Connect with us

Čo hľadáte?

Prekvapujúce čísla z USA – bude FED zvyšovať sadzby výraznejšie než sa čakalo?

reštaurácia
Zdroj: Pixabay.com

V USA sa vytvorilo počas januára viac pracovných miest, než sa predpokladalo. O čerstvých dátach informovalo v piatok americké ministerstvo práce v rámci tradičného NFP reportu, teda správy o vývoji zamestnanosti mimo poľnohospodársky sektor.  

Najnovšia správa NFP (Nonfarm payrolls), ktorú Bureau of Labor Department uverejňuje zväčša v prvý piatok každého mesiaca a vypovedá o vývoji celkového počtu amerických platených pracovníkov mimo poľnohospodársky a vládny sektor, informovala o vytvorení 467 000 nových pracovných miest a o miernom navýšení nezamestnanosti na 4%.

Odhady Dow Jones pritom počítali len s rastom o 150 000 miest a mierou nezamestnanosti na úrovni 3,9%.

Takéto výrazne navýšenie počtu pracovných miest neočakával ani Biely dom, ktorý minulý týždeň varoval, že čísla kvôli rastúcemu počtu ochorení koronavírusom môžu byť nízke.

Odlišné čísla kvôli revíziám?

Portál CNBC zmienil, že na neočakávaných číslach môžu mať svoj podiel aj masívne revízie, ktoré poslali predchádzajúce mesiace vyššie. Decembrový report, ktorý pôvodne uvádzal vytvorenie 199 000 pracovných miest vzrástol na 510 000 pozícii. November posilnil na 647 000 pozícii oproti predtým uvádzaným 249 000 pracovným miestam. Tieto revízie v konečnom dôsledku upravili aj celkové čísla za minulý rok. Podľa nich sa vytvorilo v USA v roku 2021 až 6,665 milióna nových pracovných miest.

Pokiaľ ide o január, najviac pracovných pozícii vzniklo v oblasti voľného času a pohostinstva, kde sa zamestnalo 151 000 ľudí. Vyše 100 000 si našlo novú robotu v baroch alebo reštauráciách. Profesionálne a obchodné služby prispeli 86 000 pozíciami a maloobchod posilnil o 61 000 pozícii.

,,Revízie benchmarkov trochu pomohli číslam len preto, že odstránili niektoré sezónne faktory, ktoré na ne pôsobili. Celkovo je však trh práce silný aj zoči-voči omikronu,” komentovala výsledky NFP Kathy Jonesová, hlavná strategička Charles Schwab. ,,Je ťažké nájsť slabé miesto v tejto správe,” doplnila.

Mzdy rastu, no aj inflácia

Zamestnancom vzrástli aj ich príjmy, ktoré posilnili medzimesačne o ďalších 0,7% a za posledných 12 mesiacov o 5,7%. Rast miezd však stále zaostáva za infláciou, ktorá v decembri podľa indexu spotrebiteľských cien medziročne narástla o približne 7%. Veľa napovie už budúci týždeň, kedy budú zverejnené dáta za január. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Čo nás čaká budúci týždeň? Dôležitý report o inflácii a ďalšia volatilita

V porovnaní s obdobím pred pandémiou koronavírusu (február 2020) je v USA bez práce ešte približne 1,7 milióna ľudí.

Zvýši FED sadzby až o 50 bázických bodov?

Čerstvé čísla vypovedajúce o pomerne silnom trhu práce môžu posilniť presvedčenie FED, teda americkej centrálnej banky, začať výraznejšie bojovať s infláciou. Trhy začínajú špekulovať, že FED tento rok zvýši úrokové sadzby 5 alebo 6-krát.

Dokonca sa špekuluje, že referenčnú krátkodobú sadzbu zvýši FED v marci až o pol percenta, respektíve o 50 bázických bodov, čo by bolo viac než očakávaných 25 bázických bodov. Tejto pravdepodobnosti po reporte o zamestnanosti podľa ukazovateľa FEDWatch od CME verí už 27% obchodníkov.

,,Určite sa budú (vo FED) vďaka tým číslam cítiť komfortnejšie. Nemyslím si, že príde zvýšenie o 50 bázických bodov, ale myslím si, že špekulácie o tom budú narastať a to bude naďalej tlačiť na rast výnosov (štátnych dlhopisov),’’ vyhodnotila situáciu Cathy Jonesova.

Trhy posilnili, hoci najprv klesli

V reakcii na správy o vývoji zamestnanosti začali výrazne posilňovať vládne dlhopisy, pričom benchmarkový 10-ročný dlhopis vzrástol v piatok o 1,91%.

Akciové indexy najprv reagovali na tieto správy oslabením, no napokon ukončili piatok v zelených číslach, vďaka čomu skončil uplynulý pracovný týždeň prvýkrát v tomto roku v pluse. S&P500 ukončil deň v pluse 0,52%, technologický NASDAQ + 1,58%. V miernom mínuse 0,06% ukončil deň len Dow Jones.

Výrazný rast zaznamenal Bitcoin, ktorého hodnota stúpala o 4000 dolárov, vďaka čomu sa dostal po dvoch týždňoch nad cenu 40 000 USD. Bitcoin je zjavne čoraz viac ovplyňovaný aj dianím na kapitálových trhoch.

Akciové indexy potiahol Amazon

Technologickému Nasdaq ale aj S&500 pomohla pozitívna reakcia investorov na hospodárske výsledky Amazon za uplynulý kvartál. Jeho akcie posilnili v piatok o 13,5%, čo bolo jeho najvýraznejšie jednodňové posilnenie od roku 2015. Darilo sa však aj akciám Snap, ktoré vystrelili o neuveriteľných 58,8% a veľmi pekný zisk dosiahol aj Pinterest, ktorý posilnil na akciovom trhu o 11,2%.

Amazon oznámil kvartálne výsledky. Akcie v after-hours prudko vystrelili

Edward Moya, senior analytik Oanda, k výkonnosti technologických akcii poznamenal, že viaceré spoločnosti z tohto segmentu dokázali, že vedia reagovať na nové okolnosti na trhu a vedia sa  vysporiadať aj s inflačnými vplyvmi či spomaleným dodávateľským reťazcom. Optimistické vyhliadky pre ne naznačili kvartálne reporty od Apple, Amazon či Alphabet. Zároveň však upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou nás čaká ďalšie nepokojné obdobie plné volatility.

Alphabet (Google) mal vo štvrtom kvartáli vynikajúce výsledky. Chystá sa na splitting akcii

Správa o vývoji zamestnanosti v USA však má vplyv aj na tento sektor, na čo upozornil Barry Gilbert, alokačný stratég LPL Financial. ,,Pre trhy je správa o pracovných miestach hlavne o FED. Dnešné pozitívne prekvapujúce čísla o vytváraní pracovných miest a raste miezd udržujú trajektóriu FED na ceste k tomu, aby už v marci začal zvyšovať sadzby a v tomto roku tak urobil 4 a viac krát.’’

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...