Vláda USA v januári prekročila svoj zákonný dlhový limit 31,4 bilióna dolárov. Od tohto momentu americká vláda používa takzvané „mimoriadne opatrenia“, aby naďalej platila účty. Pokiaľ Kongres nezasiahne, tak by tieto mimoriadne opatrenia mali pretrvávať približne do leta. Potom sa musí definitívne rozhodnúť čo bude ďalej.
V deň prekročenia limitu zaznamenali trhy menší pokles. Odvtedy sa však táto správa ignorovala až do tohto týždňa, počas ktorého ministerka financií USA Janet Yellenová navrhla opätovné zvýšenie dlhového limitu.
A US debt default could spark mass unemployment, payment failures, and catastrophe that would raise interest rates 'into perpetuity,' Treasury Secretary Janet Yellen has said.
— unusual_whales (@unusual_whales) April 26, 2023
Čo povedala Yellenová?
Janet Yellenová v Utorok naznačila, že nesplatenie vládneho dlhu by bolo pre americkú ekonomiku katastrofálne. Vyvolalo by to masovú nezamestnanosť a recesia by bola takmer samozrejmosťou.
Dôvodom je, že ministerstvo financií v takom prípade uprednostní splácanie svojich dlhových záväzkov a zároveň obmedzí určité výdavky (napríklad náklady vzdelávanie alebo dopravu). Vplyv by mohol byť ekonomicky katastrofálny a investori by rozhodne neboli nadšení.
,,Od roku 1789 Spojené štáty platia všetky účty načas, a tak by to malo zostať,“ povedala Yellenová na utorkovej konferencii vo Washingtone.
„Neplnenie nášho dlhu by spôsobilo ekonomickú a finančnú katastrofu. Tejto ekonomickej katastrofe sa dá predísť a riešenie je jednoduché. Kongres musí hlasovať za zvýšenie alebo pozastavenie dlhového limitu a mal by tak urobiť bez podmienok a nemal by čakať na poslednú chvíľu,“ Doplnila Yellenová.
Čo hovorí minulosť
Keďže vláda USA neustále hospodári s rozpočtovým deficitom (čo znamená, že míňa viac, ako prijíma), štátna pokladnica vydáva ešte viac dlhu, aby zaplatila svoje nesplatené záväzky, a v dôsledku toho výška štátneho dlhu naďalej rastie.
Určitá forma dlhového stropu existuje od roku 1917 a od druhej svetovej vojny bol strop zvýšený alebo pozastavený 102-krát. Naposledy sa tak stalo v roku 2021. Na základe týchto údajov je asi jasné čo bude nadchádzať.

Štúdia Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER), zistila, že akciový trh zvyčajne reagoval negatívne po zvýšení alebo pozastavení dlhového limitu. Efekt je však len krátkodobý a po pár mesiacoch bol efekt minimálny.
Politici nakoniec našli kompromis vo všetkých týchto prípadoch. Bývalý minister financií USA Lawrence Summers uviedol:
„Pravdepodobnosť, že vláda USA by mohla čeliť technickému zlyhaniu dlhu v dôsledku legislatívy okolo jej limitu pôžičiek, je približne 2% až 3%. Akékoľvek zlyhanie však bude pravdepodobne rýchlo opravené.“
Banka JP Morgan minulý týždeň varovala, že existuje určité riziko technického zlyhania dlhu. Banka predpovedá, že verdikt ohľadom dlhového limitu bude pravdepodobne „nebezpečne blízko“ k jeho konečnému termínu, čiže približne v júni.
Nie je to prvýkrát čo vidíme štátny dlh na nových maximách. Aj napriek krátkodobým nepokojom bude mať verdikt ohľadom prekročenia dlhu pravdepodobne minimálny dlhodobý efekt na trhy.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: