Často sa v investičných médiach hovorí len o tom, aké akcie kúpiť, čo je najlepšia kúpa, a podobne. O predaní investície sa toho už ale až tak veľa nehovorí, čo je však v mnohých prípadoch možno ešte podstatnejšia téma.
Slávny Warren Buffett tvrdí, že najlepší časový horizont držania akcií je navždy. Aj napriek tomu však Warren Buffett má tendenciu predať 9 z 10 akcií, ktoré kúpi. Pre mnohých investorov býva predaj akcií zložitejší než samotný nákup.
V zásade by naším cieľom malo byť udržanie si pozície tak dlho, ako je len možné. Bohužiaľ treba prijať fakt, že niekedy je aktívum ozaj lepšie predať ako držať. Aj investor do indexových fondov pravdepodobne bude musieť skôr či neskôr zvážiť predaj svojej pozície.
Dobrým pravidlom, ktoré by ste mali dodržiavať pri prvotnom nákupe investície, je pamätať si, prečo ste sa ju rozhodli kúpiť a čo z danej investície očakávate. Vo všeobecnosti, keď kupujete aktívum, robíte to z dobrého dôvodu. Treba však mať kritéria nie len na kúpu investície, ale aj na potenciálny predaj.
Objavenie lepšej príležitosti
Investovanie je v konečnom dôsledku o dosiahnutí najvyššej možnej miery návratnosti pri minimálnom riziku. Finančný trh je veľmi premenlivý a s tým, ako sa menia ceny akcií, tak sa menia aj investičné príležitosti.
Toto je veľmi častý dôvod na predaj akcií aj u profesionálnych investorov. Tento spôsob platí, keď je vaša pozícia v pluse a aj keď je v mínuse. Logicky, čím vyššie je cena akcií, tým nižšia je potenciálna návratnosť.
Len málo percent podnikov má dobrý dôvod na dlhodobé držanie. Zvyčajne skôr či neskôr príde čas, kedy bude vaša investícia nadhodnotená alebo proste nebude dostatočne zaujímavá a vo vašom okolí bude oveľa viac zaujímavejších, dokonca možno podhodnotených investícií.
V prípade, že je investor v mínuse tak rovnako platí, že by sa mal skôr sústrediť na to, kde vidí väčšiu pravdepodobnosť ziskov do budúcna. Dôležitým pravidlom pri investovaní je nestratiť peniaze.
Zrealizovať však menšiu stratu na kúpu atraktívnejšieho biznisu môže byť v skutočnosti najlepšie rozhodnutie.
Tweet: Ilustrácia toho, ako sa menilo investičné portfólio Warrena Buffeta:
Everything changes…..
Warren Buffett's investment portfolio too. pic.twitter.com/RWjijzUief— David Berdichevsky (@devikdavid) November 23, 2022
Akcia je nadhodnotená
Predaj akcií len preto, že ich cena dramaticky vzrástla, nemusí byť vždy ideálne rozhodnutie. Základné fundamenty spoločnosti môžu v niektorých prípadoch odôvodniť rast akcií. Napríklad zisky môžu rásť rýchlejšie, ako očakávania analytikov. Prípadne akcia mohla byť až prehnane podhodnotená.
V iných prípadoch však cena mohla vykázať exponenciálne výnosy čisto len na základe prehnane optimistického sentimentu alebo prehnaného optimizmu z rastov ziskov. Dobrým príkladom môžu byť technologické firmy v roku 2020 a 2021. Vysoké zisky viedli k ešte vyšším cenám akcií, ktoré následne padli z dôvodu prehnanej valuácie a optimizmu.
Investor by preto nemal zabúdať na svoje plusové pozície a pozorne pozerať na dôvody, prečo jeho akcie vlastne rastú.
Často sa stáva, že investor sa zameriava skôr na svoje stratové investície a tie plusové už nerieši. Treba si uvedomiť, že čím viac akcia rastie, tým vyššia je pravdepodobnosť, že akcia bude predražená. Čiastočný predaj investície v takom prípade nie je od veci.
