Connect with us

Čo hľadáte?

Začína Svetové ekonomické fórum v Davose. Americké a európske trhy by sa mohli dnes zelenať

sp500
Zdroj: Unsplash.com

Na ázijských trhoch prevládala zmiešaná nálada, tie európske sa zatiaľ prevažne zelenajú a v USA futures vyzerajú na mierne posilnenie od úrovní bearmarketu.

Hang Seng stratil, veľký prepad Xpeng

V úvodný deň nového obchodného týždňa sa akcie v ázijsko-pacifickej oblasti obchodovali v zmiešanej nálade.

Nedarilo sa hongkonskou indexu Hang Seng, ktorý napokon ukončil deň v strate 1,19%. Šíriš hongkonský technologický index Hang Seng Tech však oslabil až o 2,65%, keďže nepriaznivo naň vplývali ďalšie poklesy akcii Alibaba (-3,52%) či Bilibili (-4,22%).

Najväčšie akciové indexy na pevninskej Číne svoju cenu výraznejšie nezmenili, keďže Shanghai Composite posilnil len o 0,01% a Shenzhen Component klesol nepatrne o 0,06%.

Za zmienku stojí prepad čínskeho výrobcu elektromobilov Xpeng, ktorý po oznámení kvartálnych výsledkov oslabil na burze v Hongkongu o takmer 9%, no potom časť strát zmazal, aby uzavrel deň „len” v strate 6,58%.

Na japonských trhoch bola o čosi lepšia nálada keď indexy Nikkei 225Topix posilňovali o 0,98% resp. 0,92%. Austrálsky S&P/ASX 200 uzavrel deň tam, kde ho cca začal, s konečným výsledkom +0,05%.

Stoxx600 začína týždeň miernym posilňovaním, štartuje fórum v Davose

Obchodný deň v Európe začal paneurópsky index Stoxx600 miernym posilňovaním o 0,27%, pričom v pluse je aj britský FTSE 100 s rastom o 0,65% a nemecký DAX, ktorý posilňuje o 0,49%. Naopak mierne klesá francúzsky CAC (-0,07%).

Zaujímavý je priebežný pohľad na akcie Siemens Gamesa, ktoré posilňujú už o 6,39%, čo možno odôvodniť pozitívnou reakciou na to, že Siemens Energy ponúkla možnosť kúpiť všetky nesplatené akcie spoločnosti za 4,06 miliardy dolárov.

Vo švajčiarskom Davose sa tento týždeň začína Svetové ekonomické fórum, na ktorom sa stretávajú politickí a obchodní lídri z celého sveta. Tohtoročný summit prichádza po niekoľkých rokoch pandémie a v čase vojny na Ukrajine – dá sa preto predpokladať, že týmto témam sa bude venovať hlavná pozornosť.

Americké trhy sú na hrane bearmarketu

Pokiaľ ide o americké trhy, na nich ukončil minulý týždeň S&P500 rastom o nepatrných 0,01% a Dow rastom o nepatrných 0,03%, kým Nasdaq oslabil o ďalších 0,30%. Ešte dôležitejšie je však poznamenať, že S&P500 počas piatkového obchodovania na nejaký čas klesol o 20% od januárového historického maxima, čo znamená, že vo všeobecnom štandardnom ponímaní podčiarkol “medvedí trh”, hoci časť analytikov tvrdí, že na spečatenie tohto konštatovania by musel pod touto úrovňou uzavrieť aj obchodný deň, čo sa v piatok nestalo.

Začal sa na akciovom trhu medvedí trh? Index S&P500 klesol o 20% od ATH

Dnešné pre-market hours vyzerajú o čosi pozitívnejšie, keďže futueres na Dow posilňujú o 0,43%, na S&P500 o 0,51% a na Nasdaq 0 0,48%.

Pokiaľ ide o náladu na trhu, neprispievajú jej viaceré nutné konštatovania – Nasdaq zaznamenal minulý týždeň siedmy negatívny týždeň v rade, čo sa stalo prvýkrát od roku 2001. Tento technologický index zároveň zaznamenal v piatok svoju najnižšiu hodnotu od novembra 2020, čo znamená, že zmazal takmer celý rast od pandémie covid-19.

Technologické akcie zažívajú najväčší výplach od roku 2001 po spľasnutí dot-com bubliny

Lichotivo neznie ani konštatovanie, že Dow Jones Industrial Average sa “červenal” dokonca už 8-týždeň v rade, čo sa naposledy stalo takmer pred 100 rokmi – v roku 1923. S&P500 rovnako ako Nasdaq oslabil siedmy týždeň v rade, čo sa naposledy aj v jeho prípade stalo v roku 2001.

Nutné je uviesť, že najhoršiu týždennú výkonnosť zaznamenal v USA spotrebiteľský sektor, ktorý sa prepadol o 8,63%, čo bol najväčší prepad od marca 2020, kedy pandémia vypukla v západnom svete. Podstatné je to aj kvôli tomu, že dáta Walmart a Target z minulotýždňových earnings naznačujú, že spotrebitelia začínajú šetriť.

Tento týždeň bude zaujímavý opäť aj z pohľadu kvartálnych výsledkov – earnings oznámi napríklad už v pondelok ešte pred začiatkom obchodovania Zoom Video a následne v priebehu týždňa aj firmy ako sú Costco, Nvidia, Dollar General, Nordstrom či Macy’s.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, .cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...