Connect with us

Čo hľadáte?

Putinove „ultimátum“, USA siahajú na rezervy, automobily sa predávajú pomalšie (ONLINE – Štvrtok 31.3.)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Americký prezident potvrdil, že siahnu na strategické rezervy ropy. Bidenova administratíva vo štvrtok oznámila, že uvoľní zásoby 1 milióna barelov ropy denne s tým, že by to malo platiť minimálne na nasledujúcich 6 mesiacov. ,,Rozsah tohto uvoľnenia je bezprecedentný: Svet nikdy neuvoľnil zásoby ropy rýchlosťou 1 milión za deň počas tak dlhého obdobia. Tento krok poskytne historické množstvo dodávok, ktoré budú slúžiť ako most do konca roka, keď domáca produkcia vzrastie,“ uviedol Biely dom, ktorý chce týmto spôsobom prispieť k stabilizácii cien pohonných hmôt.

///

Česká centrálna banka opäť zvyšuje sadzby. ČNB navýšila základný úrok o ďalšieho pol percentuálneho bodu na novú úroveň 5%. Robí to s cieľom spomaliť rýchlo rastúcu infláciu českej koruny. Naposledy bola takáto vysoká úroková sadzba v Česku v roku 2001.  Zaujímavé je, že ide už o piate nadštandardné zvýšenie sadzieb ČNB v krátkom časovom slede. Sadzby sa totiž obvykle navyšujú o 0,25 percentuálneho bodu.

///

Najsledovanejší európsky index Stoxx 600 skončil dnes so stratou 0,76% a DAX oslabil až o 1,3%. Americké indexy Dow, S&P500 a Nasdaq dnes taktiež oslabujú v rozmedzí od 0,45% po 0,60%.

///

Kyle Bass si myslí, že vojna na Ukrajine neukončí globalizáciu, no je varovným signálom. Manažér hedžového fondu z Texasu Hayman Capital Management v rozhovore pre CNBC skonštatoval, že súčasná geopolitická situácia by mala byť budíčkom pre tých, ktorí investujú do krajín, ktoré nerešpektujú zásady demokracie.

///

Charlie Munger tvrdí, že pre mladých nikdy nebolo také ťažké stať sa bohatými, ako v týchto časoch. Pravá ruka Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway to povedal počas výročného stretnutie vydavateľskej spoločnosti Daily Journal Corporation. ,,Pre skupinu ľudí, ktorí teraz vyštudovali vysokú školu bude oveľa ťažšie zbohatnúť a zostať bohatými. Premýšľajte koľko kedysi stálo vlastníctvo domá v žiadanej štvrti mesta ako je Los Angeles,“ poukázal na omnoho nákladnejší súčasný život.

///

Nové automobily sa v USA v prvom kvartáli predávali pomalšie. Podľa informácii CNBC klesol medzi januárom a marcom 2022 predaj nových aut o 14% v porovnaní s prvým štvrťrokom 2021. Celkovo bolo predaných len okolo 3,3 miliónov nových vozidiel. Za týmto poklesom sú problémy s dodávkami materiálov, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu nových vozidiel – obzvlášť ak ide o polovodiče. General Motors, Honda aj Nissan podľa všetkého vykážu po prvom kvartáli pokles predaja o 20 alebo viac percent.

///

Výrazný krok späť pre kryptomeny v Európskej únii. Prešla legislatíva, ktorá obmedzuje súkromie. Ide o legislatívu, ktorá zahŕňa AML regulácie s označením TFR (Transfer of Funds Regulation), ktoré so sebou prinášajú balík povinnosti finančných inštitúcii, ktoré okrem iného budú musieť vyžadovať od zadávateľov transakcií, aby overovali totožnosť prijímateľa tejto transakcie aj ak pôjde o privátnu peňaženku.

///

Rusko opäť otočilo – plyn predá do EÚ len za ruble. Putin už podpísal dekrét.

Hoci stredajšie správy naznačovali, že Rusko je ochotné ešte nejakú dobu akceptovať za plyn a ropu aj eurá, vyzerá to tak, že túto pozíciu definitívne prehodnotilo. Znamená to, že už v dohľadnej dobe môže dôjsť k patovej situácii, pri ktorej z pohľadu Ruska „nepriateľská Európska únia” nebude ochotná platiť za plyn rubľami, no Rusi inú menu od nej neprijmú.

Rusko opäť otočilo – plyn predá do EÚ len za ruble. Putin už podpísal dekrét

///

Projekt Nord Stream 2 pravdepodobne definitívne stroskotal. 1234-kilometrov dlhý plynovod, ktorý mal zdvojnásobiť tok plynu medzi Ruskom a Nemeckom, bol už dlhšiu dobu predmetom geopolitického napätia medzi týmito krajinami, no kde Rusko vo februári zaútočilo na Ukrajinu, projekt, ktorého hodnota bola vyčíslená na 11 miliárd dolárov, sa ocitol na priepasti útesu. ,,Ruská invázia zničila projekt Nord Stream 2. Bolo by skrátka nemysliteľné, aby Nemecko alebo iná európska krajina urobili obrat a povolili plynovod do Ruska pri jeho správaní,” zhodnotila situáciu Kristien Berzina z German Marschall Fund of United States. ,,Dokonca aj fungujúce plynovody majú v EU neistú budúcnosť,” upozornila a dodala, že okrem zaisťovania bezpečnosti a stability vybudovanej konštrukcie neočakáva, že bude mať tento projekt v dohľadných rokoch iné využitie.

