Svetová banka predpokladá, že globálna ekonomika sa v roku 2023 spomalí na najnižšiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008. Malo by sa tak stať v dôsledku vyšších úrokových sadzieb, inflácie a prísnejších úverových podmienok.
„Rast globálnej ekonomiky je v neistej pozícii,“ povedal Indermit Gill, hlavný ekonóm a senior viceprezident skupiny Svetovej banky.
Čo hovorí správa Svetovej banky
Podľa novej správy Svetovej banky o globálnych ekonomických vyhliadkach zverejnenej v utorok sa globálny rast v tomto roku spomalí na 2,1% z 3,1% v roku 2022 s výrazným spomalením v druhej polovici roka.
Táto miera rastu zodpovedá hĺbke zaznamenanej počas finančnej krízy v roku 2008. Očakáva sa, že rast vo vyspelých krajinách bude vyšší ako počas krízy v roku 2008. Rast na rozvíjajúcich sa trhoch však bude nižší.
Svetová banka znížila svoj výhľad pre takmer všetky vyspelé ekonomiky a znížila prognózy rastu pre 70% rozvíjajúcich sa trhov.
Ako dopadnú USA a eurozóna?
Správa hovorí, že americká ekonomika sa v roku 2023 spomalí na 1,1% z 2,1% v roku 2022 a potom klesne na 0,8% rast v roku 2024, najmä z dôsledku pretrvávajúceho vplyvu prudkého nárastu úrokových sadzieb.
V eurozóne sa predpokladá spomalenie rastu na 0,4% v roku 2023 z dôsledku sprísňovania menovej politiky a vyšších cien energií. Minulý rok bol rast eurozóny na úrovni 3,5%.
Svetová banka varuje, že globálna ekonomika by mohla rásť pomalšie, než sa očakávalo, ak sa banková kríza zhorší alebo inflácia bude natoľko odolná, že vyvolá vyššie než očakávané úrokové sadzby.

Rozvíjajúce sa trhy majú viac problémov
„Rastúce náklady na pôžičky vo vyspelých ekonomikách, by mohli spôsobiť finančné ťažkosti alebo výzvy pre rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky, čo by mohlo viesť k nestabilite, alebo nerovnováhe v ich finančných systémoch,“ uvádza sa taktiež v správe.
Vyššie úrokové sadzby sú problémom pre rozvíjajúce sa trhy, ktoré už tak majú dosť problémov z dôb pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu. Vyššie sadzby sťažujú týmto ekonomikám splácanie dlhových úverov denominovaných v amerických dolároch.
Väčšina rozvíjajúcich sa trhov zatiaľ zaznamenala len čiastočné škody z dôvodu nedávneho bankového stresu, ktorý má pôvod v bohatších krajinách, ako sú USA. Nová správa Svetovej banky však varuje, že tieto trhy sa teraz „plavia v nebezpečných vodách.“
Fiškálne nedostatky už priviedli mnohé krajiny s nízkymi príjmami do dlhovej tiesne. Na rozvíjajúcich sa trhoch by sa mal rast v tomto roku spomaliť na 2,9% zo 4,1% v minulom roku.
„Odhaduje sa, že s čoraz prísnejšími globálnymi úverovými podmienkami až jeden zo štyroch rozvíjajúcich sa trhov skutočne stratil prístup na medzinárodné trhy s dlhopismi.
Podmienky sú obzvlášť akútne pre rozvíjajúce sa trhy so základnými nedostatkami, ako je napríklad nízka bonita. Prognózy rastu týchto ekonomík na rok 2023 sú menej ako polovičné v porovnaní s predchádzajúcim rokom.“
Očakáva sa, že do konca roku 2024 bude rast v rozvojových ekonomikách približne 5% pod úrovňou, ktorá bola predpovedaná na začiatku pandémie.
Odhady hovoria, že rast vo vyspelých ekonomikách sa spomalí z 2,6% v roku 2022 na 0,7% v tomto roku a v roku 2024 zostane naďalej slabý.
V USA séria nedávnych krachov bánk donútila ostatné banky sprísniť úvery. To v minulosti viedlo k spomaleniu rastu, keďže vyššie náklady na pôžičky zmierňujú spotrebiteľské výdavky.
Grafika: vyššie prísnejšie úverové štandardy vedú k spomaleniu ekonomiky
Banks are tightening their lending standards, which often coincides with an economic downturn.
Source: https://t.co/QfQjlWFArf pic.twitter.com/8EQWTORY56— Peter Mallouk (@PeterMallouk) June 5, 2023
Tempo, ktorým sa vyššie úrokové sadzby premietnu americkou ekonomikou môže byť podľa Svetovej banky pomalšie ako v predchádzajúcich cykloch. Vysoké úspory, ktoré si vytvorili spotrebitelia a vysoké príjmy korporácií môžu tiež tlmiť dôsledky vyšších nákladov na pôžičky.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Centrálne banky v rekordnom množstve zvyšujú zlaté rezervy!
- Dlhový strop USA je „vyriešený“. Existuje tu však jedno riziko
- Rast akcii sa skončí, varuje Morgan Stanley. Kde vidí S&P500 na konci roka?
- Silný trh práce odďaľuje príchod očakávanej recesie v USA
Zdroje :