Správa z Hoover Institution spolu so skupinou bankových expertov počíta s tým, že viac ako 2 315 amerických bánk má v súčasnosti aktíva v hodnote menšej ako ich pasíva. Bankrot First Republic Bank preto vrajnemusí byť posledným, ktorý tento rok uvidíme.
Takmer polovica zo 4 800 amerických bánk už prepálila svoje kapitálové rezervy a hospodári so záporným kapitálom. Toto číslo môže byť potenciálne ešte vyššie.
“Je to strašidelné. Tisíce bánk sú pod vodou. Nepredstierajme, že ide len o Silicon Valley Bank a First Republic Bank. Veľká časť amerického bankového systému je v podstate nesolventná,“ povedal profesor Amit Seru, bankový expert na Stanfordskej univerzite.
Medzi potenciálne nesolventnými bankami je aj pár veľkých mien. Konkrétne sa jedná o až o štyri banky s aktívami nad 250 miliárd dolárov.
Banky zažívajú ťažké časy
Správa z Hoover Institution ukazuje, že trhová hodnota aktív bankového systému USA je o 2 bilióny dolárov nižšia, ako naznačuje ich účtovná hodnota aktív. Trhová hodnota majetku vychádza z aktuálnych trhových cien, kým účtovná hodnota majetku vychádza z pôvodnej obstarávacej ceny.
V podstate to znamená, že americké banky majú dokopy stratu 2 bilióny dolárov na svojich pôžičkových portfóliách.
Bankové aktíva oceňované trhom klesli v priemere o 10%, pričom 5% amerických bánk zaznamenalo pokles o viac ako 20%. Sem patria najmä akcie, dlhopisy, podielové fondy a iné cenné papiere obchodované na burze.
Problémom by však ani tak nemuseli byť klesajúce aktíva bánk. Problém je v tom, aký má banka podiel nepoisteného financovania. Pre príklad Silicon Valley Bank bolo v top 1% bánk s najhorším pomerom poisteného financovania. V prípade už len menšieho bank-runu tak tieto banky nemajú z čoho vyplácať depozitárov.
Keby sa len polovica nepoistených depozitárov rozhodla vybrať svoje úspory, takmer 190 bánk s aktívami vo výške 300 miliárd USD by bolo vystavených potenciálnemu riziku nesolventnosti.
Many banks still have large unrealized losses and large mismatches between the duration of assets and liabilities.
If fear drives additional bank runs, there will be more collapses.
There's simply no easy way for most banks to deal with a high velocity of money being withdrawn… pic.twitter.com/IUfCpuhUNH
— Markets & Mayhem (@Mayhem4Markets) April 29, 2023
Nehnuteľnosti sú taktiež pod rizikom
“Momentálne sa nachádzame v nebezpečnej búrke. Sadzby vzrástli o 400 až 500 bázických bodov za rok. Odhadujeme, že v komerčnom realitnom sektore je dlh štyri až päť biliónov dolárov, z ktorých asi bilión bude splatný v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch,“ povedal Jeff Fine, realitný expert v Goldman Sachs.
Balíky úverov na komerčné nehnuteľnosti majú zvyčajne krátku splatnosť a musia sa refinancovať každé dva až tri roky. Požičiavanie explodovalo počas pandémie, keď Fed zaplavil systém likviditou. Tento dlh je splatný koncom rokov 2023 a 2024.
Asi si viete predstaviť, ako moc splátky na tieto úvery vzrastú a aký vplyv by to potenciálne mohlo mať na držiteľov týchto úverov, ktorí nemusia mať zdroje na pokrytie vyšších platieb.
Centrálne banky po celom svete majú dve možností. Buď kapitulujú pred infláciou. Alebo svojou činnosťou zapríčinia bankovú krízu a ochladenie trhu s nehnuteľnosťami.

Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Čína má problém! Inflácia je nebezpečne nízko!
- Známa meme akcia zbankrotovala! Sú na rade ďalšie?
- Čakajú nás dni, ktoré môžu výrazne zmeniť náladu amerických investorov
- Padnutá First Republic Bank má nového majiteľa!
Zdroje: finance.yahoo.com, stanford.edu