Podľa Michaela Yoshikamiho, zakladateľa a generálneho riaditeľa Destination Wealth Management, ktorá riadi viac ako 3 miliardy dolárov, môže recesia v USA zabrániť prudkému poklesu trhu v druhej polovici roku 2023.
Zápisnice z posledného zasadnutia Federálneho výboru ukázali, že úradníci sa rozchádzajú v názore na to, kam sa majú úrokové sadzby prikloniť. Nakoniec sa v tom čase rozhodli pre ďalšie zvýšenie o 25 bázických bodov, čím sa cieľová sadzba dostala na 5,25%.
Predseda Jerome Powell naznačil, že na júnovom stretnutí FOMC je možné, že zvýšenie úrokových sadzieb neuvidíme. Niektorí členovia centrálnej banky však stále vidia potrebu ďalšieho zvýšenia. V prospech tohto scenára hrajú aj posledné dáta o inflácii podľa PCE reportu. Centrálna banka od marca 2022 zvýšila sadzby 10-krát, celkovo o 5 percentuálnych bodov.
Trh už pritom prevažne nepočíta so znižovaním sadzieb v tomto roku, kým ešte nedávno sa počítalo so znížením sadzieb aspoň o 50 bodov od súčasných úrovní. Podľa ukazovateľa FedWatch od CME môžeme vidieť, že trh dáva scenáru, že sadzby budú na súčasnej úrovni, alebo vyššie, 65% šancu. 35% pravdepodobnosť pripadá scenáru, že úrokové sadzby sa znížia o 25 bázických bodov alebo viac.
Do novembra 2024 trh oceňuje 50% pravdepodobnosť, že cieľová sadzba sa zníži na rozsah 3,50% – 4%.
Yoshikami, ktorý riadi svoju investičnú spoločnosť viac, ako 35 rokov, v piatok v rozhovore pre CNBC povedal:
„Je nepravdepodobné, že dôjde k dlhotrvajúcej recesii. Klesajúce ceny ropy môžu pôsobiť ako stimul pre hospodársku aktivitu, takže ďalšie stimulovanie ekonomiky nie je potrebné.
Bude to znieť šialene, ale ak v Spojených štátoch neprejdeme do pomalšieho hospodárskeho rastu, či dokonca do plytkej recesie, možno to považovať za negatívne, pretože úrokové sadzby sa nemusia znižovať alebo dokonca môžu pokračovať v raste. Trhy by príliš vysoké úrokové sadzby pravdepodobne neprijali pozitívne.“
Faktom je, že úrokové sadzby sa zvyčajne drasticky znížili až vtedy, keď už boli náznaky recesie jasné alebo recesia začala a nezamestnanosť sa pomaly zvyšovala. Dokým sa tak nestane Fed v podstate nemá dôvod sadzby znižovať. To špeciálne platí v prostredí, kde je jadrová inflácia ďaleko nad zdravou hranicou 2%.

Investujte opatrne
Yoshikami je presvedčený, že spoločnosti začnú byť viac konzervatívne pri odhade ich budúcich ziskov z dôvodu, že náklady na pôžičky zostanú vyššie a stláčajú marže.
„Podľa mňa to všetko ozaj závisí od toho či sa ekonomika dostane do recesie. Verte tomu alebo nie, ak sa tak stane, myslím, že to bude dobrá správa. Je možné, že sa recesii americká ekonomika vyhne. Myslím si však, že potom v druhej polovici roka budeme mať na trhu ďalšie, možno ešte väčšie problémy.“
Predstavitelia Federálneho rezervného systému, vrátane prezidenta Fedu v St. Louis James Bullarda a prezidenta Fedu v Minneapolise Neela Kashkariho, v posledných týždňoch naznačili, že odolná jadrová inflácia núti držať menovú politiku prísnejšiu dlhšie a dokonca by mohli byť nutné ďalšie zvýšenia sadzieb.
Yoshikami navrhol, že namiesto okamžitých opatrení na zníženie úrokových sadzieb by sa politici mali pokúsiť ovplyvniť očakávania trhu prostredníctvom komunikácie a verejných vyhlásení. Potenciálny krok k zníženiu sadzieb označil za „drastický.“ Zároveň naznačil, že v blízkej budúcnosti nemusí byť zníženie sadzieb potrebné, keďže trh tento scenár už očakáva.
Vzhľadom na neistú situáciu, pokiaľ ide o politiku a ekonomiku USA vo všeobecnosti, skúsený stratég hovorí investorom, aby boli opatrní. Najmä pokiaľ ide o investovanie do určitých oblastí trhu, ktorých valuácie sú príliš drahé. Poukázal tým na technologický sektor a rozmach ohľadom umelej inteligencie.
„Zamyslite sa pred tým než do nejakej spoločnosti investujete a položte si otázku: Sú očakávané výnosy v nasledujúcich piatich rokoch rozumné a realistické? Často si totiž investori priplácajú za optimizmus ohľadom akcie. Takýto scenár zvyčajne končí finančnou stratou.“
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Rick Rieder od giganta BlackRock: Nikdy som nevidel ležať toľko peňazí v hotovosti!
- Je aktuálny rast S&P500 udržateľný? Niektorí analytici sú presvedčení, že nie
- Poškodia nové regulácie pre banky ekonomiku USA? Morgan Stanley odpovedá investorom
- Umelá inteligencia môže zvýšiť zisky S&P500 o 30%, hovorí analytik Goldman Sachs
Zdroj : cnbc.com