Popredná americká banka z Wall Street Goldman Sachs je optimistická, pokiaľ ide o umelú inteligenciu (AI) a verí, že táto technológia by mohla markatne pomôcť zvýšiť zisky indexu S&P 500 v nasledujúcich 10 rokoch. Goldmani totiž prirovnávajú revolúciu AI k internetovej revolúcií, vďaka ktorej sa spoločnosti dokázali rýchlejšie a efektívnejšie vyvíjať.
„V priebehu nasledujúcich 10 rokov by umelá inteligencia mohla zvýšiť produktivitu práce o 1,5 % ročne. To by mohlo v nasledujúcom desaťročí zvýšiť zisky S&P500 o 30% alebo viac,“ povedal pre CNBC hlavný stratég Goldman Ben Snider.
Vznik chatbota ChatGPT vyvinutého spoločnosťou OpenAI vyvolal doslova ošiaľ okolo záujmu o AI. Chatbot je v mnohých oblastiach schopnejší, než ktorýkoľvek iný predchodca podobný tomu od OpenAI. Investori preto vidia v tejto technológii novú príležitosť, ktorá by im mohla popohnať zisky v ich portfóliu.
„Pre väčšinu investorov je jasné, že bezprostrední víťazi, ktorí budú ťažiť z AI, sú v technologickom sektore,“ dodal Snider. „Skutočnou otázkou pre investorov je, kto respektíve aká spoločnosť, sa stane víťazom.“
Snider z Godlman sachs zároveň poukázal na to, že „počas technologickej bubliny v rokoch 1999 a 2000 by bolo veľmi ťažké predstaviť si, že Facebook alebo Uber zmení spôsob, akým žijeme.“
Mnoho spoločnosti z onej doby mali nabehnuté na to, stať sa novým technologickým lídrom. Iba pár spoločnostiam sa to ale naozaj podarilo. Akcie väčšiny však spľasli a preto sa hovorí vtedajšiemu obdobie aj „dot-com bublina“.
Snider preto odporučil, aby investori rozložili svoje investície do viac bezpečných akcií v USA. V rozhovore spomenul najmä cyklický a defenzívny sektor spolu so sektorom energetiky a zdravotníctva pre ich atraktívne valuácie.
Slovo „AI“ rezonovalo v earnings BigTech firiem
Snider si myslí, že v krátkodobom horizonte americká centrálna banka (Fed) pravdepodobne dokončila veľkú časť sprísňovania menovej politiky.
„Otázka znie, akým spôsobom bude sprísňovanie menovej politiky naďalej ovplyvňovať hospodárstvo vpred? V nedávnej výsledkovej sezóne sme si mohli všimnúť, že spoločnosti z indexu S&P 500 začínajú postupne znižovať firemné výdavky a výdavky na investície,“ dodal.
Znižovanie výdavkov tak môže adopciu AI medzi spoločnosťami čiastočne spomaliť. Firmy si však tohto trendu všimli a aj ho slušne využili. V prvej štvrťročnej výsledkovej sezóne bolo slovo “umelá inteligencia/AI“ pravdepodobne najviac vysloveným slovom zo všetkých.
Meta, Alphabet, Microsoft a Amazon vo svojich konferenčnych hovoroch pre akcionárov spomenuli „AI“ dohromady až 168-krát. Každá firma tak toto slovo požila takmer 40-krát.
Jedným z dôvodov prečo firmy šetria so svojimi výdavkami môžu byť podľa Snidera zvýšené úrokové sadzby. Tie nútia spotrebiteľov menej míňať a firmy musia byť opatrnejšie v prípade nadobúdania nového dlhu.
„Ak sú úrokové sadzby vysoké, ako spoločnosť by ste mali byť trochu averznejší voči riziku a vydávaniu dlhov. Preto firmy znižujú svoje výdavky. Fakticky, ak sa pozrieme na spätné odkupy indexu S&P 500, v prvom štvrťroku tohto roka medziročne klesli o 20%. To je znak toho, že sme možno ešte nevideli všetky negatívne účinky sprísňujúcej sa menovej politiky.“

Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Investičná legenda Michael Burry kupuje čínske akcie a regionálne banky!
- Investori hľadajú bezpečie pred bankrotom USA. Aké ETF kupujú najviac?
- 4 scenáre vyrovnania dlhového stropu v USA: Ako by reagovali trhy?
- Žiadne znižovanie úrokových sadzieb v tomto roku. Prieskum Reuters hovorí jasne
Zdroj: cnbc.com