Connect with us

Čo hľadáte?

Inflácia v EÚ, 4-dňový pracovný týždeň, signál recesie či vývoj zamestnanosti v USA (ONLINE – piatok 3.4.)

online
Zdroj: Unsplash.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Počet nových pracovných miest v USA nenaplnil vo februári očakávania, no analytici čerstvé čísla nehodnotia negatívne. Podľa dát Bureau of Labos Statistics pribudlo mimo poľnohospodársky sektor v USA 431 000 pozícii, pričom odhady Dow Jones predpokladali 490 000. Nezamestnanosť klesla na 3,6%. ,,Celkovo na tejto správe nie je nič šokujúce. Nebolo v nej nič, čo by prekvapilo,” povedala Simona Mocunta, hlavná ekonómka State Street Global Advisors, ktorá dodala, že trh práce v USA je zdravý.

 ///

Tržby General Motors v prvom kvartáli klesli o 20% v porovnaní s Q1 v roku 2021. Tieto čísla boli v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí pri odhadoch zohľadnili pretrvávajúce problémy automobilového sektora s dodávateľským reťazcom, ktoré narušili výrobu a udržiavali zásoby predajcov na nízkej úrovni. Šéf General Motors pre Severnú Ameriku však uviedol, že dodávky polovodičov sa zlepšujú, čo môže znamenať, že GM druhej polovici roka 2020 dosiahne medziročný nárast predaja.

///

V USA a Kanade od 1. apríla testujú 4-dňový pracovný týždeň. Ide o iniciatívu, do ktorej sa  zapojili tisíce pracovníkov po Severnej Amerike. Organizuje ho organizácia 4 Day Week Global, ktorá na nej spolupracuje s oxfordskou univerzitou. Do experimentu sa zapojilo celkovo 38 spoločnosti v USA a Kanade, pričom väčšina z nich ho bude aktívne testovať od 1. apríla do septembra. Účastníci prieskumu dúfajú, že výsledky experimentu veľa napovedia, či môže v budúcnosti na štvordňový pracovný týždeň prejsť omnoho viac firiem.

///

Sergei Lavrov je v Indii, chce docieliť aby zostala neutrálna. Minister zahraničných vecí ruskej federácie je práve v New Delhi, kde sa snaží presvedčiť Indiu, aby sa držala svojej neutrálnej línie v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine a aby obchádzala západné sankcie. Rusko zároveň dúfa, že India bude naďalej nakupovať od Ruska ropu a používať pri tom platobný mechanizmus využívajúci indickú rupiu a ruský rubeľ. Lavrov počas piatkového stretnutia vyzdvihol postoj ministra zahraničných veci Indie Subrahmanya Jaishankara a uviedol, že India nekoná jednostranne, čo oceňuje.

///

Meta prichádza o špičkových vedcov v oblasti umelej inteligencie.

Podľa ľudí oboznámených s danou záležitosťou Meta Platforms Inc, teda bývalý Facebook, prišla už o minimálne štyroch o špičkových zamestnancov z prominentnej sekcie Meta AI, ktorá zastrešuje práce Meta na vývoji umelej inteligencie. Mali byť medzi nimi zamestnanci, ktorí publikovali desiatky akademických prác na tému AI v uznávaných vedeckých časopisoch a tiež učinili niekoľko prelomových objavov. Karl Hermann, ktorý sa sústredí na tento sektor a pracoval v konkurenčnom laboratóriu DeepMind v rozhovore pre CNBC povedal, že Meta pravdepodobne prišla ešte o viac ľud:. ,,Londýnska kancelária Meta práve skolabovala, keď prišla v priebehu šiestich týždňov o väčšinu svojich najlepších zamestnancov.“.

Neil Lawrence, ktorý sa špecializuje na machine learning na University od Cambridge povedal, že ho to neprekvapuje nakoľko Zuckerberg teraz sústredí všetku pozornosť na Meta a do pobočky v Londýne špecializujúcu sa na AI v skutočnosti poriadne ani neinvestoval.

///

Ruský energetický konglomerát Gazprom potvrdil, že ruský plyn naďalej mieri do Európy. Znamená to, že Rusi posielajú plyn cez Ukrajinu do Európy napriek tomu, že Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekrét, podľa ktorého by mali “ruskí nepriatelia” (kde patrí celá EÚ) platiť za plyn od 1. apríla v rubľoch, čo však EÚ odmieta. ,,Zdá sa, že európske krajiny Putinova rétorika relatívne neznepokojila a zdá sa, že našli riešenie,“ konštatuje CNBC.

///

Anonymous majú ďalší cieľ – západné spoločnosti, ktoré stále podnikajú v Rusku. ,,Vyzývame všetky spoločnosti, ktoré naďalej pôsobia Rusku, že ich dane smerujú do rozpočtu kremeľského zločineckého režimu. Odíďte z Ruska!,” odkázali Anonymous zahraničným firmám, ktoré stále podnikajú v ruskej federácii.

Anonymous majú ďalší cieľ – západné spoločnosti, ktoré stále podnikajú v Rusku

///

Inflácia v eurozóne naďalej rastie. Podľa predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý zverejnil dnes európsky štatistický úrad, sa medziročná inflácia v eurozóne dostala na 7,5%. Viac sa dočítate v tomto článku:

Inflácia v eurozóne naďalej rastie, stúpla na medziročných 7,5%

///

Cena Bitcoinu klesla o 2,5%. Dôvodom môže byť hlasovanie v Európskom parlamente, kde do ďalšieho čítania prešla legislatíva, ktorá by výrazným spôsobom mohla narušiť súkromie pri používaní digitálnych mien.

///

Dvojica amerických zákonodárcov chce transparentnejšie stablecoiny. Stablecoiny sú kryptomeny, ktoré sú kryté iným podkladovým aktívom a kopírujú jeho cenyu.V Snemovni reprezentantov aj v Senáte bol predstavený republikánsky návrh zákona, ktorý by zabezpečil, že ich krytie by bolo transparentné a podrobené auditom.

///

Signál naznačujúci recesiu – v USA došlo k inverzii 2-ročných a 10-ročných štátnych dlhopisov.

Výnosy dvojročných a desaťročných amerických štátnych dlhopisov sa vo štvrtok prvýkrát od roku 2019 invertovali. Analytici upozorňujú, že by mohlo ísť o signál naznačujúci blížiacu sa recesiu. Nutné je však uviesť, že nie vždy je to pravidlom, hoci v histórii sa to stalo už viackrát.

Signál naznačujúci recesiu – v USA došlo k inverzii 2-ročných a 10-ročných štátnych dlhopisov

///

Trhom sa včera nedarilo. Americké akciové indexy včera strácali – Dow, S&P500 a NASDAQ prišli o zhruba 1,5%. Čínsky Hang Seng sa dnes ráno obchoduje v strate 1 percento a japonský Nikkei mínus 0,5%. Európsky ostrosledovaný Stoxx 600 stratil včera takmer jedno percento. Pozitívne sa javí aspoň dnešné obchodovanie pre-markets amerických indexov, ktoré sú v miernom pluse zhruba 0,3%.

///

Aj dnes budeme tento článok priebežne aktualizovať o najdôležitejšie správy zo sveta financií, ekonomiky a prípadne aj vedy. Včerajší ONLINE súhrn nájdete tu:

Putinove „ultimátum“, USA siahajú na rezervy, automobily sa predávajú pomalšie (ONLINE – Štvrtok 31.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...