Connect with us

Čo hľadáte?

Buffett opäť investoval, Veľká Británia predstavila odvážny plán (ONLINE – Štvrtok 7.4.)

online
Zdroj: Pixabay.com, Canva.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Tencent zatvorí platformu na streamovanie hier Penguin Esports. Čínska fintech spoločnosť sa rozhodla k tomuto kroku pár mesiacov od momentu ako jej čínsky regulátor zmaril realizáciu obrovskej fúzie s Huya a DouYu, ktorá by z Tencent urobila jedného z najväčších svetových hráčov v sektore streamovania hier. Čína tento krok odôvodnila protimonopolnými pravidlami. Rovnako ako Twitch od Amazonu aj Penguins Esports hosťuje živé prenosy profesionálnych herných turnajov a iného obsahu súvisiaceho s videohrami. Platforma už teraz zastavuje registráciu pre nových používateľov a jej servery prestanú fungovať k 7. júnu, kedy budú zároveň jej aplikácie odstránené z obchodov s aplikáciami. (cnbc)

///

Veľká Británia odhalila ambiciózny zelený plán pre energetickú bezpečnosť krajiny. Vyplýva z neho, že v UK sa bude vyrábať viac čistej a dostupnejšej energie s cieľom posilniť dlhodobú energetickú nezávislosť, bezpečnosť a prosperitu. Vláda chce, aby do roku 2050 produkovala z jadrovej energie 24 gigawattov, čo by podľa nej zabezpečilo štvrtinu predpokladaného dopytu po energii v krajine. V rámci tejto stratégie by mohlo v UK vzniknúť až osem nvoých reaktorov. Okrem jadrovej energie chce Veľká Británia produkovať do roku 2030 až 50 GW z veternej energie na mori a 10 GW z nízkouhlikovej vodnej kapacity, z čoho najmenej polovicu bude tvoriť zelený vodík. Využívať chce taktiež solárnu kapacitu, ktorá by mohla do roku 2035 päťnásobne navýšiť produkciu zo súčasných 14 GW. (cnbc)

///

Zakladateľ JD.com Richard Liu odstupuje z pozície CEO. Pridal sa tak na zoznam množstva špičkových technologických riaditeľov čínskych gigantov, ktorí sa vzdali l9derskej pozície vo firme, ktorú založili. Táto informácia prichádza v čase, kedy Peking sprísňuje reguláciu domáceho technologického sektora a kontroluje obchodné praktiky týchto spoločnosti. Richarda Liua nahradí v pozícii generálneho riaditeľa Xu Lei, ktorý bol súčasným prezidentom JD.com. Liu zostane predsedom predstavenstva.

///

Spoločnosť legendárneho investora Warrena Buffetta kúpila výrazný podiel v spoločnosť Hewlett-Packard (HP).

Berkshire Hathaway podľa medializovaných správ získala na základe podania na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) pod kontrolu 121 miliónov akcii HP, za ktoré zaplatila 4,2 miliardy dolárov. Svetoznáma investičná firma tak získala v HP zhruba 11% podiel. Viac sa dočítate tu:

Berkshire Hathaway kúpila výrazný podiel v HP – akcie okamžite vystrelili o 12%

///

Shell oznámil, že po stiahnutí sa z ruského trhu odpíše zo svojich aktív hodnotu medzi 4 až 5 miliardami dolárov. ,,V prípade výsledkov za prvý kvartál 2022 sa očakáva, že vplyv zníženia hodnoty dlhodobého majetku po zdanení a dodatočných poplatkov, napr. odpisy pohľadávok, očakávane úverové straty a zmluvy, v súvislosti s aktivitami v Rusku, bude predstavovať 4 až 5 miliárd,“ uviedla firma vo svojom ohlásení. Ďalšie podrobnosti ohľadom hospodárskych výsledkov firmy budú zverejnené 5. mája.

