Connect with us

Čo hľadáte?

S&P500, Nasdaq a Dow môžu ukončiť negatívnu sériu – pôjde len o dočasný odraz?

obchodovanie
Zdroj: Unsplash.com

Americké akciové indexy S&P500, Nasdaq a Dow by mohli tento týždeň prerušiť hrozivú negatívnu sériu červených týždňov. Podobný scenár naznačuje aj obchodovanie v Európe. Je tu tradičný doobedňajší pohľad na dianie v Ázii, Európe a v USA.

Ázijské trhy majú za sebou zelený deň, Alibaba stúpla o 12%

Akciovým trhom v Ázii a Tichomorí sa v piatok darilo a to či už išlo o akcie v Číne, Hongkongu, alebo v Japonsku a Austrálii.

Hongkonský index Hang Seng uzavrel posledný obchodný deň tohto týždňa v pluse 2,18%, k čomu prispel aj rast čínskych technologických titulov Alibaba, Tencent (+1,86%) či Netease (+4,17%).

Najpozoruhodnejší rast zaznamenali akcie Alibaba, ktoré stúpli o vyše 12%, keďže spoločnosť vykázala zisk v prvom kvartáli na úrovni 7,95 juanov resp. 1,18 USD na jednu akciu, čo prekonalo očakávania. Podľa analytikov StreetAccount sa totiž počítalo len so ziskom 7,31 juanov na akciu.

V pluse skončili aj čínsky akciový index Shanghai Composite o 0,23%, kým Shenzhen Component oslabil o 0,12%.

Dianie v Číne bolo tento týždeň zaujímavé aj pre zorganizovanie výnimočného celoštátneho stretnutia prostredníctvom telekonferencie v snahe podporiť čínsku ekonomiku otrasenú Covid-19. Počas nej premiér Li Keiqang varoval, že táto vlna pandémie môže mať vážnejší dopad na ekonomiku, než pandémia v roku 2020. S tým súhlasia aj dve popredné svetové investičné banky UBS a JPMorgan, ktoré včera znížili svoje vyhliadky týkajúce sa rastu čínskeho HDP pre rok 2022, s tým, že dosiahnutie stanoveného cieľa rastu o 5,5% je podľa nich nereálne.

Čína zďaleka nedokáže naplniť svoj cieľ rastu HDP o 5,5%, tvrdí JPMorgan a UBS

Japonský index Nikkei 225 medzitým dnes posilnil o 0,66%, k čomu prispel aj rast akcii konglomerátu SoftBank Group, ktorý posilnil o 3,43%. Ďalší index z krajiny vychádzajúceho slnka Topix medzitým pridal 0,52%.  Darilo sa aj juhokórejskému Kospi, ktorý pridal 0,98% a austrálskemu S&P/ASX200, ktorý rástol o 1,08%.

Povolí Rusko opustiť prístavy zahraničnými lodiam?

Obchodovanie na európskych trhoch je dnes opatrné – najsledovanejší index Stoxx600 priebežne posilňuje o 0,35%, nemecký DAX o 0,34%, britský FTSE 100 veľmi mierne oslabuje a francúzsky CAC rastie o 0,61%. Ak by takýmito bilanciami dnes obchodovanie aj skončilo, európske trhy by sa tešili zelenému týždňu, ktorý by mohol vliať do trhov o čosi viac pozitívnej nálady.

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly zaujímavý rast zaznamenali akcie švédskej spoločnosti z oblasti cloud computingu Sinch, ktoré stúpli o 9%, kým najviac krvácajú akcie spoločnosti zo sektora správy majetku Investec, ktoré klesajú o 6%.

Veľa pozitívnej nálady však do trhov nevlial koniec Svetového obchodného fóra vo švajčiarskom Davose – média totiž zhodnotili míting popredných finančníkov a politikov za pochmúrny pre mnohé problémy svetových ekonomík a napätú geopolitickú situáciu. Najmä v súvislosti s európskou ekonomikou mnohí naznačili obavy z recesie, kým prognózy pre americké a ázijské trhy boli o čosi optimistickejšie.

Centrom pozornosti je naďalej ukrajinsko-ruská vojna. Nádej pre lepšie zajtrajšky vliala informácia o tom, že Ruské ministerstvo obrany by mohlo umožniť zahraničným lodiam opustiť prístavy v Čiernom a Azovskom mori – ak by sa to potvrdilo, táto skutočnosť by mohla zmierniť tlak na globálny rast cien potravín.

S&P500, Nasdaq a Dow na ceste za zeleným týždňom

Americké indexy majú za sebou vydarený štvrtok, počas ktorého Dow stúpol o 1,61%, S&P500 o 1,99% a Nasdaq až o 2,68%, čo vlieva nádej, že tento týždeň by mohli americké indexy ukončiť sériu siedmich respektíve ôsmych týždňov v rade, počas ktorých oslabovali. Dow mimochodom posilnil už piaty obchodný deň v rade.

Pre-market hours zatiaľ ukazujú pre dnešný deň zatiaľ veľkú opatrnosť, pretože S&P500, Dow aj Nasdaq sa držia neutrálnych hodnôt v rozmedzí od -0,05% po +0,04%.

Pozornosť investorov si aj včera pýtali earnings – potešili u amerického reťazca kozmetických obchodov Ulta Beauty, na čo trhy reagovali v pre-market hours rastom o 7% a naopak sklamali u firmy Gap, módnej globálnej značky, ktorá znížila svoj odhad zisku pre druhy kvartál, v reakcii na čo jej akcie klesajú mimo hlavných obchodných hodín  už o 15%.

Optimizmus do trhu však vliali earnings firiem z maloobchodného sektora, či už išlo o Macy’s, Williams-Sonoma, Dollar Tree alebo Dollar General, čo najlepsie odzrkadlil rast indexu SPDR S&P Retail ETF, ktorý posilnil o vyše 4%.

Hoci posledné posilňovanie amerických indexov vedie k lepšej nálade, analytici upozorňujú, že môže ísť len o klasický dočasný odraz od dna. ,,Myslíme si, že je tu dobrá šanca pre ďalšie posilnenie. Ide o klasický druh rally v medveďom trhu alebo o odraz od dna,” povedal Troy Geyaski, hlavný stratég FS investments.

Na záver týždňa budú amerických investorov zaujímať dáta o vývoji osobných príjmov v USA, rovnako ako o spotrebiteľských výdavkoch a základných výdavkoch na osobnú spotrebu.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, .cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....