Connect with us

Čo hľadáte?

Čo môže znamenať ruská invázia na Ukrajinu pre akciové a komoditné trhy?

Rusko trhy
Zdroj: Pixabay.com

Rusko-ukrajinský konflikt spôsobil, že téma nebezpečne rastúcej inflácie sa dostala aspoň na nejaký čas do úzadia. Náladu na trhoch s akciami a komoditami totiž v súčasnosti najviac ovplyvnia udalosti najbližších dní s ohľadom na kroky, ktoré urobia Rusko a západní spojenci po včerajšom rozhodnutí Vladimíra Putina a jeho vlády. 

Ako sme vás informovali už dnes ráno, akcie aj kryptomeny pokračujú v oslabovaní. Dôvodom je fakt, že ruský prezident Vladimír Putin včera uznal dva ukrajinské regióny Doneck a Luhansk za nezávislé štáty a zároveň do nich poslal ruské vojska s cieľom “udržovať mier”. Rusko tým pádom porušilo druhú Minskú dohodu z roku 2015 a v podstate porušilo medzinárodné právo.

Prečítajte si tiež:

Akcie aj kryptomeny pokračujú v oslabovaní. Putin prilial olej do ohňa

Čaká sa na sankčné kladivo

Téme ďalších možných dopadov geopolitického napätia, ktorá pravdepodobne bude pokračovať sankciami zo strany západných spojencov, sa venoval portál MarketWatch.

Ten najprv citoval Clausa Vistesena, hlavného ekonóma pre eurozónu v Pantheon Macroeconomics, ktorý skonštatoval

,,Západní lídri to budú vnímať ako prekročenie jasnej červenej čiary… ide o priblíženie sa k bodu, pri ktorom padne sankčné kladivo. Ak sa tak stane, uvidíme prudký prepad, ceny energii sa zvýšia a akcie padnú.” 

Trhy v skutočnosti začali oslabovať už včera (odhadnúť od toho, že hrozba vojny na Ukrajine ovplyvňovala trhy výrazne už v minulom týždni). Nedarilo sa európskym ani ázijským trhom, nuž a tie ruské majú za sebou najhorší deň od roku 2008. V USA sa včera oslavoval Deň prezidentov, čo znamená, že na výkonnosť významných amerických indexov od S&P500 po NASDAQ si budeme musieť počkať až do utorňajšieho poobedia. Futures na S&P500, DOW aj Nasdaq však nevyzerajú veľmi optimisticky.

Európska Únia, Veľká Británia aj USA medzitým avizujú, že v prípade sankcii nebudú po včerajšku otáľať a je možné, že konkrétne prvé sankčné kroky voči Rusku predstavia spojenci už v najbližších hodinách (budeme sa snažiť priebežne vás o tom informovať).

Pozornosť sa sústredí na ceny energii

Pozornosť investorov sa teraz sústredí na ceny energii, keďže analytici varujú, že ropa pravdepodobne vystrelí nad psychologicky silnú úroveň 100 dolárov za barel.

,,Biden je pevne presvedčený o tom, že Ukrajinu je nutné brániť a že sankcie, ako je napríklad blokovanie predaja energii, budú zavedené ako protiváha voči militantnej akcii Ruska. Keďže ceny ropy sú už na niekoľkoročných maximách v dôsledku nevyrovnanej ponuky a dopytu, ďalšie napätie by mohlo znamenať ďalší nárast (nad úrovne 100 dolárov), čo by mohlo negatívne ovplyvniť americkú aj globálnu ekonomiku,“ upozornil Larry Adam, ktorý je investičným riaditeľom Private Client Group v investičnej americkej banke Raymond James.

Adam následne uviedol, že napriek všetkým známym faktom treba zostať optimistickí a veriť v diplomatické riešenie a deeskaláciu konfliktu. Ak by sa tak stalo, z ceny ropy by mohla odpadnúť tzv. “geopolitická prirážka”, ktorú v tomto momente odhaduje na 5 až 10 dolárov, čím by sa podľa neho mohla vrátiť ku koncoročnému cieľu 80 USD za barel.

Okrem ropy sa orientuje pozornosť aj na zemný plyn, keďže Rusko je jeho kľúčovým dodávateľom pre západnú Európu a eskalácia napätia prispieva k prudkému rastu cien v tomto regióne.

,,Celkovo by bolo zvýšenie cien energii v Európe a na celom svete najpravdepodobnejším spôsobom, akým by ruská invázia spôsobila zvýšenú volatilitu na trhoch,” dopĺňa MarketWatch.

Nie všetci sú však presvedčení, že výrazné prerušenie dodávok, najmä ropy, musí byť nevyhnutným krokom spojeným s očakávanými sankciami Západu. ,,Máme podozrenie, že ani Západ a ani Rusko nemajú veľkú chuť obmedzovať obchod s energiou a že ceny by mohli pomerne rýchlo klesnúť,” domnievajú sa analytici Capital Economics. ,,Naopak Západ už predtým sankcionoval ruských producentov kovov a keďže väčšina ruského exportu obilia odchádza z čiernomorských prístavov, riziko prerušenia týchto dodávok je vysoké.”

Ak by mali pravdu, „dariť” by sa mohlo cenám pšenice, ktorej hodnota by pre jej nedostatok mohla posilniť. Rusko a Ukrajina sú totiž hlavnými vývozcami obila. Pšenica je aktuálne na približne mesačnom maxime a futures na sójové bôby v pondelok večer posilnili o 1,62%.

Dokážu sa akcie rýchlo spamätať?

Larry Adam tiež pripomenul zaujímavý fenomén odolnosti akciových trhov voči geopolitickým vplyvom – či už išlo o vojny alebo teroristické útoky. Upozornil, že od roku 1990 po takýchto situáciách dokázali akcie po náznaku upokojenia sa v priemere posilniť za 6 mesiacov až o 4,6%. ,,Vo všeobecnosti platí, že politika FED a ekonomické podmienky majú tendenciu byť dlho dlhodobejšími hnacími silami ekonomiky a finančných trhov než izolované geopolitické situácie. Ekonomické a trhové dôsledky invázie môžu predstavovať krátkodobé riziko poklesu pre globálnu ekonomiku a spôsobiť pretrvávanie volatility trhu,” dodal.

Upozorňujeme, že obsah tohto článku v žiadnom prípade nemožno vnímať ako investičnú radu a že slúži len na informačné účely.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...