Prebiehajúce zúčtovanie dlhového stropu v USA nie je pre investorov a Kongres ničím novým. Dlhový limit sa rok, čo rok, zvyšoval. Potenciálne nezhody v americkom Gongrese by však mohli mať vážne dôsledky, ak sa tento problém čím skôr nevyrieši.
Tohtoročné zúčtovanie dlhového stropu sa však zdá byť o niečo výnimočnejšie, keďže žiadna strana, demokrati ani republikáni, nemajú plnú kontrolu nad Kongresom, čo vedie k tomu, že dohodnúť sa na výsledku je pre Kongres ako taký ťažšie.
„Investori boli v priebehu rokov zvyknutí na to, že problém s dlhovým stropom sa vždy vyrieši. Ide o dôveru v to, že politici chápu dôsledky platobnej neschopnosti, ktoré by boli katastrofálne. Hovoríme tu o chaose v globálnom finančnom systéme a spôsobení recesie v USA, či možno aj globálnej ekonomiky,“ vysvetlila firma Ned Davis Research vo svojom reporte k tejto téme.
Poznámka odkazovala na to, čo sa stalo v roku 2011. Obavy ohľadom dlhového stropu spojené s politickými nezhodami spôsobili pokles trhu o takmer 20%. Obavy boli tak veľké, že americké obligácie na moment stratili svoj status „veľmi bezpečné“, čo sa v minulosti ešte nestalo.

„Očakávame, že dlhový limit bude opäť upravený. Vidíme ale značné riziko volatility na finančnom trhu do času, kedy sa situácia nevyrieši. Malo by sa tak stať v rozmedzí do 1. júna,“ uviedla Ned Davis Research.
Výskumná investičná spoločnosť Ned Davis Research ponúkla investorom report, kde hovorí o štyroch najpravdepodobnejších scenároch vyriešenia dlhového stropu.
Dlh by bol prekročený po dátume 1. júna – 5% pravdepodobnosť
V tomto najhrozivejšom scenáre by vláda USA čiastočne nesplatila svoj dlh v dôsledku politického konfliktu medzi demokratmi a republikánmi. Vláda by pravdepodobne meškala s platbami pre dôchodcov, veteránov, vojenskému personálu a dodávateľom, ale naďalej by platila držiteľom dlhopisov.
Z dôvodu čiastočného zlyhania by úverové agentúry znížili rating USA, čo by viedlo k tomu, že investori by požadovali vyššiu rizikovú prémiu. Medzi spotrebiteľmi by došlo k poklesu dôvery a výdavkov s tým, že americká ekonomika by upadla do recesie. Toto je najhorší možný scenár pre akciový trh a ekonomiku, ako takú.
Zvýšenie dlhového stropu – 10 % pravdepodobnosť
V tomto scenári by sa nesplatenie dlhu úplne odvrátilo vďaka tomu, že sa republikáni na poslednú chvíľu vzdali svojich požiadaviek na zníženie výdavkov. V tomto scenári by sa výhľad hospodárskeho rastu v roku 2023 nezmenil.
Biden prikývne na niektoré republikánske požiadavky – 20% pravdepodobnosť
V tomto scenári by sa zabránilo nesplateniu amerického dlhu, pretože prezident Joe Biden by sa podvolil niektorým požiadavkám republikánov na zníženie výdavkov. Vládne škrty vo výdavkoch by nadobudli účinnosť v rokoch 2023 a 2024.
To by viedlo k rastúcej neistote medzi investormi a podnikmi, keďže výdavky schválené jednou stranou Kongresu by mohli byť zrušené druhou stranou kongresu. Tento scenár by viedol k pomalšiemu hospodárskemu rastu v nasledujúcom roku až dvoch.
Pozastavenie dlhového stropu – 65 % pravdepodobnosť
V tomto scenári Kongres pozastavuje limit dlhového stropu, čím vytvára čas na predĺžené rokovania. Tento scenár by odvrátil nesplatenie dlhu aj keď je pravdepodobné, že dôjde k určitému zníženiu vládnych výdavkov.
Kongres by pravdepodobne rokovanie posunul na pár mesiacov približne do jesene 2023. To znamená, že rovnaké problémy by sa znovu objavili. Tento scenár by zrejme taktiež viedol k pomalšiemu hospodárskemu rastu v rokoch 2023 a 2024.
„Uprednostňujeme výsledok dočasného pozastavenia dlhového stropu buď na krátke obdobie alebo do septembra, keď bude Kongres rokovať o rozpočte na ďalší fiškálny rok. Vláda tak urobila už sedemkrát medzi rokmi 2013 a 2019,“ dodali v reporte výskumníci z Ned Davis Research.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Čo odporúča najväčšia investičná spoločnosť na svete?
- Zopakuje Fed chybu z minulosti? Profesor varuje pred návratom vysokej inflácie
- Padne dolár ako rezervná mena? Buffett odpovedal aj na pálčivé otázky
- Schyľuje sa k pádu piatej americkej banky? Trhy sú v napätí
Zdroje : finance.yahoo.com