Vo finančných trhoch je hranica medzi investovaním a špekulovaním čím ďalej tým menej zreteľná. Investori aj špekulanti podstupujú určitú úroveň riziká za vidinou zisku. Existuje mnoho ľudí, ktorí by sa samozvane nazvali investormi, faktom však je, že ide o trhových špekulantov.
Cieľom vyvarovania sa trhovému riziku je dosiahnuť, čo najväčší profit s čo najmenším možným rizikom. Často si však oba tábory myslia, že robia to isté. Investujú. Pri pohľade bližšie však zistíme, že investor vie o danej investícií oveľa viac, ako špekulant, ktorý vidí len pozitívnu návratnosť.
Väčšina investorov špekuluje
Aj keď je ťažké si to priznať, faktom je, že väčšina investorov sa stretne s tým, že skôr či neskôr kúpia aktívum, na ktorom čisto len špekulovali. Tento názor podporuje množstvo štúdií.
Štúdia vykonaná v roku 2017 Kalifornskou univerzitou skúmala viac, ako 1 500 individuálnych investorov a zistila, že takmer 70% z nich priznalo, že sa v minulosti zapojili do špekulatívneho obchodovania.
Investori majú nie len tendenciu špekulovať, mnoho z nich si dokonca neuvedomuje, že špekulujú. Medzi investormi je bežné, že svoju návratnosť preceňujú zatiaľ, čo si svoje riziko ospravedlňujú.
Existujú výskumy, ktoré naznačujú, že investori si nemusia byť vedomí toho, že sa zapájajú do špekulatívneho správania.
Napríklad štúdia Michiganskej univerzity a Národného úradu pre ekonomický výskum zistila, že individuálni investori majú tendenciu nadhodnocovať svoje investičné výnosy a podceňovať svoje riziko, čo vedie k špekulatívnemu chovaniu.
Podľa University of Michigan a National Bureau of Economic Research majú individuálni investori tendenciu nadhodnocovať svoje investičné výnosy v priemere o 2,65%. Štúdie boli robené v roku 2016.
Výskum Kalifornskej univerzity naznačuje, že individuálni investori majú tendenciu podceňovať riziká spojené so špekulatívnymi investíciami čo ohrozuje ich dlhodobú návratnosť. Štúdia bola robená v roku 2018.
The cycle of market emotions: pic.twitter.com/1u3Hokg8ZB
— Compounding Quality (@QCompounding) April 24, 2023
Rozdiel medzi špekuláciou a investovaním
Podľa definície je investovanie proces, pri ktorom sa investujú peniaze za účelom návratnosti. Pokiaľ ide o finančné trhy, investujete do aktív vtedy, keď očakávate návratnosť a tiež očakávate, že dostanete späť počiatočnú investíciu. Zároveň podstupujete isté riziko.
Špekulovať na druhú stranu znamená investovať kapitál v NÁDEJI na vyššiu návratnosť. Špekulácie sú zvyčajne založené na hypotéze o tom, čo sa stane v budúcnosti. Neistota je u špekulovania vyššia a tým sa zvyšuje aj riziko.
Investori majú tendenciu byť menej emocionálne zapálení do svojich investícií zatiaľ, čo špekulanti si na svoje emócie nedávajú pozor. Špekulanti sú často náchylnejší na robenie unáhlených rozhodnutí, poháňaných základnými emóciami, ako je strach alebo chamtivosť.
Ak vás neprekvapí strata, veľmi pravdepodobne špekulujete. Špekulanti sa skôr ženú za vysokými výnosmi ako takými. Pravdepodobnosť týchto výnosov už je však druhoradá.
Dobrým príkladom môžu byť investori, ktorí kupujú rastové firmy za každú cenu. Zvyčajne títo investori počúvajú správy len o tom, ako firma porastie v nasledujúcich x rokoch a ako sa firme darí. Pravdepodobnosť udržania si týchto výnosov a hypotetický scenár poklesu týchto výnosov už je často ignorovaný.
Tým, že investori ignorujú dôležitú časť analýzy tak vlastne špekulujú. Špekulujú na neistý rast s predstavou, že pokles rastu je nereálny.
Speculation vs Investing. | #nepse pic.twitter.com/Mq7mVQOAzH
— Nepse Lightning (@NepseLightning) January 23, 2022
Ako sa vyhnúť špekulovaniu na trhu
Základným typom pre to, ako sa vyhnúť špekulovaniu je naučiť sa ovládať svoje emócie. Emocionálne rozhodovanie môže viesť k riskantným investíciám a práve to býva hlavným dôvodom toho, prečo majú investori podpriemerné výnosy. Nebojte sa počkať a pred investíciou si poriadne premyslieť všetky scenáre.
Okrem toho dávajte si pozor na svoje ego. Po pár úspešných investíciách je bežné, že sa vaša tolerancia k riziku zvýši. Nemyslite si, že máte špeciálnu výhodu nad trhom. Vašou jedinou výhodou je fakt, že môžete robiť informované rozhodnutia.
Ďalším pravidlom je snažte sa vyhnúť hocijakým odporúčaniam na kúpu akcií či aktív. Špeciálne od investorov, ktorí nezverejňujú svoju návratnosť prípadne od investorov, ktorí ani nezarábajú investovaním. Nenechajte sa nachytať v prehnane pozitívnom sentimente.
Investujte dlhodobo. Krátkodobé zmýšľanie vás môže lákať ku špekulatívnemu chovaniu. Nastavte si realistické ciele a určte si dôvod, prečo vlastne investujete.
Posledným a veľmi dôležitým pravidlom je robte si prieskum. Ak si investor neurobil dostatočný prieskum a nevie, do čoho investuje, tak špekuluje v momente, ako stlačí na tlačidlo kúpiť. Pri správnom prieskume budete nie len profitabilnejší, ale aj menej náchylný na emocionálne rozhodnutia.

Záver
Tendencia ľudí k hazardu je oveľa hlbšia, než si myslíme. Tento pud je často videný aj v investičnom svete. Ak si uvedomíme, že namiesto investovania špekulujeme, tak to môže byť za určitých okolností v poriadku. Špekulovanie nie je vo svojej podstate zlé.
Zlé je až vtedy, keď si ľudia neuvedomujú, že špekulujú a so svojimi peniazmi na investovanie hazardujú na finančných trhoch. Väčšina ľudí toto robí bez toho, aby o tom mali tušenie.
Ak použijete väčšinu svojich prostriedkov na investovanie a so zbytkom špekulujete, tak v podstate toho moc neriskujete. Takéto rozloženie dáva zmysel a dlhodobo je možné vybudovať majetok aj keď budete s pár percentami vášho portfólia špekulovať.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Indexové fondy: Výhody a nevýhody investovania do indexov
- Malé vs veľké firmy: Čo je lepšia investícia?
- Investori na Wall Street neporážajú trhy! Prečo tomu tak je?
- 5 pravidiel, ktorých sa držia najúspešnejší investori
Zdroje: kiplinger.com, investopedia.com