Connect with us

Čo hľadáte?

Trhy dnes posilňujú – Deutsche Bank však varuje pred pádom S&P500 o ďalších 23%

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Posledný obchodný deň tohto týždňa vyzerá optimistickejšie – darilo sa trhom v Číne, posilňujú tie v Európe a futures na S&P500 či Nasdaq sa zelenajú tiež. Deutsche Bank však medzitým varuje pred recesiou a medvedím trhom a svet trápi možné vypuknutie vážnej potravinovej krízy. 

Čína urobila dôležitý krok pre podporu dopytu po nehnuteľnostiach

Akciám v ázijsko-pacifickom regióne sa v posledný obchodný deň tohto týždňa prevažne darilo.

Zaujímavé posilnenie zaznamenal hongkonský index Hang Seng, ktorý posilnil o 2,58%, kým technologický Hang Seng Tech až o 4,3%. Čínske akcie kótované v Hongkongu prevažne posilňovali, pričom Xpeng posilnil až o 7,43% a Baidu o 5%.

Darilo sa aj investorom na pevninskej Číne, keďže v pluse uzavreli piatkové obchodovanie dva najsledovanejšie indexy – Shanghai Composite v pluse 1,6% a Shenzhen Component dopadol ešte lepšie, keď vzrástol až o 1,82%.

Z čínskych trhov zaujalainformácia o tom, že jednoročná referenčná úroková sadzba centrálnej banky PBoC zostala na úrovni 3,7%, ale o 15 bázických bodov bola znížená sadzba 5-ročných úverov (LPR). ,,Ide o dlho očakávaný krok na pozadí pandémie covidu a toto zníženie je väčšie, ako očakával trh,” povedal Chaoping Zhu, stratég pre globálne trhy z JPMorgan Asset Management, ktorý naznačil, že tento krok môže pomôcť zvýšiť dopyt na trhu s nehnuteľnosťami a pozemkami.

Hlavný čínsky ekonóm z Capital Economics Julian Evans-Pritchard doplnil, že zmieňované zníženie LPR je najväčším zaznamenaným znížením a je zamerané na podporu dopytu po bývaní v Číne.

Za zmienku stojí aj významný deň čínskeho výrobcu elektromobilov Nio, ktorý debutoval na burze v Singapure, čo  znamená, že jeho akcie sú kótované už na troch trhoch. Akcie Nio po otvorení vyskočili o takmer 20%, no na konci obchodného dňa boli už v pluse len niečo vyše tri percentá.

V Japonsku posilňovali indexy Nikei 225 aj Topix a to o 1,27% resp. 0,93% na pozadí informácie, podľa ktorej hlavné spotrebiteľské ceny v Japonsku, ktoré zahŕňajú náklady na energiu, no nie potraviny, vzrástli medziročné o 2,1%, čo je v súlade s odhadmi ekonómov podľa prieskumu Reuters.

S&P/ASX200 v Austrálii uzavrel deň v raste o 1,15% a juhokórejský Kospi si pripísal 1,81% rast.

Potravinová kríza a európske trhy

Európske trhy začali dnešný deň taktiež posilňovaním – paneurópsky index Stoxx600 je v pluse 1,24%, nemecký DAX posilňuje o 1,34%, britský FTSE 100 o 1,62% a francúzsky CAC o 0,83%.

Napriek tomuto rastu sú však európske akcie stále na ceste k negatívnemu týždňu, keďže včerajší deň uzavreli výrazne nižšie pre obavy z inflácie a hrozivé výsledky maloobchodných spoločnosti v USA Target a Walmart, ktorých možný dopad popisujeme v tomto texte nižšie.

Európskych investorov pochopiteľne naďalej znepokojuje aj vojna na Ukrajine a jej geopolitické dôsledky, ktoré vedú k rastu cien energii a potravín na celom svete. Svetový potravinový program (The World Food Programme) včera oznámil, že neotvorenie ukrajinských prístavov, z ktorých smeruje extrémne významný export mnohých plodín do okolitého sveta, bude „vyhlásením vojny globálnej potravinovej bezpečnosti“. Rusko ovládajúce tieto oblasti však podmieňuje otvorenie týchto prístavov zrušením západných sankcií, čo je zdá sa nesplniteľná požiadavka Kremľa.

