Connect with us

Čo hľadáte?

Akciové trhy po zverejnení dát o inflácii v USA stúpajú – niektorí veria, že našli dno (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Obchodovanie na globálnych trhoch prebieha v pozitívnej nálade, nakoľko mnohí investori vyhodnocujú čísla o inflácii v USA veľmi pozitívne. Analytici však upozorňujú, že jeden report nemôže okamžite zmeniť celkový sentiment. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Nálada na ázijských trhoch bola vo štvrtok pozitívna, čo do značnej miery možno pripísať celkovému zlepšenému sentimentu na trhoch po medializácii včerajších dát o vývoji inflácie v USA (téme sa venujeme v tomto článku nižšie).

Hongkonský najsledovanejší index Hang Seng stúpol vo štvrtok o 2,06% a technologický Hang Seng Tech o 3,21%. Posilňovali aj indexy na pevninskej Číne, kde Shanghai Composite stúpol o 1,6% a Shenzhen Component o 2,05%.

V pluse skončili aj austrálsky S&P/ASX200 (+1,12%), juhokórejské KospiKosdaq (+1,73% resp. +1,45%) a tiež najširší ázijsko-pacifický index MSCI mimo Japonsko, ktorý posilnil o 1,64%.

V Japonsku sa dnes pre sviatky neobchodovalo a tak miestne indexy Nikei 225 či Topix si nemohli užiť pozitívnejší sentiment skrz vlastné posilňovanie.

Pokiaľ ide o správy z regiónu, zajalo najmä varovanie Čínskej centrálnej banky (PBoC) pred rizikami rastúcej inflácie, keďže čísla, ktoré boli medializované v stredu ukázali, že v Číne je najvyššia inflácia za posledné dva roky.

Správa PBoC poukázala na tri hlavné faktory, ktoré prispievajú rastu cien v Číne – ide o oživenie spotreby po vlne omikronu, efekt kolísania globálnych cien energii a rýchly obrat cyklu bravčového mäsa. ,,Vidíme evidentne rastúce obavy z inflačného rizika zo strany PBoC, čo sa môže prejaviť v jej budúcich rozhodnutiach,“ varovala správa od Citi.

Vo štvrtok zaujalo posilnenie akcii developera Longfor Group o 4,31%, ktorý oznámil, že neodloží platbu svojho dlhu. Stalo sa tak deň po prepade o 19% po tom ako čínsky developer informoval, že jeho zmluvné tržby v prvých siedmich mesiacoch klesli o 58% v porovnaní s rovnakým obdobím v predošlom roku.

Japonská nadnárodná holdingová spoločnosť SoftBank Group medzitým oznámila, že zníži svoj podiel u čínskeho technologického giganta Alibaba prostredníctvom skorého vyrovnania predplatných forwardových zmlúv na približne 242 miliónov amerických vkladových potvrdení (American Depository Receipts). Podľa odhadov banky to zvýši jej zisk pred zdanením o 34 miliárd dolárov.

,,Budeme schopní eliminovať obavy z budúcich hotovostných tokov a navyše znížime náklady spojené s týmito predplatnými forwardovými zmluvami,“ uviedla SoftBank doplňujúca, že tento krok posilní jej obranu proti „drsnému“ trhovému prostrediu.

Európa

Európske indexy sa po včerajšom posilnení dnes priebežne obchodujú štartovacích úrovní – Stoxx600 je v pluse 0,2%, nemecký DAX veľmi mierne oslabuje, britský FTSE 100 je vo veľmi miernom pluse a francúzsky CAC rastie o zhruba 0,15%.

Earnings dnes zverejňujú viaceré zaujímavé európske spoločnosti vrátane Siemens, Thyssenkrupp, Bilfinger, Rabobank, Zurich Insurance, Deutsche Telekom či Aegon.

Posledný zmieňovaný posilnil od otvorenia obchodných hodín už takmer o 8%, keďže zlepšil počas kvartálnych výsledkov svoj celoročný výhľad. Naopak výrazný pokles o viac ako 13% evidovať u akcii IT firmy Netcompany, ktorá musela oznámiť počas earnings mimoriadne neuspokojivé výsledky.

USA

Náladu na globálnych trhoch v posledných 24 hodinách a pravdepodobne aj v nasledujúcich dňoch ovplyvňujú najmä čerstvé dáta o vývoji inflácie v USA. Ako sme vás informovali už včera inflácia podľa Indexu spotrebiteľských cien klesla v júli na 8,5% medziročného rastu, čo je menej, než očakávali prieskumy (8,7%) a zároveň menej, než 9,1% reportovaných v júni.

TOP: Inflácia v USA klesla v júli výraznejšie, než sa očakávalo!

Tieto čísla v kombinácii s informáciami z trhu práce, ktoré dopadli v júli tiež pozitívne, naznačujú, že Fed by mohol v septembri zvýšiť sadzby len o 50 bázických bodov a nie o 75 bodov, ako tak urobil v júni a júli. Podľa nástroja Fed Watch od CME tomu aktuálne verí zhruba 60% investorov.

Americké indexy reagovali na tieto dáta v stredu pozitívne, pričom Dow ukončil deň v pluse 1,63%, S&P500 v pluse 2,13% a Nasdaq až v pluse 2,89%. Pre-market hours naznačujú, že americké trhy by mohli rásť aj dnes, keďže tri najsledovanejšie indexy sú v puse v rozmedzí od 0,2% do 0,3%.

Pozitívne čísla pomohli včera najmä k výraznému rastu technologických titulov – napríklad Meta Platforms a Netflix posilnili o zhruba 6%.

Podľa Lindey Bellovej, hlavnej trhovej a peňažnej strategičky z Ally Invest mohli mnohí investori vyhodnotiť včerajšie čísla tak optimisticky, až sa domnievajú, že akciový trh dosiahol v predošlých týždňoch svoje dno.

Skeptickejší boli Brian MartinDaniel Hynes z ANZ Research, ktorí skonštatovali, že trhy sa zjavne potešili zlepšením číslam o inflácii, avšak upozornili, že je pred nami naďalej dlhá a tŕnistá cesta. ,,Veľmi pochybujeme, že jeden mesačný dátový bod bude stačiť na to, aby Fed stiahol svoju prísnu menovú politiku,“ upozornili, že možnosť ďalšieho prísneho zvyšovania úrokových sadzieb je stále v hre.

Pred ďalším mítingom Fed, ktorý sa uskutoční 20. až. 21. septembra, sú na programe ešte minimálne dva ďalšie dôležité reporty v podobe dát o kondícii trhu práce za august a dát o vývoji inflácie za august. Oba budú zverejnené v septembri ešte pred dvojdňovým stretnutím guvernérov americkej centrálnej banky a ešte viac naznačia, ako by mohol postupovať Fed zo zvyšnej  časti roka.

Zdroje: investing.com, cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...