Connect with us

Čo hľadáte?

Všetky trhy sa sústredia na rozhodnutie Fed – témou sú ale aj sankcie a pokračujúce earnings

FED
Zdroj: Unsplash.com

Hlavnou témou dnešného obchodného dňa, bez ohľadu na to, či ide o ázijské, európske, alebo americké trhy, je zasadnutie americkej centrálnej banky Fed. pozornosť si však pýtajú aj európske sankcie voči Rusku či earnings v EÚ a USA. 

Ázijské trhy pokračujú v oslabovaní

Akciám v ázijsko-tichomorskom regióne sa v stredu nedarilo. Hongkonsky Hang Seng klesol o 1,24%, pričom významné akciové tituly tohto indexu Tencent a Alibaba dnes klesli na hodnote o viac ako 3%.

Červený deň má za sebou aj juhokórejský Kospi, ktorý klesol o 0,11% a austrálsky S&P/ASX 200, ktorý oslabil o 0,16%. Najširší index ázijsko-pacifických akcii mimo Japonska (MSCI) klesol o 0,46%.

Trhy v Japonsku a na pevninskej Číne boli aj dnes pre pokračujúce sviatky zatvorené.

Podľa OCBC Trearusy Research môže ďalšiu náladu na ázijských trhoch ovplyvniť dnešné rozhodnutie americkej centrálnej banky Fed o zvýšení úrokových sadzieb, čo je téma, ktorá je aktuálne stredobodom pozornosti obchodníkov po celom svete.

Aj európske trhy začali deň oslabovaním, riešia sa sankcie

Platí to aj o trhoch v Európe, ktoré sa zatiaľ na úvod dňa obchoduje prevažne v červených číslach – najsledovanejší európsky index Stoxx600 oslabuje o 0,44%, nemecký DAX o 0,35% a britský FTSE 100 o 0,3%. Naopak zatiaľ sa darí akciám v oblasti cestovného ruchu a voľného času, ktoré podľa CNBC na úvod dňa posilňujú o 0,8%.

Earnings zohrávajú naďalej kľúčovú úlohu pri pohyboch cien konkrétnych európskych akciových titulov – výsledky hospodárenia dnes ešte pred otvorením obchodných hodín oznámili aj giganti ako sú Volkswagen, UniCredit, Enel, Siemens Healthineers či TeamViewer.

Najvýraznejšie pohyby boli sledované po earnings švédskej stavebnej spoločnosti Skanska, ktorej akcie klesli o 7% po oznámení slabých ziskov za prvý kvartál. Belgická chemická spoločnosť Solvay naopak posilnila o 5% v reakcii na pozitívne vyhliadky firmy a Kindred Group tiež pridal 5% po oznámení, že 10% podiel v tejto firme, ktorá sa špecializuje na online hazardné hry, získal hedžový americký fond Corver Management.

V Európe sa naďalej rieši aj téma vojny na Ukrajine – trhy totiž môžu ovplyvniť ďalšie dodatočné ropné sankcie voči Rusku, ktoré pokračuje v bombardovaní cieľov na východe Ukrajiny, no za posledných 24 hodín zasiahlo aj logistické ciele na západe tejto krajiny. Európska komisia z tohto dôvodu dnes predloží návrh nových sankcií, ktoré sa budú týkať aj šesťmesačného deadline pre ukončenie dovozu ruskej ropy do Európskej únie – výnimku v podobe dlhšieho času na ukončenie dovozu tejto suroviny by však mohli dostať Slovensko a Maďarsko, dve krajiny, ktoré sú od dovozu ruskej ropy mimoriadne závislé.

Dobrej nálade nemusia pridať ani množiace sa správy o možnom rozšírení vojnového konfliktu aj do Moldavska, ktoré sa podľa analytikov už pripravuje na to, že by jej oblasť Podnestersko mohla byť ďalším cieľom ruských vojsk.

Sú americké indexy z najhoršieho von?

Pokiaľ ide o americké trhy platí taktiež vyššie zmieňované – prevažná pozornosť sa sústredí na dnešné pokračovanie mítingu Fed, teda americkej centrálnej banky, po ktorom o 20.30SEČ predstúpi pred novinárov predseda Fed Jerome Powell, aby oznámil, k akému rozhodnutiu s cieľom spomaliť infláciu amerického dolára dospeli.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že Fed oznámi zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov (0,5%) čím sa cieľová úroková sadzba dostane na úroveň 0,75 až 1% bodu. Fed by mal zároveň podľa analytikov oznámiť, že v júni začne so sužovaním kvantitatívnym uvoľňovaním (QE) bezprecedentným spôsobom nafúknutej súvahy a to o 95 miliárd dolárov mesačne.

Prieskum, ktorý realizovala CNBC Fed Survey okrem iného uvádza, že väčšina respondentov sa domnieva, že na konci cyklu zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou sa dostaví recesia. Jej nevyhnutný príchod už včera de facto oznámil bývalý viceprezident Fed Roger Ferguson, o čom sme písali v tomto článku

Trhy očakávajú, že Fed opäť zvýši úrokové sadzby – môže Powell nejako prekvapiť?

Kým trhy očakávajú rozhodnutie Fed, v USA podobne ako v Európe medzitým pokračuje obdobie zverejňovania hospodárskych výsledkov akciových firiem za prvý kvartál 2022.

Spoločnosť Lyft sa po neuspokojivých earnings prepadá v pre-markets už o hrozivých 27%, AirBnb posilnil v pre-markets o 5% v očakávaní rastúceho cestovného ruchu a Starbucks pridal taktiež 5%, nakoľko trhy pozitívne reagujú na fakt, že tržby firmy prekonali odhady analytikov. Dnes by mali výsledky oznámiť firmy ako CVC Health, Uber či Yum Brands.

Pokiaľ ide o výkonnosť amerických indexov, včera mierne posilňovali, čo znamená, že pokračovali v odraze od aprílového dňa, počas ktorého výrazne krvácali. Dow posilnil o 0,2%, S&P500 o 0,48% a Nasdaq o 0,22%. V miernom raste pokračujú aj počas dnešných pre-market hours – Dow o 0,15%, S&P500 o 0,23% a Nasdaq o 0,24%.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...