///

Jack Dorsey ľutuje, že prispel k vytvoreniu centralizovaného internetu. Zakladateľ Twitteru, ktorý má viac ako 217 miliónov denných používateľov, priznal, že sa cíti vinný, že platforma, ktorú vytvoril, prispela k vytvoreniu hŕstky spoločnosti, ktoré majú neprirodzene veľký podiel kontroly nad internetovými užívateľmi a ich údajmi. Do tejto kategórie spadajú aj firmy ako sú Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), Alphabet (Google) či Amazon. Dorsey sa stal časom veľkým fanúšikom decentralizácie a Bitcoinu, ktorý sa podľa neho môže stať budúcou hlavnou menou internetu. (cnbc)

///

Techologické akcie kótované v Hong Kongu aktuálne čelia viacerým negatívnym vplyvom. Tvrdí to Vey-Sern Ling, výkonný riaditeľ UBP, podľa ktorého ide o sútok okolnosti vrátane geopolitického napätia vyplývajúceho z rusko-ukrajinskej vojny, ku ktorej sa stavia Čína stále neutrálne, očakávané sprísňovanie monetárnej politiky amerického Fed a tiež stále existujúce riziko delistovania čínskych spoločnosti z amerických búrz. Zašpekuloval však, že v prípade, ak tieto problémy pominú, môže byť súčasná investícia do týchto akcii z dlhodobého hľadiska výbornou voľbou.

///

Dodávky smartfónov môžu dosiahnuť v Q2 medziročný pokles o 20%. Myslí si to Neil Mawston, výkonný riaditeľ Strategy Analytics, ktorý sa pri tomto odhade odvoláva na obmedzenia a lockdowny v Číne súvisiace s novou vlnou pandémie Covid-19. Týka sa obzvlášť Šanghaja, kde hlásia už viac ako 20 000 infikovaných, čo je vzhľadom na zero-covid politiku Číny velmi veľa. Neil Shah, partner Counterpoint Research, odhaduje, že v apríli medziročne klesne predaj smartfónov o 12 až 13 percent. (cnbc.com)

///

Európska únia sa prvýkrát od vypuknutia vojny na Ukrajine nezhodla na sankciách voči Rusku. Štáty EÚ skrz ich veľvyslancov včera neodsúhlasili piate kolo sankcii, ktoré malo zahŕňať zákaz dovozu ruského uhlia, obmedzenia pre ruské banky či zákaz kotvenia ruských lodí v úniových prístavoch. Rokovania tak budú pokračovať aj dnes s tým, že diplomati vyjadrili nádej, že v problémových otázkach nájdu dnes zhodu. Následne budú musieť sankcie odobriť členské štáty únie.

///

Akciovým indexom sa včera nedarilo, výnimkou nebolo ani obchodovanie v USA. Americký index Dow Jones včera oslabil o 0,42% a NASDAQ až o 2,22%. V mínuse skončil aj index S&P500, ktorý klesol o 0,97%. V dnešných ranných pre-market hours sú futures týchto indexov vo veľmi miernom pluse. Európsky Stoxx 600, ktorý včera stratil 1,59%, sa dnes obchoduje zatiaľ v pluse 0,28% a najsledovanejší čínsky index Hang Seng uzavrel deň v mínuse 1,05%. Nedarilo sa ani japonskému Nikkei 225, ktorý oslabil o 1,69%, čo vykresľuje globálnu negatívnu náladu na trhoch v týchto dňoch.

///

O čom boli Fed Minutes? Výrazný zásah do súvahy Fed a možnosť zvyšovania sadzieb aj o 50 bázických bodov.

V podvečerných stredajších hodinách boli zverejnené tzv. Fed Minutes. Ide o zápisnicu z marcového stretnutia guvernérov americkej centrálnej banky, ktorá poskytuje investorom hlbší pohľad do tém, o ktorých sa lídri Fed bavili v súvislosti s ich plánmi na uplatňovanie prísnejšej monetárnej politiky. Viac sa dočítate v tomto článku:

O čom boli Fed Minutes? Výrazný zásah do súvahy Fed a možnosť zvyšovania sadzieb aj o 50 bázických bodov

///

Aj včera sme vám prinášali súhrn TOP správ dňa prehľadnou online formou. Nájdete ich tu:

Akciové indexy oslabujú, pribúdajú nové sankcie (ONLINE – Streda 6.4.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....