Connect with us

Čo hľadáte?

Obchodný týždeň môže začať pozitívne – najdôležitejšie dáta prídu v stredu (doobedňajší súhrn)

akcie
Zdroj: Canva.com, Unsplash.com

Nálada na akciových trhoch je v pondelok prevažne optimistická. Zaujali čerstvé čísla z Číny, podporiť ich môžu tie z Európy a pozornosť sa už sústredí na stredu. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Ázia

Na ázijských trhoch sa obchodovalo v prvý deň nového obchodného týždňa v zmiešanej nálade. Negatívne ich ovplyvnili najmä technologické akcie čínskych spoločnosti AlibabaJP.com, ktoré klesli o 4,09% resp. 3,02%, v dôsledku čoho klesol technologický hongkonský index Hang Seng Tech o 0,59%. Najväčší hongkonský index Hang Seng sa obchoduje v mínuse približne 0,8%.

Darilo sa naopak indexu Cathay Pacific, ktorý poskočil o 1,53% vďaka uvoľnení covid opatrení, keďže hotelová karanténa pre cestujúcich v Hong Kongu bude skrátená zo sedem na tri dni.

Akcie na pevninskej Číne prevažne posilňovali, pričom index Shanghai Composite vyrástol o 0,31% a Shenzhen Component o 0,27%.

Nálade mohli prispieť čínske obchodne údaje za júl, z ktorých vyplýva, že čínsky vývoz (export) denominovaný v dolároch stúpol o 18% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021. Ide o najrýchlejšie tempo rastu v tomto roku a tiež prekonanie očakávaných 15% podľa odhadov agentúry Reuters. Pokiaľ ide o import, ten sa zvýšil o 2,3% v porovnaní s rovnakým mesiacom pred rokom, čo je menej, než sa očakávalo (3,7%).

V Japonsku posilnili indexy Nikkei 225 a Topix o 0,26% resp. 0,22%, k čomu prispeli aj earnings SoftBank, ktoré napriek vykázaniu straty za druhý kvartál v podobe 21,68 miliárd dolárov mierne posilnili.

Deň ukončil pozitívne, hoci veľmi mierne, aj juhokórejské indexy KospiKosdaq. Z Južnej Kórei zaujali správy v súvislosti s významným výrobcom čipov SK Hynic, ktorý bude musieť zaplatiť viac než sa očakávalo mestu Yeoju, ktoré mu ma povoliť výstavbu potrubia pre prepravu obrovského množstva vody do závodu v inom meste. V reakcii na to klesli akcie SK Hynic o vyše 2%.

Austrálsky index S&P/ASX 200 skončil deň na približne rovnakej úrovni ako ho začal, pričom z Austrálie zaujalo oznámenie ťažobnej spoločnosti OZ Minerals, ktorá sa rozhodla odmietnuť ponuku BHP na odkúpenie za 5,76 miliardy dolárov.

Európa

Nálada na európskych trhoch je v prvý deň obchodného týždňa priebežne optimistická – rastú najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 (+0,5%), ale aj nemecký DAX, francúzsky CAC či britský FTSE 100 a to v rozmedzí od 0,3 do 0,7%.

Akciový trh v Európe sa tak spamätáva z piatkového oslabenia, kedy Stoxx600 stratil 0,8% v reakciu na dáta o trhu práce v USA, ktoré naznačujú že americká ekonomika ešte nie je v recesii, čo môže poskytnúť Fedu, čiže americkej centrálnej banke, viac komfortu pri ďalšom prísnom zvyšovaní úrokových sadzieb.

Dnes doobeda by mal byť v Európe zverejnený júlový Sentix economic sentiment index, ktorý bude vypovedať o sentimente investorov v eurozóne a veľa tak napovedať do najbližších týždňov.

V Európe medzitým pokračujú earnings – napríklad Siemens Energy dnes ráno oznámila dáta, ktoré investorov nepotešili, a tak jej akcie klesli o takmer 4%. Firma počas zverejňovania výsledkov varovala pred vyššou čistou stratou pre rok 2022 a oznámila straty okolo 200 miliónov eur pre reštrukturalizáciu podnikania v Rusku.

Energetická spoločnosť Veolia z Francúzska (+2%) či akcie britskej odevnej spoločnosti Joules (+33%), ktorá môže uzatvoriť partnerstvo s Nexo, naopak trhy potešili.

Pokiaľ ide o najočakávanejšie udalosti tohto týždňa okrem zmieňovaného reportu od Sentix budú investorov zaujímať aj dáta o britskom HDP za druhý kvartál (v piatok), pričom sa špekuluje, či odzrkadlia názor Bank of England, ktorá varovala minulý týždeň pred očakávanou dlhou recesiou.

Pesimistický scenár: Britská centrálna banka očakáva dlhú recesiu a ďalší rast inflácie

USA

Americké indexy S&P500 a Nasdaq v piatok po oznámení dát o trhu práce v USA oslabili o 0,16%, resp. 0,5%, kým Dow mierne posilnil o 0,23%. Pred začiatkom nového obchodného týždňa v USA je nálada o čosi lepšia – futures Dow, S&P500 a Nasdaq stúpajú o 0,28%, 0,3% resp. 0,45%.

Najsledovanejšou udalosťou tohto týždňa bude stredajší report o Indexe spotrebiteľských cien v USA (CPI), ktorý bude vypovedať o tom, či inflácia v USA konečne našla svoj vrchol. Posledný report oznámil medziročnú infláciu na úrovni 9,1% a nepríjemne prekvapil. Analytici očakávajú, že júlové čísla budú vypovedať o medziročnej inflácii na úrovni 8,7% a budú náznakom potenciálneho poklesu rastu cien.

Dáta CPI budú dôležité v kontexte s minulotýždňovými dátami o kondícii trhu práce v USA, ktoré prekonali očakávania a naznačili, že americká ekonomika ešte nie je v recesii. Fed tak má voľné ruky pre ďalšie prísne zvyšovanie úrokových sadzieb. Ak by však dáta o inflácii dopadli dobre (zjavný náznak poklesu inflácie), Fed môže zvážiť menej agresívny prístup, čím by trhy potešil.

,,Silné čísla z trhu práce za minulý mesiac by mali upevniť tvrdenie, že USA v súčasnej dobe nie sú v recesii. Veľký titulkový nárast pracovných miest bol prekvapením a mohol by presvedčiť ľudí, že ekonomika potrebuje na ďalšom zasadnutí Fed ďalšie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov. Všetky oči sa tak upierajú na dáta o inflácii,“ komentoval situáciu Jeffrey Roach z LPL Financial.

Tému sme podrobnejšie rozobrali v tomto víkendovom článku:

Prečo môžu investori vyhodnocovať silný trh práce v USA negatívne?

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...