Ekonómovia Bieleho domu v novej analýze zverejnenej v stredu uviedli, že prekročenie štátneho dlhu by mohlo zničiť viac ako 8 miliónov pracovných miest a spôsobiť vážne ekonomické škody. Zákonodarcom dochádza čas na vyriešenie tohto fiškálneho problému.
V správe rada ekonomických poradcov Bieleho domu porovnala potenciálny ekonomický dopad prekročenia dlhového stropu s veľkou recesiou v roku 2008, keď sa hospodársky rast prudko znížil a nezamestnanosť prudko stúpla.
Konkrétne ekonómovia predpokladajú, že dlhšie prekročenie dlhového limitu (cca 3 mesiace) by viedlo k 6-percentnému poklesu rastu ekonomiky, s tým, že následky by boli podobné recesii v roku 2008. Podľa odhadov by sme zažili pád akcií o 45 percent.
Takýto hypotetický pokles by index S&P 500 dostal na hodnoty, ktoré sme mohli vidieť na dne pandemickej krízy.

Ekonómovia varujú
Rada ekonomických poradcov varovala, že aj menej dramatické zlyhanie týkajúce sa dlhového limitu, pri ktorom by bol limit len ľahko prekročený, by malo dramatický dopad na pracujúcich ľudí.
Na základe analýzy by prekročenie dlhového limitu na týždeň mohlo stáť 500 000 pracovných miest. Už len samotné dotknutie dlhového limitu by tak mohlo stáť 200 000 pracovných miest.
Tieto varovania prichádzajú niekoľko dní pred pondelkovým stretnutím prezidenta Bidena s predstaviteľmi Kongresu. Hlavnou témou stretnutia bude debata o dlhovom limite a vládnych výdavkoch.
Očakáva sa, že pondelkové stretnutie odštartuje rokovania medzi hovorcom Kongresu a prezidentom. Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že zákonodarcovia majú mať čas len do 1. júna, kým sa Spojeným štátom vyčerpajú peniaze na splnenie všetkých svojich platobných záväzkov.
Yellenová varuje USA: Nesplatenie dlhu by spôsobilo ekonomickú katastrofu
Ignorovanie bude mať následky
V novej správe ekonómovia Bieleho domu uvádzajú potenciálne zničujúce ekonomické dôsledky v prípade nečinnosti.
Ak Spojené štáty nesplnia svoje platobné záväzky, úrokové sadzby by mohli stúpnuť ešte viac, keďže investori budú požadovať vyššie prémium za nákup vládneho dlhu. Vyššie úrokové sadzby by sa prejavili v celej ekonomike. Zasiahnutí by neboli len bežní občania s úvermi, ale aj veľké podniky. Na trhu by sme videli obrovský pád akcií z dôvodu nižších firemných ziskov.
Všeobecne sa verí, že Spojené štáty splatia svoje dlhové záväzky. Federálna vláda si preto môže požičiavať za relatívne lacné sadzby. To by sa však mohlo zmeniť, ak sa prekročí dlhový strop.
Správa Bieleho domu cituje analýzu Brookings Institution so sídlom vo Washingtone. Tá zistila, že ak dôjde k prekročeniu limitu, federálne náklady na pôžičky by sa mohli v nasledujúcom desaťročí zvýšiť o 750 miliárd dolárov. Amerika by musela v takom prípade zaplatiť viac peňazí, aby si požičala peniaze, čo by len viac prehĺbilo štátny deficit.
V tradičnej recesii zákonodarcovia schvaľujú nové výdavky, aby podporili ekonomiku. V tomto prípade by mal Kongres len málo nástrojov na to, aby reagoval na ekonomické škody spôsobené presiahnutím dlhového stropu.
“Nezamestnanosť by sa mohla zvýšiť až o 5 percentuálnych bodov,“ uvádza sa v správe. „Na rozdiel od recesie v roku 2008 a recesie počas koronavírusu bude mať vláda veľmi obmedzené prostriedky na pomoc spotrebiteľom a podnikom.“

Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Jeden z najväčších investorov vraj riadi Ponzi schému! Jeho akcie prudko padajú
- Polovica amerických bánk je potenciálne nesolventná! Príde ďalší bankrot?
- Čína má problém! Inflácia je nebezpečne nízko!
- Veľké problémy bánk v USA pretrvávajú – akcie majú krvavý týždeň
Zdroje :