Úverová kríza začína byť čím ďalej tým viac reálna. S týmto názorom sa stotožňujú mnohé inštitúcie a banky.
Napríklad hlavný akciový stratég Morgan Stanley Mike Wilson tvrdí, že ,,úverová kríza vyplývajúca z krachu Silicon Valley Bank sa začala a údaje ukazujú jasné sprísnenie úverových štandardov zo strany bánk.“
CIO Morgan Stanley doplnil, že posledné dva týždne ukázali najstrmší pokles poskytovania úverov v histórii. Banky sa snažia vykompenzovať krkolomné tempo úbytku vkladov, ktoré sa zrýchlilo v dôsledku oslabenia regionálnych bánk a krachu SVB.
🚨 BREAKING NEWS 🚨
We have just seen the largest decline in bank lending in recorded history.
– Per Federal Reserve & Bloomberg
Nothing to see here, Keep moving.
H/T @WallStreetSilv pic.twitter.com/zfxA8cLv0j
— 🏴☠️ G-MAN 🏴☠️ (@GavinClimie) April 12, 2023
„Údaje naznačujú, že sa začala úverová kríza,“ uviedol Wilson v poznámke pre investorov a dodal, že vklady vo výške 1 bilióna dolárov boli vybraté z amerických bánk odkedy Federálny rezervný systém pred rokom začal zvyšovať sadzby.
Úverovú krízu ďalej ilustruje najnovší prieskum úverov pre malé podniky. Ten minulý týždeň ukázal, že dostupnosť úverov zaznamenala najväčší pokles za posledných 20 rokov. Pre malé podniky a bežných obyvateľov je tak získanie úveru stále ťažšie a drahšie.
Ako vzniká úverová kríza ?
Úverová kríza nastáva, keď je na úverovom trhu nedostatok dostupných finančných prostriedkov, čo sťažuje dlžníkom získať financovanie. Zvyčajne k úverovej kríze vedú tri scenáre.
- Banky majú k dispozícii obmedzené finančné prostriedky na požičiavanie
- Banky nie sú ochotné požičať dodatočné prostriedky (boja sa nesolventnosti)
- Banky zvýšili štandardy na pôžičky príliš vysoko
Ak banky vnímajú na trhu väčšie riziko, často zvýšia svoje úrokové sadzby a požiadavky aby toto riziko kompenzovali. Zvyčajne sa tak deje ak banky predpovedajú ekonomický pokles alebo ak vidia, že sa bankový sektor dostáva do problémov.
Úverová kríza môže ekonomike narobiť veľa škody tým, že udusí ekonomický rast prostredníctvom zníženej kapitálovej likvidity a zníženej schopnosti požičiavať si. Mnoho spoločností je závislých na tom požičať si peniaze od úverových inštitúcií na financovanie a rozširovanie svojho podnikania prípadne na zaplatenie svojich záväzkov.
Firmy bez tejto schopnosti nemôžu expandovať a v niektorých prípadoch zlý dlhový manažment môže viesť k serióznym problémom. V spojení s recesiou bude úverová kríza často viesť k bankrotom mnohých spoločností. To zvyšuje ekonomický dopad krízy tým, že potláča schopnosť ekonomiky zotaviť sa.
Čaká nás pokles výnosov na trhu
Záplava krachov bánk a následná úverová kríza podporuje názor Morgan Stanley. Banka predpovedá, že akcie budú mať v druhej polovici tohto roku ešte problémy.
Experti hovoria, že trhy nemajú v cene započítanú potenciálnu recesiu a kontrakciu ziskov. V prípade, že by išlo o prepad ziskov aspoň čiastočne podobný ako tomu bolo v roku 2008 tak je prepad trhu o ďalších 20% veľmi reálny.
Wilson upozornil, že nedávny rast indexov, ktorý nasledoval po krachu SVB, by sa mal brať skôr ako varovanie, než ako indikátor toho, že situácia je v poriadku. Menší pokles ziskov na trhu sme už mohli zaznamenať. Pokles však pravdepodobne bude pretrvávať.

„Tým investorom, ktorí minulý týždeň povzbudzovali miernejšie než očakávané údaje o inflácii, by sme povedali, dávajte si pozor na to, čo si želáte,“ povedal Wilson.
Zároveň poukázal na marcový CPI report, ktorý ukázal, že inflácia spomaľuje o čosi rýchlejšie, ako sa očakávalo. „Keď marže firiem budú klesať, tak zisky budú zasiahnuté spolu s maržami. V tento moment začnú klesať výnosy trhu tak, ako predpovedáme,“ dodal.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Investovať do AI akcii? Je to špekulácia, dávajte pozor, varujú finanční experti
- Cena zlata útočí na nové maximá! Investori hľadajú bezpečie
- Nižšie úrokové sadzby nespôsobia rast akcií! Upozorňuje Morgan Stanley
- Inflácia v EÚ najnižšie od mája 2022, klesá aj v Británii
Zdroje: businessinsider.com, investopedia.com