Connect with us

Čo hľadáte?

Investičný prehľad pre utorok: Reakcie politikov na ruskú inváziu na Ukrajinu

top správy utorok
Zdroj: Canva.Com, FTNEWS.sk

Na stránkach FinTechNews snažíme každý deň priniesť prehľad najdôležitejších a najzaujímavejších správ zo sveta financií, technológii a vedy. Za týmto účelom  predstavujeme novú pravidelne aktualizovanú rubriku INVESTIČNÝ PREHĽAD DŇA, ktorá sa azda stane bežnou súčasťou aj vášho čítania. Nezabudnite nás sledovať aj na našom Facebooku FTNews.sk.

Napätie na Ukrajine

Stredobodom pozornosti investorov je aktuálne dianie na Ukrajine, keďže Rusko včera večer oznámilo, že uznáva Luhanskú a Doneckú oblasť na Ukrajine ako nezávislé štáty a následne tam poslalo v rámci “mierovej misie“ aj svojich vojakov, čím podľa všetkého porušila medzinárodné právo.

Z tohto dôvodu mapujeme vyjadrenia politikov, ktoré naznačujú čo-to aj ohľadom očakávaných sankcií západu voči Rusku. Odporúčame vám prečítať si aj náš článok týkajúci sa možných dopadov ruskej invázie na Ukrajinu pre akcie a komodity. Tie medzitým začali na geopolitické napätie reagovať už v úvode týždňa, o čom sa dočítate tu.

Čo môže znamenať ruská invázia na Ukrajinu pre akciové a komoditné trhy?

Zatiaľ najvýznamnejším „sankčným krokom“ voči Rusku je rozhodnutie Nemecka, ktoré pozastavuje certifikáciu projektu Nord Stream 2, o čom sa dočítate tu. Viaceré banky vo Francúzku, Veľkej Británii či Nemeckú sa medzitým pripravujú na udelenie nových sankcii voči Rusku a čaká sa, s čím prídu v USA či Európskej únii.

Nemecko v reakcii na ruskú agresiu stoplo certifikáciu plynovodu Nord Stream 2

Reakcie politikov na ruskú inváziu

 • Americký prezident Joe Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý okamžite zakazuje robiť Američanom akékoľvek investičné aktivity spojené s Doneckom a Luhanskom, ktoré sa podľa Ruska stali nezávislými štátmi.
 • Britský minister zdravotníctva Sajid Javid skonštatoval, že Vladimír Putin už poslal tanky a jednotky na Ukrajinu: ,,Z toho čo vieme, môžeme usúdiť, že invázia na Ukrajinu sa začala.” Internetom medzitým kolujú viaceré zábery dokumentujúce príchod ruských vojenských vozidiel do doneckej a luhanskej oblasti.
 • Josep Borrell, šéf Európskej únie pre zahraničné veci, by mal už dnes popoludní predstaviť svoj prvý súbor sankcií EÚ voči Rusku. Urobí tak po stretnutí s 27 ministrami zahraničných vecí členských krajín Únie. ,,Nemôžem ísť do podrobností,” povedal ráno novinárom.
 • Sankcie EÚ musí schváliť všetkých 27 členov EÚ, pričom litovská premiérka Ingrida Simonyteová k tomu dodala: ,,Spôsob akým budeme reagovať nás bude definovať pre budúce generácie.”
 • Austrálsky premiér Scott Morrison povedal, že ruské tvrdenia o snahe udržať v Donetsku a Luhansku mier, sú absolútnym nezmyslom.
 • Čína sa zatiaľ nepostavila na žiadnu stranu a vyzvala všetky krajiny, aby sa pokúsili dosiahnuť umiernenie napätia „mierovými prostriedkami.” Čínsky veľvyslanec OSN Zhang Jun doplnil počas Bezpečnostnej rady OSN, že súčasná situácia na Ukrajine je “výsledkom mnohých zložitých faktorov.”
 • Britský premiér Boris Johnson dnes ráno novinárom povedal, že Vladimír Putin sa vážne prepočítal vo svojich krokoch voči Ukrajine a že jeho rozhodnutie je jednoznačným porušením medzinárodného práva a fanatickým porušením suverenity a celistvosti Ukrajiny. Zároveň očakáva, že Veľká Británia už dnes oznámi sankcie voči Kremľu.
 • Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj povedal, že jeho vláda potrebuje podporu spojencov a očakáva od nich, že budú konať: ,,Musíme vidieť, kto sú naši priatelia a partneri a kto naďalej straší ruskú federáciu len slovami. Sme oddaní diplomatickým prostriedkom na vyriešenie tohto problému.“
 • Rusko má spojenca v podobe Sýrie, respektíve sýrskeho prezidenta Bašara al-Asada. Sýria je podľa Dmitrija Sablina, ktorý koordinuje vzťahy medzi sýrskym a ruským parlamentom, pripravená uznať Luhansko a  Donetsk ako nezávislé štáty podobne ako uznala odštiepené gruzínske regióny Južné Ostesko a Abcházsko.
 • Prezident Ruska Vladimír Putin vyhlásil, že mu prísľub toho, že Ukrajina nevstúpi do NATO nestačí. Rovnako tak v príhovore národu ľutoval zánik Sovietskeho zväzu a naznačil, že Ukrajina patrí k Rusku. Veľvyslanec Ruska v OSN medzitým povedal, že stále existuje diplomatické riešenie, no Rusi sa nemôžu ďalej nečinne prizerať tomu, čo sa „deje“ na východnej Ukrajine.
 • Podporu Ukrajine vyjadril aj maďarský predseda vlády Viktor Orbán, ktorý uviedol, že rešpektuje ukrajinské hranice a podporuje suverenitu Ukrajiny.

Ďalšie zaujímavosti z trhov

CREDIT SUISSE: Švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse, ktorý rieši škandál, podľa ktorého viedol účty ľudom zo sankčných zoznamov či podozrivým z prania špinavých peňazí, naďalej tvrdí, že všetky obvinenia zverejnené v médiach popiera. Švajčiarsky regulátor FINMA však medzitým potvrdil, že už je s bankou v kontakte v súvislosti s vyšetrovaním uniknutých dokumentov. V Európskom parlemente Európska ľudová strana, ktorá má najväčší podiel kresiel, medzitým nalieha na Európsku komisiu, aby prehodnotila Švajčiarsko ako krajinu s vysokým rizikom prania špinavých peňazí.

RUSKO: Ruský akciový trh zažil včera najhorší deň od roku 2008 a v oslabovaní pokračuje aj dnes. Medzitým výrazne oslabuje aj ruský rubeľ. V reakcii na to ruská centrálna banka uviedla, že je pripravená podniknúť kroky k zaisteniu finančnej stability.

Článok budeme aktualizovať

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...