia” na CNBC, kde priznal, že najväčší tlak na rast inflácie evidujú z energetického sektora a v prípade potravín u bravčového mäsa.

Saudský princ previedol akcie Saudi Armaco

Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán previedol štyri percentá akcii Saudi Armaco v hodnote okolo 80 miliárd dolárov do suverénneho investičného kráľovského fondu. Štát však naďalej zostáva jednoznačne najväčším akcionárom tejto firmy, keďže má pod kontrolou zhruba 94% všetkych jej akcii. ,,Akcie v strednodobom horizonte posilnia silnú finančnú pozíciu Verejného investičného fondu (PIF) a tiež vysoký úverový rating,” uviedol princ, ktorý dodal, že kráľovský fond má byť nástrojom pre transformáciou saudskoarabskej ekonomiky na ekonomiku, ktorá nebude primárne závislá z príjmov z predaja ropy. Cieľom PIF je do konca roka 2025 zvýšiť hodnotu spravovaných aktív na približne 4 bilióny rijálov (1,07 bilióna dolárov).

Technológie

Metaverse na čínsky spôsob bude prísne regulovaný

Čínski technologickí giganti Alibaba, Tencent a ByteDance sa začínajú intenzívne zaujímať o tému metaverse, ktorá sa stala stredobodom pozornosti od momentu, ako Facebook premenoval svoju firmu na Meta a predstavil víziu budúcnosti, v ktorej budú ľudia existovať v rámci akéhosi virtuálneho sveta. JP Morgan Chase odhaduje, že celosvetový trh s metaverse by mohol mať v budúcnosti hodnotu okolo 8 biliónov dolárov, no v Číne bude mať pravdepodobne výrazne odlišnú podobu, než ten „americký“. V súvislosti s týmto virtuálnymi svetmi na čínsky spôsob sa totiž dajú očakávať veľmi prísne regulácie a limity pre to, čo v nich bude povolené a čo nie.

Nissan sa bude sústrediť na elektrifikáciu

Prevádzkový riaditeľ Nissan minulý týždeň v utorok vyhlásil, že jeho spoločnosť sa rozhodla upustiť od vývoja nových spaľovacích motorov v Európe kvôli tomu, že v EU vstúpi v roku 2025 do platnosti prísnejšia sada emisných noriem známa ako Euro 7. Ashwani Gupta zároveň doplnil, že ak by chceli akceptovať túto prekážku, nemajú istotu, či by zákazníci boli ochotní akceptovať vyššiu cenu, ktorá by bola zrejmá pre zvýšené náklady spojené s takouto technológiou. Nissan preto podľa všetkého ide raziť cestu elektrifikácie s tým, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov chce do tohto segmentu investovať miliardy dolárov. Cieľom automobilky je, aby do konca dekády mala 50% elektrifikačný mix pre svoje značky Nissan a Infiniti.

Veda

Boj s COVID-19 sa v USA dostáva pod kontrolu

Hlavný lekársky poradca Bieleho domu Dr. Anthony Fauci uviedol, že USA smerujú z „plne rozvinutej pandemickej fázy” Covid-19 do fázy, v ktorej bude prítomnosť koronavírusu stále zrejmá, no vírus sa podarí dostať pod kontrolu a nebude predstavovať pre nemocnice a ekonomiku existenčné riziká. ,,(Fauci) dal jasne najavo, že smerujeme do doby, kedy COVID nebude trvalou krízou, takže sa nemusíme báť ďalších lockdownov, ale vrátime sa späť do života, v ktorom budeme robiť to, čo všetci milujeme,“ uviedol Jeff Yients, koordinátor pre záležitosti tákajúce sa témy COVID-19 v Bielom dome.

Vakcíny pre malé deti sa zatiaľ odkladajú?

FDA a Pfizer sa rozhodli odložiť autorizáciu vakcín proti COVID-19 pre deti mladšie ako 5 rokov. Spoločne uviedli, že čakajú na ďalšie údaje o bezpečnosti tretej dávky, ktoré budú dostupne až v apríli. Dr. Paul Offit to okomentoval s tvrdením, že zrýchlený plán na poskytnutie dávok malým deťom bol predtým odôvodňovaný zárukami, že tretia dávka je dostatočne bezpečná a účinná. Teraz však presadzuje radšej stratégiu trpezlivosti s tým, že si počkajú na ďalšie dáta, kým urobia v tejto veci finálne rozhodnutie.

Nová nádej pre zaplavené uhoľné bane?

Keď sa Veľká Británia rozhodla, že prestane do októbra 2024 používať uhlie na výrobu elektriny, začalo sa špekulovať, čo sa stane so súčasnými uhoľnými baňami. Ich príbeh však nemusí nevyhnutne skončiť. V Škótsku sa totiž pracuje na riešení, ktoré by mohlo využiť vodu, ktorá zaplavila staré nepoužívané bane, na vykurovanie budov a to bez emisií oxidu uhličitého (CO2). Výskum vedený v réžii Glasgow Geoenergy Observatory už urobil niekoľko testovacích vrtov, v rámci ktorých sa dostali k vode, ktorá má v zaplavených baniach okolo 12 stupňov Celzia.

Uhoľný úrad s odvolaním sa na vlastné výpočty k tomu dodal, že táto voda by mohla byť potenciálne významným zdrojom na zabezpečenie všetkých požiadaviek na vykurovanie bytov v uhoľných oblastiach. ,,Voda v týchto baniach je nízkouhlíkový trvalo udržateľný zdroj tepla, ktorý za správnych podmienok môže konkurovať verejným cenám plynu a prináša úspory uhlíka až 75% v porovnaní s plynovým vykurovaním,“ dodáva.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....