Podľa Ricka Riedera, šéfa dlhopisovej divízie a správcu viac ako 2 biliónov dolárov v najväčšej investičnej firme na svete BlackRock, sa americkej ekonomike darí lepšie, ako hovoria mnohí trhoví analytici.
Môže za to najmä kombinácia odolných vládnych, korporátnych a spotrebiteľských výdavkov, zlepšujúce sa dáta o bývaní, nadmerné úspory vo výške 1,5 bilióna dolárov a nízka nezamestnanosť.
„Myslím si, že americká ekonomika je v oveľa lepšom stave, ako ľudia hovoria,“ povedal Rieder v utorok na podujatí v centrále BlackRock v New Yorku.
„Všetci predpokladajú, že čoskoro uvidíme dramatické ekonomické spomalenie. Keď sa ale pozriete na všetky čísla, tak to tak nevyzerá.“
Zároveň Rieder priznáva, že rast sa spomaľuje. Scenár, že by sa Amerika mohla dostať do „hlbokej recesie„ je však podľa neho skôr nereálny.
O recesii sa hovorí od vtedy, keď sa vplyv zvýšenia úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému začal šíriť bankovým systémom.
Pád troch stredne veľkých bánk, ktoré dohromady držali viac ako 530 miliárd dolárov v aktívach vyvolal obavy, že veritelia obmedzia prístup k úverom, čo ešte viac spomalí ekonomiku. Napriek tomu údaje o nezamestnanosti v poslednom reporte prekonali očakávania.
„Je to dosť nezvyčajné, takmer nemožné mať v ekonomike recesiu, keď máte mieru nezamestnanosti 3,4%,“ povedal Rieder.
Grafika: Úroveň sprísňovania úverových štandardov a recesie

Dlhový strop a Fed
Rieder očakáva, že Fed na svojom ďalšom zasadnutí pozastaví zvyšovanie sadzieb, alebo „v najhoršom prípade“ uvidíme ešte jedno zvýšenie sadzieb a 25 bázických bodov. Podľa Riedera je však „proces zvyšovania sadzieb z veľkej časti hotový.“
Najväčšou hrozbou pre Riederovu tézu je potenciálne zlyhanie dohody týkajúcej sa amerického dlhového stropu, ktorý by mohol vyvolať paniku. Podľa odborníkov vrátane šéfa JPMorgan Chase Jamie Dimona by mohlo byť prekročenie dlhového stropu pre ekonomiku “katastrofálne.“
Ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že Amerika by mohla stratiť schopnosť platiť svoje účty už 1. júna, no najnovšie posunula deadline k 5. júnu. Niektorí ekonómovia ale poukazujú na to, že skutočný dátum, kedy ministerstvo financií vyčerpá svoje mimoriadne opatrenia, môže byť o niekoľko dní až týždňov neskôr ako tieto odhady.
Rieder odhaduje „veľmi vysokú pravdepodobnosť“ uzavretia dohody medzi Bidenovou administratívou a republikánskymi zákonodarcami.
„Nikdy som nevidel toľko peňazí ležať v hotovosti,“ dodal na záver poukazujúc na to, že ľudia pred vložením týchto peňazí do trhu čakajú na vyriešenie dlhového stropu.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Do čoho aktuálne investuje Ray Dalio a z čoho má obavy?
- Investori hľadajú bezpečie pred bankrotom USA. Aké ETF kupujú najviac?
- 4 scenáre vyrovnania dlhového stropu v USA: Ako by reagovali trhy?
- Čo odporúča najväčšia investičná spoločnosť na svete?
Zdroje : cnbc