Očakáva sa, že regulačné orgány zavedú nové pravidlá pre regionálne banky v čase, kedy sú investori sú naďalej znepokojení situáciou v sektore regionálnych bánk. Medzitým sa úverové štandardy naďalej sprísňujú. Pomalší rast poskytovania úverov má zároveň širšie dôsledky pre trhy s dlhopismi a na hospodársky rast.
Neistota ohľadom bankového sektoru taktiež zvýšila možnosť, že malé a stredné banky zaznamenajú prísnejšie regulácie. To môže mať dôsledky nielen pre bankový sektor, ale pravdepodobne aj pre širšiu ekonomiku.
V nasledujúcom texte nájdete niekoľko z najčastejších otázok od investorov, ktorí sa pýtali Morgan Stanley na túto problematiku ohľadom regionálnych bánk a potenciálnych nových pravidiel.
Sú regionálne banky stále v problémoch?
Nedávny pád štyroch amerických bánk s viac ako 500 miliardami dolárov v kombinovaných aktívach je ťažké ignorovať. Morgan Stanley poukazuje na fakt, že investori sa momentálne sústreďujú na kapitál a prevádzkové modely regionálnych bánk.
Nepokoje v bankovom systéme sú obzvlášť znepokojujúce v kontexte spomaľujúcej sa ekonomiky. Aj keď Fed konkrétne nenaznačil smer svojho ďalšieho kroku, tento rok pravdepodobne nezníži sadzby. Morgan Stanley skôr verí, že Fed bude držať sadzby tam, kde sú momentálne a to až do konca tohto roka.

Uvidíme nové regulácie v bankovom sektore?
Fed navrhuje sprísniť pravidlá pre menšie a stredné banky, čím ich zosúladí s regulačnými obmedzeniami pre veľké banky.
Situácia ohľadom Silicon Valley Bank naznačila, že prísnejšia regulácia je nutná. Najmä čo sa týka zamerania na riadenie úrokového rizika a rizika likvidity.
Na strane pasív by banky potrebovali viac dlhodobých záväzkov, ktoré by sa v prípade stresu dali premeniť na vlastné imanie.
Na strane aktív by banky museli držať dostatok vysokokvalitných likvidných aktív (hotovosť, krátkodobé dlhopisy a americké akcie) na financovanie denných hotovostných odtokov. V prípade veľkého odtoku hotovosti tak banka môže naďalej ostať solventná.
Je potrebné zdôrazniť, že ešte nevieme, kedy takéto regulačné zmeny nadobudnú účinnosť. Morgan Stanley verí, že niektoré zmeny, ktoré sú navrhnuté, nemusia byť schválené legislatívou, a preto nebudú čeliť toľkým prekážkam.
Morgan Stanley tiež verí, že trhy sa pozerajú dopredu a preto trhy budú pravdepodobne reagovať na akékoľvek nadchádzajúce regulačné zmeny skôr, ako k nim skutočne dôjde.
Ako prísnejšie úverové štandardy ovplyvnia trhy?
S vyššími požiadavkami na likviditu Morgan Stanley očakáva, že dopyt bánk po štátnych dlhopisoch vzrastie v porovnaní s ostatnými aktívami, pričom banky uprednostňujú dlhopisy s kratšou duráciou. Podobne sa očakáva menší dopyt po cenných papieroch s dlhšou splatnosťou, keďže tie sa všeobecne považujú za viac rizikové.
Prípadná zmena regulačných zmien spojená so zložitosťou získať úver môže znížiť ekonomický rast a pravdepodobne spôsobí volatilitu na finančných trhoch. Hlavný akciový stratég Morgan Stanley predpokladá, že S&P500 by sa tento rok mohlo krátkodobo pozrieť kľudne na hranicu 3,300 bodov, čo je približne o 20% nižšie z aktuálnych hodnôt.

Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Investičná legenda Stanley Druckenmiller naznačil, ako sa pripraviť na veľký prepad akciových trhov
- Umelá inteligencia môže zvýšiť zisky S&P500 o 30%, hovorí analytik Goldman Sachs
- Investičná legenda Michael Burry kupuje čínske akcie a regionálne banky!
- Investori hľadajú bezpečie pred bankrotom USA. Aké ETF kupujú najviac?
Zdroje: morganstanley.com