Veľká časť sveta momentálne trpí prudkým zvyšovaním cien v dôsledku rastu inflácie. Centrálne banky sa usilujú dostať infláciu pod kontrolu zvyšovaním úrokových sadzieb a znižovaním štátnych peňažných zásob. Čína sa snaží na druhú stranu urobiť opak.
Čínsky index spotrebiteľských cien (CPI) za mesiac marec vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom len o 0,7%. To bolo o 0,3% menej než očakávali analytici.
Pre porovnanie najnovšie reporty ukazujú, že rovnaký index pre Ameriku je na hodnote 5%. V Európskej únii to bolo 8,3% a v Spojenom kráľovstve až 10,1%.
Ceny v Číne stagnujú či klesajú aj napriek tomu, že Čínska ľudová banka (PBOC) neustále znižuje úrokové sadzby a prilieva hotovosť do finančného systému, aby podporila ekonomiku. Koncom minulého roka Čína dokonca odstránila svoje prísne opatrenia týkajúce sa koronavírusu.

Obyvatelia sa boja krízy
Neistota týkajúca sa ekonomiky má za následok to, že čínske domácnosti naďalej ukladajú peniaze do úspor, namiesto toho, aby ich míňali. U firiem možno vidieť podobnú situáciu. Manažment je viac obozretný, čo sa týka výdavkov a nových investícií.
Všeobecne tak vidíme reťazovú reakciu, ktorá by v extrémnych prípadoch mohla viesť k ešte väčším ekonomickým problémom.
Centrálna banka Číny PBoC sa snaží povzbudiť ľudí, aby ľudia viac míňali. Robia tak zvyšovaním bankovej likvidity prostredníctvom viacerých nástrojov, ako je nákup a predaj štátnych cenných papierov na otvorenom trhu alebo znižovanie povinných bankových rezerv.
Zdá sa však, že spotrebitelia zatiaľ nereagovali. Namiesto míňania peňazí ľudia rekordne hromadia hotovosť. Je pravda, že hoci sa HDP v prvom štvrťroku zvýšilo o 4,5%, tento rast bol do značnej miery ovplyvnený uvoľnením zero-Covid opatrení. Podobný nárast zažili aj ostatné krajiny po uvoľnení týchto opatrení v roku 2021.
Savings rate in China vs rest of the world pic.twitter.com/Zo15xPAZYs
— zerohedge (@zerohedge) February 7, 2023
Prečo je nízka inflácia zlá?
Môže sa zdať, že nízka inflácia je pre štát a obyvateľov prínosná. Do istej miery to je pravda. Dlhodobo nízka inflácia však vie spôsobiť viac problémov ako zvýšená inflácia.
Nízka inflácia môže viesť k deflácií, čo je predĺžené obdobie poklesu cien. Bežne tak nastáva scenár, že spotrebitelia a podniky budú odkladať nákupy, pretože očakávajú ešte ďalší pokles cien, čo bude mať za následok zníženie ekonomickej aktivity a zvýšenie nezamestnanosti.
Kúpili by ste si nové auto alebo nový televízor ak by ste vedeli, že o pár mesiacov bude cena daného produktu ešte nižšia? Ak by to nebolo nutné, tak pravdepodobne nie.
Nízka inflácia či deflácia môže neskôr viesť k zníženiu platov, keďže podniky sa snažia pokryť náklady spôsobené zníženým dopytom. Dostať sa z deflácie je pomerne ťažké a krajina tak často zažíva roky stagnácie.
Zdravá a udržateľná miera inflácie by mala byť podľa ekonómov okolo 2%.
Názory expertov
„Neexistuje žiadny dôkaz pre dlhodobú defláciu alebo infláciu v Číne,“ povedal Zou Lan, predstaviteľ PBOC, na tlačovej konferencii v Pekingu minulý štvrtok. „Keď naša stimulačná politika nadobudne účinnosť, očakáva sa, že spotrebiteľský dopyt sa oteplí a zvýšenie cien sa pravdepodobne vráti na priemernú úroveň z predchádzajúcich rokov. Očakávame, že sa tak stane už v druhej polovici tohto roka.“ dodal.
Nie všetci však s týmto vyjadrením súhlasia. Profesor Čínskej akadémie sociálnych vied Li Daokui nedávno počas vystúpenia na konferencii povedal:
„Myslím si, že v Číne začala deflácia a ekonomika upadla do recesie. Ochota využívať úvery rôznymi subjektmi v celom ekonomickom systéme rýchlo klesá z dôvodu zadlženosti obyvateľov. Čína sa nachádza v podobnom stave ako Japonsko pred 30 rokmi a USA pred krízou v roku 2008.“
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Známa meme akcia zbankrotovala! Sú na rade ďalšie?
- Yellenová varuje USA: Nesplatenie dlhu by spôsobilo ekonomickú katastrofu
- Padnutá First Republic Bank má nového majiteľa!
- Úverová kríza príde, varuje známy analytik! Čo to bude znamenať pre akcie?
Zdroje : cnn.com