Politická dráma týkajúca sa predĺženia dlhového stropu straší investorov. Mnohí investori však našli miesto, kam ukryť svoje peniaze aspoň do doby, kým riziko „bankrotu“ USA nezmizne.
Prvýkrát pred hypotetickým bankrotom USA, teda možnosťou, že pre nezvýšenie dlhového stopu USA nebudú Spojené štáty plnohodnotné splácať svoje dlhy, varovala ministerka financií Janet Yellenová. Tá zároveň špecifikovala, že ak sa nezvýši dlhový limit do 1. júna, môže reálne dôjsť k tomuto typu problémov.
To trochu šokovalo investorov, ktorí si mysleli, že zo súčasného dlhového stropu 31,4 bilióna dolárov zostalo štátnej pokladnici dosť na to, aby fungovala až do septembra.
„Investori do indexových fondov a ETF nedávno začali presúvať svoje peniaze do kvalitnejších aktív,“ povedal Todd Rosenbluth, vedúci výskumu vo VettaFi v jednom z jeho nedávnych rozhovorov.
Väčšina investorov síce očakáva, že zákonodarcovia napokon prídu s riešením, ako sa vyhnúť bankrotu v USA. Objemy v rámci indexových a dlhopisových fondov však ukazujú, že investori sa chcú vyhnúť akémukovek riziku.
Investori kupujú dlhopisy
Nervózni investori nakupujú fondy a ETF, ktoré vlastnia vládny dlh. Tento typ dlhu sa stále považuje za menej rizikový ako ostatné dlhové pohľadávky. Zvratom však je, že investori kupujú prevažne dlhopisy, ktoré sú splatné v mesiacoch zatiaľ, čo dlhopisy so splatnosťou 10 rokov alebo viac, sú viac menej ignorované.
To dáva zmysel, keďže dokonca aj s rizikom dlhového zlyhania Ameriky sú americké dlhopisové fondy stále považované za jedno z najbezpečnejších miest na ukladanie peňazí. Špeciálne ak sa bavíme o krátkodobých dlhopisoch.
,,Došlo k nezvyčajnému nárastu trojmesačného výnosu štátnych pokladničných poukážok so splatnosťou od konca júna do polovice júla,“ Povedal Rosenbluth.

Iné ETF fondy taktiež ukazujú obavy investorov. Najviac nákupných objemov v hodnote 21 miliárd dolárov bolo zaznamenaných v peňažných fondoch, ktoré investujú do krátkodobých dlhových nástrojov, ako sú štátne pokladničné poukážky alebo vkladové certifikáty.
„Zdá sa, že aj keď sa zvyšuje riziko zlyhania, investori očakávajú, že dôjde k dohode o dlhovom strope. Aj napriek tomu sa ale chcú chrániť pred volatilitou trhu,“ doplnil.
Americké peňažné fondy pritiahli najviac nových peňazí počas týždňa, ktorý sa skončil 3. mája. Niektoré špecifické fondy však vynikajú.
Rosenbluth hovorí, že najväčšie toky za týždeň smerujú konkrétne do BondBloxx Bloomberg One Year Target Duration US Treasury ETF (XONE), Vanguard Intermediate-Term Treasury ETF (VGIT) a nakoniec do 1 až 3-mesačných pokladničných poukážok (BIL). Opäť platí myšlienka, že čím kratšia doba splatnosti dlhu, tým nižšie riziko.
„Na druhú stranu najväčšie odlevy možno vidieť na rizikovejších dlhopisoch, ako sú korporátne dlhopisy, emitované finančne nestabilnými spoločnosťami,“ hovorí Rosenbluth. Aktuálne tieto typy dlhopisov vyplácajú investorom aj 6-8% ročne.
You can now earn more on a 3 month treasury than on A-rated corporate bonds. Don't think this has happened since 1980-81. #interestrates #STIR pic.twitter.com/hG6z7Dqwsq
— Greg (@GS_CapSF) May 8, 2023
Nezabúdajme na akcie
Investori, ktorí sa pripravujú na zníženie dlhového stropu, nepoužívajú len krátkodobé dlhopisové fondy. Značné pohyby možno vidieť aj na akciových fondoch.
Podobne ako dlhopisy, investori nalievajú peniaze do indexových fondov, ktoré sú známe svojou nízkou volatilitou. Medzi ne patrí Invesco S&P 500 Low Volatility ETF (SPLV) a Consumer Staples Select Sector SPDR (XLP).
Spoločnosti v týchto indexoch podnikajú najmä v zdravotníckom a spotrebiteľskom sektore. Ide tak o spoločnosti, ktorým by sa malo dariť v každých trhových podmienkách.
„Ak sa krízu skutočne podarí odvrátiť, investori, ktorí zostali zainvestovaní v trhu budú pravdepodobne šťastnejší než tí, ktorí sa snažili trhy časovať,“ dodal Rosenbluth na záver.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- 4 scenáre vyrovnania dlhového stropu v USA: Ako by reagovali trhy?
- Čo odporúča najväčšia investičná spoločnosť na svete?
- Zopakuje Fed chybu z minulosti? Profesor varuje pred návratom vysokej inflácie
- Americký trh práce je stále silný. Je to ale dobrá správa?
Zdroj : investors.com