Connect with us

Čo hľadáte?

Akciový trh reagoval na Fed veľmi pozitívne – zmení náladu dnešné HDP?

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Štvrtkovú náladu na trhoch v Ázii, Európe a USA ovplyvnilo najmä zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Aktuálny pohľad na to, čo sa deje v týchto regiónoch z pohľadu investorov vám prinášame v tradičnom doobedňajšom súhrne FTnews.sk.

Ázia

Akciovým trhom v ázijsko-pacifickej oblasti sa vo štvrtok prevažne darilo. Spomedzi hlavných indexov klesol len hongkonský Hang Seng, ktorý oslabil o 0,2%.

Zisky v regióne naopak viedol austrálsky S&P/ASX 200, ktorý posilnil o 0,97%. Pridali sa k nemu aj juhokórejské KospiKosdaq, ktoré rástli o 0,82% resp. 033% a tiež indexy na pevninskej Číne, kde Shanghai Composite posilnil o 0,23% a Shenzhen Component, ktorý rástol o 0,23%.

Pozitívna nálada bola taktiež v Japonsku, kde indexy Nikkei 225 a Topix posilnili o 0,36% respektíve 0,16% a tiež u najširšieho ázijsko-pacifického indexu mimo Japonsko MSCI, ktorý rástol o 0,8%.

Pokiaľ ide o správy z ázijcko-pacifickej oblasti zaujali najmä tieto dve:

  • Podľa austrálskeho štatistického úradu stúpli v Austrálii maloobchodné tržby v júni o 0,2%. Ekonómovia oslovení v ankete Reuters však predpokladali rast o 0,5% v porovnaní s 0,9% rastom v máji. Inak povedané tieto čísla nenaplnili očakávania
  • Akcie juhokórejského Samsung po zverejnení kvartálnych earnings mierne posilnili. Vyplýva z nich, že firme sa darilo o čosi lepšie, než očakávali analytici a to v prevádzkovom zisku aj v tržbách.

Európa

Obchodovanie na európskych trhoch je dnes zatiaľ oprané – kým paneurópsky Stoxx600 posilňuje o 0,25%, nemecký DAX klesá o 0,25% a rovnako tak oslabuje aj britský FTSE 100 (-0,3%). V neutrálnej hodnote je v čase písania článku francúzsky CAC.

Earnings v Európe dnes hlásili Barclays, Shell, Nestlé, Orange, EDF, Totalenergies, Stellantis, Leonardo, Prada, Diageo či BT.

Pozornosť si vypýtali najmä výsledky britskej banky Barclays, ktoré zaznamenali v druhom kvartáli 48% prepad zisku. Britský gigant vykázal čistý zisk 1,3 miliardy dolárov, čo bolo o čosi menej než očakávali analytici podľa Refinitiv. Akcie spoločnosti zatiaľ klesajú o vyše jedno percento.

Pokiaľ ide o reporty z regiónu, investorov budú dnes zaujímať najmä dáta z prieskumu týkajúceho sa júlovej podnikateľskej klímy a ekonomického sentimentu v eurozóne.

Rovnako tak bude publikovaný predbežný report týkajúci sa júlovej inflácie v Nemecku. Ten veľa napovie o tom, ako vplývajú cenové tlaky na najväčšiu európsku ekonomiku a či majú naďalej stúpajúcu tendenciu.

USA

Hlavnou témou nielen v USA, ale aj v ostatných regiónoch, bol míting Fed a následne oznámenie americkej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb o ďalších 75 bázických bodov. Tému sme podrobnejšie rozobrali aj v tomto článku, no venujeme sa jej aj v ďalších riadkoch tohto textu.

Fed zvýšil sadzby a tvrdí, že americká ekonomika nie je v recesii

Americké indexy na „verdikt“ centrálnej banky reagovali v stredu veľmi pozitívne, čoho dôkazom je posilnenie indexu Dow o 1,37%, indexu S&P500 o 2,62% a indexu Nasdaq až o 4%. Dnešné pre-market hours však už naznačujú korekciu tohto rastu a ďalšiu volatilitu, keďže futures Dow klesajú o 0,15%, S&P500 o 0,39% a Nasdaq už o takmer celé percento.