Vojna na východe Európy bude podľa analytikov poručovať pravdepodobne polčas celého leta, pričom niektorí vysokopostavení Ukrajinci v uplynulých dňoch naznačili, že skončiť by sa mohla najskôr koncom tohto roka. Také dlhé trvanie konfliktu však môže medzitým urobiť ešte mnoho ďalších ekonomických škôd a v mnohých chudobných oblastiach sveta spôsobiť vážnu potravinovú krízu.

Hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas počas prebiehajúceho samitu G7, kde sa rieši aj vojna na Ukrajine a jej ekonomické dopady, povedal, že lídri najsilnejších ekonomík sveta očakávajú zlepšenie situácie v súvislosti s dodávateľskými reťazcami a zmiernenie niektorých globálnych tlakov. Upozornil však, že optimistickejšie výhľady sú stále pod tlakom niektorých potenciálnych rizík.

Európska spoločnosť Rockwoll International dnes posilňuje o vyše 7% po pozitívnych earnings. Na opačnom konci po zlých celoročných výsledkoch hospodárenia je švajčiarska firma s luxusným tovarom Richemont, ktorá oslabuje o vyše 10%.

Reporty maloobchodných reťazcov priliali v USA olej do ohňa

Americké indexy včera pokračovali v  oslabovaní, keď Dow klesol o ďalších 0,75%, S&P500 o 0,58% a Nasdaq o 0,26%. Nešlo však ž o také katastrofálne prepady ako v stredu.

Dnešné pre-market hours vyzerajú optimistickejšie, keďže futures Dow posilňuje o 0,7%, S&P500 o 0,87% a Nasdaq až o 1,34%.

S&P500 je aktuálne od historických maxím, ktoré stanovil začiatkom januára, vzdialený takmer 19%, pričom mnohí analytici za medvedí trh radi klasifikujú oslabenie o 20% od 52-týždňového maxima. Inak povedané opäť sa skloňuje možnosť príchodu bearmarketu.

Americkým akciám okrem bežne zmieňovaných negatívnych tlakov ako sú rastúca inflácia, sprísňujúca sa monetárna politika centrálnych bánk a problémy s dodávateľskými reťazcami v tomto týždni dali poriadne zabrať aj negatívne reporty maloobchodných spotrebiteľov – obzvlášť Target a Walmart. Tie totiž naznačujú, že spotrebitelia v USA začínajú šetriť.

,,Zatiaľ čo súčasný výpredaj spôsobuje veľa krížových prúdov, bezprostredná príčina nedávneho zrýchlenia poklesu akcii sa točí okolo obáv z konania amerických spotrebiteľov. Prvýkrát v období po covide uviazli maloobchodníci s niektorými nadmernými zásobami. Náklady spôsobené infláciou si tiež vyberajú svoju daň na ich zárobkoch. Nakoniec existujú dôkazy, že spotrebiteľ na nižšej úrovni pociťuje tlak z nárastu cien,” zhodnotil situáciu Bill Stone, CIO firmy Glenview Trust.

Okrem Target a Walmart naposledy potvrdil tento trend aj Ross Stores Inc., ďalší maloobchodný predajca, ktorého akcie po včerajších nepresvedčivých earnings klesajú v pre-market hours až o 27%.

V kombinácii s týmito faktormi a vyjadrením šéfa Fed Jeromeho Powella ešte z úvodu týždňa, že prísnu monetárnu politiku so zvyšovaním úrokových sadzieb budú aplikovať, kým neodstanú pod kontrolu infláciu, ide o fundamenty, ktoré akciovým trhom a všeobecnej nálade investorov pre nasledujúce týždne veľa nepridávajú.

Powell nepotešil trhy – Fed bude zvyšovať sadzby, až kým úplne neskrotí infláciu

Negatívne to vidí aj Deutsche Bank, ktorá v analýze naznačila, že ekonomika USA sa môže dostať do recesie a odhadla, že index S&P500 by mohlo v rámci bearmarketu klesnúť až na úroveň 3000 bodov. To by znamenalo až 23% pokles oproti hodnote, na ktorej uzavrel štvrtkový obchody deň.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....