Biznismen a autor najpredávanejšej knihy na tému osobné financie „Bohatý otec, Chudobný otec“ Robert Kioyosaki vydal nedávno hrozivé varovanie. Domnieva sa totiž, že Amerika bude pravdepodobne svedkom jednej krízy za druhou, keď sa krajiny BRICS začnú zbavovať svojej závislosti na dolári.
Krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) už začali pracovať na postupnom prechádzaní z doláru na iné meny. Jedná sa najmä o obchody s ropou, tovarmi a inými esenciálnymi komoditami.
Príde hyperinflácia
Robert Kiyosaki svoj výrok predniesol na svojom kanáli The Rich Dad Channel. Tam varoval, že USA je momentálne vystavené riziku hyperinflácie, vojny a hladu, pretože iné veľké ekonomické mocnosti sa spojili, aby sa postavili nadvláde amerického dolára ako svetovej rezervnej meny.
Tohto scenáru sa obáva mnoho expertov. Niektorí hovoria, že dolár je stále silný a žiadna veľká zmena v nasledujúcich rokoch nenastane. Druhí naopak tvrdia, že dolár už má najlepšie časy za sebou a iné meny ho budú postupne nahradzovať.
Podľa Kiyosakiho predstavuje BRICS veľkú hrozbu pre stabilitu americkej spoločnosti. Aliancia národov by mohla spustiť hyperinflačný útok na Ameriku tým, že by ich obrovské dolárové rezervy poslali späť do Spojených štátov.

Amerika je moc silná
Na základe teórie ekonóma Roberta Triffina pre národ nie je možné súčasne udržiavať rezervnú menu (mena držaná inými národmi ako platobný prostriedok) a zároveň udržiavať najväčšiu platobnú bilanciu, teda záznam všetkých ekonomických transakcií medzi USA a zvyškom sveta za dané časové obdobie).
Národ môže mať buď obchodný prebytok, alebo mať svoju menu ako rezervnú menu, ale nie oboje.
Spojené štáty americké sú však v pozícii, že majú rezervnú menu aj obrovskú platobnú bilanciu. Je to možné, pretože USA má najväčšiu svetovú ekonomiku a americký dolár je najviac obchodovanou menou na svete.
Z tohto dôvodu existuje vysoký dopyt po americkom dolári, čo umožňuje USA zachovať si status rezervnej meny a zároveň viesť platobnú bilanciu.
Robert Kyiosaki hovorí, že toto nebude trvať večne a problém vznikne, ak sa krajiny BRICS, rozhodnú vrátiť enormné množstvá dolárov späť do USA.
„Keď sa tieto doláre vrátia do Ameriky, máme niečo, čo sa nazýva hyperinflácia. A vždy, keď dôjde k hyperinflácii, hádajte, čo sa stane? Vznikajú diktátori a nepokoje. Hyperinflácia je len špičkou ľadovca, ak by krajiny BRICS úplne opustili americký dolár. Takáto situácia by nie len viedla k nepokojom, ale dosť možno aj k vojenským konfliktom. Amerika bude mať problém získať prístup k základným potrebám, ako je jedlo a tovary,“ dodáva Kiyosaki.
Autor známych bestsellerov tiež varuje, že ostatné krajiny a ľudia si začínajú uvedomovať, že americkému doláru sa nedá veriť. Mena je postavená na dôvere, a ak ľudia neveria peniazom, tak vzniká problém.
Tak zvaná dilema Roberta Triffina je reálny problém a Amerika si bude musieť vybrať medzi statusom rezervnej meny a zdravej obchodnej bilancii. Nemôžete mať všetko.
The dollar is losing its status as the world's reserve currency at a "staggering rate" according to Steven Jen, CEO of asset appraiser Eurizon Capital SGR. pic.twitter.com/dNFx4OMXjs
— Trollstoy (@Trollstoy88) April 22, 2023
Nutné je dodať, že s týmito dedukciami nie každy súhlasi. Zaujímavý postoj k tejto téme zaujal aj slovenký ekonóm Juraj Karpiš, ktorý síce označil americký dolár za menu s mnohými chybami, no poukázal aj na to, že vo svete nie je fiatová mena, ktorá by bola na tom lepšie, čiže životaschopnou lepšou alternatívou.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Úverová kríza príde, varuje známy analytik! Čo to bude znamenať pre akcie?
- Príde len krátka a plytká recesia?
- 3 ekonomické faktory s najväčším vplyvom na ceny akcií
- Nižšie úrokové sadzby nespôsobia rast akcií! Upozorňuje Morgan Stanley
Zdroje: dailyhodl.com