Trhy zobrali pozitívne najmä na náznak šéfa Fed Jeromeho Powella, že v nasledujúcich mesiacoch spomalia tempo zvyšovania sadzieb (rozumej pravdepodobne nezvýšia sadzby o ďalších 75 bodov), avšak je nutné upozorniť, že do 20-21. septembra, kedy je ďalší míting FOMC, budú zverejnené ešte dva reporty CPI (Index spotrebiteľských cien v USA) vypovedajúce o vývoji inflácie v USA a tiež mnoho dát, ktoré sa budú týkať trhu práce a vývoja ekonomiky. Analytici ING preto upozornili, že za taký dlhý čas sa toho môže stať ešte naozaj veľa.

,,Bezprostrednou prioritou je dostať infláciu pod kontrolu, ale myslíme si, že Fed na septembrových a novembrových stretnutiach FOMC prejde na zvýšenie po 50 bázických bodov a v decembri na 25 bodov,“ uviedli vo svojej poznámke naznačujúc, že ak sa nič významné nezmení, Fed by mohol naozaj „spomaliť“.

Powell včera taktiež vyhlásil, že nepovažuje stav americkej ekonomiky za taký vážny, aby sa dalo hovoriť o recesii, no Mark Kiesel, hlavný investičný riaditeľ v Pimco uviedol, že riziká recesie stále rastú.

Dobrú náladu na trhoch po zverejnení rozhodnutia Fed varuje nepreceňovať Mark Haefele, investičný riaditeľ UBS Global Wealth Management, ktorý skonštatoval, že trvale zlepšenie nálady na trhoch je nepravdepodobné, pretože Fed nevidí dosť dôkazov o klesajúcej inflácii, aby signalizoval, že koniec zvyšovania sadzieb sa blíži.

,,Zatiaľ čo inflácia v najbližších mesiacoch zrejme klesne, pravdepodobne bude stále nad cieľmi centrálnej banky. Údaje siahajúce až do roku 1975 naznačujú, že hodnotové sektory majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky keď je inflácia nad 3%, pričom očakávame, že na to si ešte nejaký čas počkáme. Rastové akcie sú navyše stále drahé v porovnaní s hodnotovými akciami,“ uviedol.

K rastu cien akcii sa vyjadril aj Ed Moya, hlavný analytik z Oanda, ktorý skonštatoval, že nálade investorov prispela kombinácia dvoch faktorov vyplývajúcich z tlačovej konferencie Fed – konštatovanie, že ekonomika funguje stále dobre a náznak, že Fed pravdepodobne spomalí tempo zvyšovania sadzieb.

Okrem zvyšovania sadzieb zaujala v USA aj pokračujúca sezóna earnings – čiže hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem.

Najväčšiu pozornosť si vypýtala spoločnosť Meta Platforms, čiže bývalý Facebook, ktorý zverejnil neuspokojivé kvartálne výsledky. V reakcii na ne klesajú akcie firmy Marka Zuckerberga počas pre-market hours už o vyše 5%.

Ford počas earnings naopak potešil a aj vďaka tomu, že oznámil zvýšenie dividendy, stúpajú jeho akcie mimo hlavných obchodných hodín o viac ako 5%.

Dnes sa bude pozornosť investorov sústrediť na čerstvý report týkajúci sa amerického HDP za druhý kvartál, keďže po technickej stránke sa môže americká ekonomika dnes ocitnúť v recesii. Pre toto konštatovanie stačí, aby HDP klesalo dva kvartály po sebe, pričom v Q1 2022 oslabilo o 1,6%. Analytici sú v prognózach veľmi opatrní a zatiaľ sa v prieskume Dow Jones prikláňajú k tomu, že za druhý kvartál bude ekonomicky rast predstavovať 0,3%.

Šéf Fed Jerome Powell k tejto téme skonštatoval, že ak by aj HDP opäť kleslo, neznamenalo by to, že americká ekonomika je v reálnej recesii. Písali sme o tom tu.

Na záver dopĺňame, že dnes sú na programe ďalšie zaujímavé earnings vrátane gigantov AppleAmazon. O tom, prečo najmä dáta od Apple budú ostro sledované sme písali v tomto článku.   Earnings dnes zverejnia aj Mastercard, Pfizer či Merck & Company.

Ako dopadli earnings Microsoft, Alphabet (Google) a prečo sú dôležité výsledky Apple?

Zdroje: cnbc.com,cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....