///

Rusko vo štvrtok definitívne ustúpilo od požiadavky aby za jej plyn musela Európa platiť v rubľoch. Dočasne sa týmto spôsobom zmiernilo riziko prerušania významných dodávok plynu z Ruska, kým Európa nenájde alternatívne riešenie. Vladimír Putin sa však myšlienky, aby Rusko dostávalo od EÚ za plyn ruble definitívne nevzdal. Gazprom, centrálnu banku a vládu vo štvrtok vyzval, aby vypracovali legislatívu, ktorá tento proces umožní. Zároveň však v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom potvrdil, že Európska únia zatiaľ môže naďalej platiť za dodávky plynu v eurách alebo dolároch, teda tak, ako to aj plánovala.

///

Číňania začínajú viac šetriť a menej investovať. Vyplýva to z prieskumu Čínskej ľudovej banky, ktorý naznačuje, že Číňania namiesto investovania alebo míňania svojich peňazí v prvých troch mesiacoch roka 2022 viac sporili. Respondenti prieskumu uviedli, že sú viac naklonení úsporám – odpovedalo tak až 54,7% opýtaných, čo je najvyššie percento do 3. kvartálu 2002. Dôvodom môžu byť aj obavy čínskeho obyvateľstva z novej vlny pandémie koronavírusu typu omicron, pre ktorú sa už v Číne zavádzajú lockdowny. Čína presadzuje v tejto veci zero-covid politiku, čo výrazne vplýva na jej ekonomiku. Tento prístup k potláčaniu pandémie je omnoho agresívnejší, než používajú západné krajiny, ktoré sa učia s koronavírusom normálne žiť.

///

Vzťahy Ruska a Číny je nutné brať s rezervou, tvrdí bývalý poradca čínskej centrálnej banky. Vzťahy Ruska a Číny treba vnímať s rezervou, uviedol Li Daokui, ktorý je bývalým poradcom čínskej centrálnej banky People’s Bank of China a v súčasnosti profesorom ekonómie na Mansfield Freeman Center so špecializáciou na východoázijský región.

Vzťahy Ruska a Číny je nutné brať s rezervou, tvrdí bývalý poradca čínskej centrálnej banky

///

Európa by mohla kompenzovať dodávky plynu z Ruska zdrojmi z Afriky.

Taliansky minister zahraničných vecí Luigi di Maio to naznačil v utorňajšom rozhovore pre CNBC, kde uviedol, že v priebehu posledného mesiaca precestoval Mozambik, Konžskú republiku a tiež Angolu, aby v týchto krajinách nadviazal nové partnerstvá v oblasti dodávok skvapalneného zemného plynu.

Africkí analytici z poradenskej spoločnosti pre politické riziká Verisk Maplecrof vo výskumnej práci z minulého týždňa uviedli, že hoci africký kontinent nemôže 100% kompenzovať dodávky plynu, o ktoré príde Európa, ak prestane dovážať plyn z Ruska (EÚ berie z Ruska zhruba 40% svojich dodávok plynu), tak ich môže aspoň výrazne posilniť. Okrem vyššie zmienených krajín by v tomto smere mohla zohrať dôležitú úlohu aj oblasť Tortue, ktorá sa rozprestiera medzi Senegalom a Mauritániou.

///

Prezident USA Joe Biden chce siahnuť na strategické zásoby ropy. Podľa dvoch zdrojov, ktoré sú oboznámené s týmto rozhodnutím, no CNBC zamlčala ich identitu, chce Biden nariadiť uvoľnenie až 1 milióna barelov ropy denne zo strategických rezerv, aby pomocou tohto riešenia dokázal kontrolovať ceny energii v USA, ktoré stúpli v dôsledku geopolitického napätia v Európe a „vďaka“ prísnym sankciám voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Oznámenie o tomto kroku by mohlo prísť už vo štvrtok.

///

Najsledovanejším americkým indexom a včera nedarilo – Dow Jones oslabil o 0,19%, S&P500 o 0,63% a NASDAQ o 1,21%, no o čosi lepšiu náladu pre dnešné obchodovanie zatiaľ naznačujú pre-market hours, kde sa futures týchto indexov obchodujú v miernom pluse pokiaľ ide o S&P500 a najmä NASDAQ (+0,36%). Dnes sa nedarilo čínskemu indexu Hang Seng, ktorý oslabil o 0,76% a ani japonskému Nikkei 225, ktorý klesol o 0,73%. Európsky Stoxx600 dnes zatiaľ oslabuje o 0,15%. Ropa oslabila za posledný deň o vyše 4%, zlato keslo o 0,6% a Bitcoin posilnil o 0,6%.

///

Aj dnes vám budeme prinášať prehľad TOP ekonomických správ v takejto prehľadnej ONLINE forme. Včerajší diel nájdete tu:

Nemeckej ekonomike hrozí recesia. Guvernér Fed tvrdí, že USA zatiaľ nie (ONLINE – Streda 30.3.)

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....