Investor by sa mal hlavne pozerať na finančné pomery a na to, aký má firma potenciál rastu do budúcna. Má zmysel držať akciu, ak sa predpokladaná ročná návratnosť kúpy akcie znížila z 10% na 5%?
Dobrým indikátorom toho, kedy predať akciu je si položiť otázku „Kúpil by som spoločnosť za aktuálnu cenu akcie aj napriek tomu, že vzrástla o niekoľko desiatok percent?“ Ak je odpoveď nie, tak nemá moc zmysel akciu držať.

Dosiahnutie investičného cieľu
Každý investor by mal mať pred kúpou aktíva stanovený plán a ten dodržiavať. Vďaka plánu sa investor vyhne emocionálnym rozhodnutiam a tým zlepší svoje výnosy. Mať nastavený investičný cieľ je preto dôležité pre každého investora.
Ak akcia dosiahne stanovený cieľ tak pravdepodobne nebudete mať moc na výber a aktívum bude lepšie predať. Horší prípad je ak investor nedodržuje svoj plán a čakaním na vyšší zisk sa vystavuje vyššiemu riziku.
Stanoviť si cieľ výberu svojich peňazí je o to dôležitejšie pri investovaní do cyklických akcií, prípadne do cyklických odvetví všeobecne, ako sú napríklad komodity.
,, Nemôžete držať cyklické akcie na desaťročie a očakávať, že budete bohato odmenení. Bohaté odmeny hľadajte v iných typoch akcií.“
– Peter Lynch
Kúpa bola chyba
Neexistuje investor, ktorý by za svoju investičnú kariéru neurobil ani jedinú chybu. Počas svojej investičnej kariéry nie len, že môžete robiť chyby, ale aj budete. Využívajte preto vaše chyby ako príležitosť k zdokonaľovaniu sa a učte sa zo svojich chýb.
Trebárs aj Warren Buffett za svoju celoživotnú kariéru narobil hromadu chýb. Dobrým príkladom môže byť predčasný predaj akcií Disney. Tieto akcie by dnes mali hodnotu viac ako 20 miliárd dolárov.
Relatívne nedávny príklad môže byť kúpa Kraft Heinz v roku 2013, čo bola v tom čase príliš drahá kúpa a priznal to dokonca aj Buffett. Na tomto obchode Berkshire prerobilo 3 miliardy dolárov.
Ak si investor urobil prieskum no zistil, že niekde urobil chybu alebo, že investícia nemá taký výnos, ako sa predpokladalo je lepšie zvážiť predaj aktíva. Aj keď to znamená, že realizujete menšiu stratu.
Záver
Predaj aktíva je bežná súčasť investovania. Často sa stáva, že správny predaj si vyžaduje hlbšiu analýzu, ako správna kúpa. Investor by sa nemal báť brať zisky, práve naopak. Brať a reinvestovať zisky je dôležité pretože nie všetky aktíva dokážu rásť večne. Aj keď sa dlhodobé držanie javí ako najlepšia možnosť, sú prípady kedy práve dlhodobé držanie vedie k horšej návratnosti.
Vždy budú existovať skvelé dôvody na predaj, skvelé dôvody na kúpu a skvelé dôvody na držanie. Najťažšie je vedieť identifikovať tieto dôvody a vedieť, ktorú stratégiu zvoliť. Najlepšie je pristupovať k investovaniu s pokojnou mysľou a svoje emócie držať mimo hry, najviac, ako sa len dá.
Majte na pamäti, že žiaden váš predaj nebude dokonalý. Kľudne sa môže stáť, že po predaní aktívum stúpne o desiatky percent. To však nemusí znamenať, že ste urobili zlé rozhodnutie ak ste váš predaj vykonali racionálne.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- DCA stratégia ako najznámejšia investičná metóda. Je však aj najlepšia?
- Hodnotové investovanie – Najlepší spôsob investovania?
- Malé vs veľké firmy: Čo je lepšia investícia?
- Ako správne časovať padajúci trh?
Zdroje: investopedia.com, bankrate.com